Медия без
политическа реклама

Депутатите се надцакват кой пръв ще ореже заплатата си

Манолова иска драстично намаляване, а БСП - да се замразят

23 Апр. 2021
Мая Манолова
Снимка: БГНЕС
Мая Манолова

Дилемата дали депутатските заплати да се орежат драстично, или да бъдат "замразени" на близо 5000 лв. месечно, стана ябълка на раздора между БСП и "Изправи се! Мутри вън!" (ИМВ). Левицата поиска основното възнаграждение на народните представители да остане на равнището от края на 44-ото НС, тоест 4884 лв. месечно, и да не се прави актуализация на всеки три месеца, както е по закон в момента. Мая Манолова от ИМВ обаче излезе с контрапредложение - депутатската заплата да се намали и фиксира на 1400 лв. И двете парламентарни групи ще настояват идеите им да бъдат разписани в парламентарния правилник, който трябва да бъде приет следващите 2-3 седмици. 

"Предлагаме проект за решение, с което искаме заплатите на народните представители да бъдат силно намалени. От три средни работни заплати за страната със съответните надбавки до една средна работна заплата", обясни на брифинг в НС Манолова. "Смятаме, че в условия на здравна, социална и икономическа криза, когато българските граждани мизерстват и живеят в тревога и неяснота за утрешния ден, когато българският бизнес е на колене, когато малките фирми фалират и не получават помощ от държавата, не следва българските депутати да получават заплати от по няколко хиляди лева", аргументира искането шефката на ПГ на ИМВ.

Тя допълни, че в решението е предвидено и сериозно намаляване на възнагражденията на министрите, министър-председателя, на шефове на агенции и на други висши публични длъжности. Спестените средства ще бъдат насочени към социалното министерство, за бъдат предоставени за лични асистенти на хората с увреждания, предвижда още проектът на решение.

Кристиян Вигенин натърти, че БСП за четвърти път предлага "замразяване" на депутатската заплата, като идеята е тя да е на базата на основното възнаграждение от последния месец на предишния парламент. Трето предложение на парламентарната група е изобщо премахване на сегашния механизъм, при който заплатите на депутатите се актуализират на всеки 3 месеца в съответствие с ръста на средната заплата в публичния сектор в България.

 

БЕЗ БОНУСИ

Предложенията на двете групи идват след вчерашния скандал със заплатите на депутатите. Той се разрази, след като в правилника на парламента бе сложен таван за допълнителните възнаграждения, които депутатите имат право да получават, ако изпълняват приоритетни за страната задачи. Досега в правилника не бе фиксирано колко точно е този бонус, а по предложение на "Демократична България" бе сложен таван от 25% от депутатската заплата.

След бурни разпри и обществено недоволство, Христо Иванов от ДБ обяви, че ще предложат текстът с бонусите да отпадне от правилника въобще. Същото предлагат и от левицата. "Не виждаме какви допълнителни възнаграждения трябва да имат народните представители за това, че си изпълняват функциите", заяви в НС Вигенин.

"От доста години съм в Народното събрание и народни представители никога по този ред не са получавали не 25% отгоре, а 1 стотинка отгоре и това го заявявам категорично", заяви Хасан Адемов от ДПС, който е седми мандат депутат. Той обясни, че при приетата промяна възнаграждението ще се намали със 75%, след като се слага таван от 25%. "Така че който твърди, че заплатите на депутатите са увеличени с 25%, лъже безогледно", допълни Адемов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?