Опозиционните партии в Южна Корея днес внесоха искане за задействане на процедура по отстраняване от длъжност на президента Юн Сук-йол заради шокиращото краткотрайно въвеждане на извънредно положение на 3 декември. По силата на извънредното положение тежковъоръжени войници обградиха парламента, а законодателите трябваше да се катерят по заграждения около парламента, за да влязат вътре и единодушно да гласуват за отмяната на обявената мярка, предадоха Асошиейтед прес и БТА.
Завършването на процедурата по импийчмънт на държавния глава ще изисква подкрепата на две трети от депутатите и на поне шестима съдии от 9-членния Конституционен съд.
Искането за отстраняване от длъжност, внесено съвместно от главната опозиционна Демократична партия и пет по-малки опозиционни партии, може да бъде поставено на гласуване още в петък.
Старшите съветници на президента и секретарите му предложиха да подадат колективна оставка, а към членове на кабинета, включително министъра на националната отбрана Ким Джон-хьон, също са отправени призиви да се оттеглят, докато нацията се опитва да осмисли случилото се, което изглежда като зле обмислен ход. Междувременно министърът на отбраната подаде оставка заради това, че се е подчинил на президента за военното положение и е "разтревожил хората".
В речта си, в която обяви внезапната си заповед във вторник вечерта, Юн Сук-йол се зарече да елиминира „антидържавните“ сили и продължи да критикува опитите на парламента да отстрани от длъжност ключови членове на правителството и висши прокурори.
Военното положение обаче продължи само около 6 часа, тъй като Националното събрание гласува за отмяна на президентската заповед и военното положение беше официално отменено около 4.30 ч. на следващата сутрин на заседание на кабинета.
Либералната опозиционна Демократична партия, която има мнозинство в 300-местния парламент, каза днес, че нейните депутати са решили да поискат от президента да подаде оставка веднага, а в противен случай те ще предприемат стъпки за отстраняването му.
Импийчмънт ще изисква подкрепа от 200 депутати. Демократичната партия и по-малки опозиционни партии имат общо 192 гласа. Но отмяната на заповедта на президента за въвеждане на военно положение беше гласувана от 190 законодатели с подкрепата на 18 представители от партията на Юн Сук-йол Партия „Силата на народа“.
Лидерът на партията „Силата на народа“ Хан Дон-юн, който е близък с президента от времето, когато и двамата са били прокурори, разкритикува Юн и нарече въвеждането на военно положение „антиконституционно“.
Кметът на Сеул О Се-он, смятан за потенциален кандидат за следващ президент от „Силата на народа“, каза, че заповедта за въвеждане на военното положение е била в разрез с „основополагащия дух на демокрацията“ и, че разполагането на войници около Националното събрание е било акт, който нарушава разделението на властите.
Протест
Според телевизионни кадри демонстранти, призоваващи за импийчмънт на президента на Южна Корея след опита му за преврат, са се насочили към президентския дворец, предадоха БГНЕС и АФП.
На кадри на живо се вижда как хиляди демонстранти се насочват към офисите и резиденцията на президента Юн Сук-йол след митинг на площад в центъра на града, докато друг митинг, воден от опозиционни партии, се провежда в близост до парламента.
⚡️ BREAKING: In Seoul, crowds protested to demand the resignation of President Yoon Suk Yeol, who imposed martial law in South Korea yesterday. pic.twitter.com/hfbELNnZz3
— NEXTA (@nexta_tv) 4 декември 2024 г.