Депутатите ще направят обратен завой за лишаването от доходи на над 270 висши служители извън НС за периода на извънредното положение. Народните избраници решиха за периода на кризата да даряват заплатите си, но прецениха, че даренията трябва да важат и за министрите, членовете на политическите кабинети, шефовете на държавни и и изпълнителни агенции. Сега парламентът възнамерява да се поправи и да отмени принудителното дарителство, съобщава mediapool.
Предложение за поправка на решението е било внесено в деловодството на парламента в четвъртък от депутати от ГЕРБ и "Обединени патриоти", но в последствие е изтеглено за доработване, пише изданието. "Когато прецизираме текстовете, ще ги внесем", е коментирал депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов. Не е ясно дали в окончателния си вид решението ще продължи да действа за министрите или ще остане само за депутатите.
Както "Сега" писа, от парламента аргументираха решението за принудително дарителство с факта, че заплатите на много висши длъжности са обвързани с депутатските. За да не търпи упреци, че лишава от доходи президента, вицепрезидента и съдебната власт, мнозинството в НС изрично ги изключи, но прецени да лиши от заплати всички министри, членове на политическси кабинети и шефове на агенции. Както "Сега" писа, в тази група попадат 278 души според данните на административния регистър и възнагражденията на голяма част от тях изобщо не са обвързани като размер с депутатското. По тази формула парламентът успя да остави без доход и държавният здравен инспектор Ангел Кунчев, който е член на политическия кабинет на Министерство на здравеопазването. Принудителното дарителство бе разкритикувано като недопустимо и от Българския дарителски форум.