Медия без
политическа реклама

Депутатите си спретнаха титанична битка за изслушването на Пеевски

Накрая комисията реши да привика и Христо Иванов, и Лозан Панов, и Калин Стоянов, и още десетина души

25 Юли 2024Обновена
Делян Пеевски
Делян Пеевски

Депутатите от Временната комисия, която проучва твърденията за нерегламентирано влияние върху съдебната система, по-конкретно дейността на групите около убития Мартин Божанов - Нотариуса и бившия следовател Петър Петров - Еврото, си спретнаха титанична битка дали да изслушат санкционирания по "Магнитски" и настоящ депутат от ДПС Делян Пеевски. След различни процедурни хватки, писма, реплики, дуплики, предложения се стигна до решение той все пак да се яви пред комисията. Всичко това се случи след като миналата седмица заради депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС, БСП и "Възраждане"  комисията не успя да приеме програмата си за следващото заседание, която потенциално включваше изслушване на председателя на ДПС Делян Пеевски. Сега обаче беше решено това да се случи.

Допълнителен драматизъм внесе обстоятелството, че на днешното заседание се появи самият Делян Пеевски. Той обяви, че носи писмо от Софийска градска прокуратура, което показвало, че той няма нищо общо с темата на комисията. Пеевски накара писмото да бъде прочетено от Хамид Хамид. В него се изреждаше кога Пеевски е бил следовател, кога е бил зам.министгър, кога пак е бил следовател, кога депутат. Накрая в писмото се правят три твърдения - че не е участвал в разследвания, свързани с „Булгартабак Холдинг" АД, не е участвал в разследвания съвместно със следовател Петьо Петров, не е разпитвал по водено разследване Мартин Божанов. 

Пеевски каза, че е дошъл на заседанието по собствено желание, защото на предишното е бил „забъркан от някои представители на „Корупционния фонд“ и на някои „партии на кеша“ в някакви влияния в Съдебната система, „Булгартабак“ и други". "Поисках справка, през моя адвокат, до Софийска градска прокуратура за това дали съм имал участие в делата за „Булгартабак“ и дали съм имал някакво съучастие в дейностите на Мартин Божанов", обяви той.

После Делян Пеевски настоя във временната комисия да бъдат изслушвани бившият шеф на  ВКС Лозан Панов и председателят на ДБ Христо Иванов относно зависимости в съдебната система. Той призова също Иванов да бъде попитан колко срещи е имал в съда и с главния прокурор; дали е предлагал заместник главни прокурори; искал ли е да овладее цялата прокуратура и какво общо има със Съюза на съдиите. Накрая Пеевски обяви, че бил приготвил десет разследвания, свързани „Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ), които са потулени от прокуратурата. "Обвинявам ги в зависимости с главния прокурор, директно със срещи. Няма да позволя хората, които владеят съда и прокуратурата, да лъжат и да ме забъркват мен в тези неща", каза той пред временната комисия.

След това Пеевски обяви, че бил приготвил десет разследвания, свързани „Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ), които са потулени от прокуратурата. "Обвинявам ги в зависимости с главния прокурор, директно със срещи. Няма да позволя хората, които владеят съда и прокуратурата, да лъжат и да ме забъркват мен в тези неща", каза той пред временната комисия.

Мимоходом се обърна и към Лена Бориславова, като каза, че има информация, че тя е получавала хонорари от Българската банка за развитие (ББР) след това стана и си тръгна, като даде да се разбере, че смята, че е отговорил на всички въпроси.

Надежда Йорданова от ПП-ЗБ възрази срещу това, че се допуска да се изслушват хора, които не са членове на комисията, и настоя Мая Димитрова - депутат от БСП, която ръководи днешното заседание на комисията, да не допуска това.

Предложение и настояване все пак обаче да бъде изслушан подробно Пеевски направи депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова, подкрепена от още няколко депутати. Хамид Хамид опита да обясни, че няма никаква причина Пеевски да бъде изслушван, защото писмото от СГП показвало, че той няма нищо общо с темата. Той контрира и с искане да бъдат изслушани Христо Иванов, и Лозан Панов, независимо от доводите, че те пък наистина нямат нищо общо с темата на комисията.

Последваха предложения за разпитване на още една дузина хора - вътрешният министър Калин Стоянов, журналистите Димитър Стоянов и Атанас Чобанов, Десислава Иванчева и Биляна Петрова, шефа на КПКОНПИ, Цветан Василев, бившата съпруга на Петров - Любена Петрова и още няколко човека. Накрая за изслушване бяха гласувани всички.  

Паралелно вървеше и драматичната линия кой от посочените лица да бъде питан още на следващото заседание, като се правеше всичко възможно сред тях да не е Делян Пеевски. Накрай не се разбра точно, но остана впечатлението, че следващият път ще са Христо Иванов, Лозан Панов и Делян Пеевски.

Депутатите от комисията гласуваха и предложение от Надежда Йорданова - да бъдат изискани документи от ГДБОП, СРП и СГП, както и материали, свързани с "Осемте джуджета", които са отделени и са изпратени на специалния прокурор Даниела Талева, която има правомощия да разследва сигнали срещу главния прокурор и неговите заместници.

След това комисията изслуша по искане на ПП-ДБ бизнесмена Илия Златанов,, пострадал в случая "Осемте джуджета".  "Има една плеяда платени прокурори и следователи, които продължават да изпълняват директивите на Еврото. Те продължават да са навсякъде и една част от вас тук имат заслуга към тяхното покровителсто. Аз съм първият, който се осмели да каже, че царят е гол и те не могат да го понесат",  заяви пред депутатите той. Именно по негов сигнал започнаха разкритията за дейността на Петьо Петров-Еврото и разследването на "Антикорупционния фонд" "Осемте джуджета".

Илия Златанов разказа още, че се е срещнал с Петьо Петров-Еврото в ресторант "Осемте джуджета", а той го уверил, че "истината ще възтържествува", но го предупредил, че "скъпчия" и иска 50% от върнатото. Илия Златанов е ходил при следователи, пред които е разказал детайли за заграбването на бизнеса си, а малко след това Явор Златанов получава обвинение.

"Моето семейство, моите служители, продължават да са подлагани на геноцид. Няма седмица, в която да не съм викан аз, или мой служител да е разпитван, че небето е кафяво. Понякога се опитват разни платени прокуорчета и следователи да ми вменят някаква вина и да ме изкарат престъпник. Това спрямо мен не е свършило, коментира още Златанов. Той разказа, че подадените от него сигнали рефлектират срещу самия него.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?