Медия без
политическа реклама

Доходността на фондовете за втора пенсия едва надхвърля 1%

При доброволните и професионалните даже има фондове с отрицателен резултат

18 Яну. 2020
Pixabay

Всички универсални пенсионни фондове, в които са парите за втора пенсия на родените след 1959 г., постигат положителна доходност на инвестициите си за последните 24 месеца. Тя обаче едва надхвърля 1%. За периода 29 декември 2017 г. - 31 декември 2019 г. среднопретеглената доходност на фондовете е 1.07% - със стотни по-добра от постигнатата за периода 30 декември 2016 г. - 31 декември 2018 г., която бе 0.96%. До началото на този спад доходността беше в съвсем друг диапазон, като средната ѝ стойност за деветте фонда достигаше 4.70%.

Продължава тенденцията по-високите резултати да са по-скоро изключение. С най-висока доходност за последните 24 месеца е свързваният с бизнесмена Христо Ковачки фонд "Топлина", който обявява резултат от 3.10%. "Съгласие" е с 2.76%, а ЦКБ "Сила" - с 2.39%. Фондът с най-голям дял от пазара - "Доверие", има 0.41%, а "Алианц" е с 0.10%. Под 1% са и "ДСК-Родина" (0.89%), "Ен Ен УПФ" - 0.90%. "Бъдеще" е с 1.42%, а "Пенсионноосигурителен институт" - с 0.15%.

На този фон доброволните пенсионни фондове, които имат право да инвестират по-рисково парите си, успяват да постигнат минимална преднина пред универсалните. При тях обаче има фонд с отрицателна доходност - "Пенсионноосигурителен институт" с минус 2.27%. Поради това среднопретеглената доходност на деветте фонда от третия стълб е по-ниска от тази на универсалните - 1.05%. Отрицателна доходност имат и два от професионалните фондове - "Доверие" с минус 0.18%, и "Пенсионноосигурителен институт" с минус 0.02%.

В универсални пенсионни фондове се осигуряват 3 780 919 българи (последните данни са за септември 2019 г.). Хората във възрастовата група 55-59 г., които първи ще берат плодовете на реформата, имат средно 4194 лв. в партидите си. Напоследък обаче пенсионните дружества подчертават, че тези данни се изкривяват от огромния брой кухи партиди и реално хората с пълен осигурителен принос имат по-големи суми за втора пенсия.

Фазата на изплащане на пенсии от втория стълб все още не е регламентирана. Беше представен вариант за промени в кодекса за социално осигуряване, но по неофициална информация той така и не получи подкрепа от финансовото министерство, а новият социален министър поиска допълнителни предложения от дружествата. Около този въпрос се трупа напрежение, тъй като все по-ясно става, че първите пенсии от универсалните фондове ще са съпроводени с вълна от разочарование и недоволство заради ниските суми. Бившият социален министър Бисер Петков официално призна, че сред първите кохорти пенсионери на реформата ще има много, за които две пенсии ще са по-малко от една.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата