Спестяването на пари в банка все повече губи смисъл - лихвите вече са нулеви, а трезорите ни товарят с всевъзможни такси. Все повече хора се озъртат за нови пристани за парите си. Една от възможните алтернативи са застраховките "Живот" - много популярни на запад, не особено познати у нас. Ето защо си заслужава да вложим пари в такава застраховка:
Има два вида животозастраховки - рискова и смесена (спестовна или инвестиционна). При първия вид при настъпване на застрахователно събитие - смърт или заболяване, което води до инвалидност, се изплаща обезщетение. Ако "рискът" така и не настъпи, платените вноски просто остават при застрахователя след изтичане на договора. Затова и цената на тези застраховки е по-ниска.
По-интересни са другите видове застраховки "Живот", които се сключват за по-дълги срокове и съдържат елемент на инвестиция - вноските, които правим, носят доход и когато срокът на полицата изтече, получаваме обратно парите си умножени. В момента тази доходност е в диапазона от 1 и до 4% годишно.
Спестовните и инвестиционните животозастраховки - освен че ни дават финансовата защита при житейски трудности, свързани с живота и здравето ни, помагат да финансираме образованието на децата, периода след пенсиониране или друго. Такава е и целта на детските и женитбени животозастраховки. Това са дългосрочни продукти, чрез които спестяваме 10-20 или повече години. Те ни налагат "спестовна дисциплина" чрез задължението за редовно плащане на вноски, за да поддържаме договора активен - нещо, което трудно правим систематично чрез внасяне на пари в банка. Може да прекратим предсрочно животозастраховката си, но обичайно в такива случаи губим пари, особено ако го направим в по-ранен етап след сключване на договора.
Ползваме данъчни облекчения
Застраховка "Живот" дава възможност да плащаме по-ниски данъци и да разполагаме с по-голям доход. Облекчението се ползва, като годишната данъчна основа, върху която се начислява данъкът, се намалява с платените през годината премии. Сумата, с която може да се намали данъчната основа, все пак е ограничена - до 10% от нея.
Например при годишна данъчна основа от 20 000 лв. (брутният годишен доход, намален с платените осигуровки) максималната сума на данъчното облекчение при сключена застраховка "Живот" е 2000 лв. Така данъчната основа намалява до 18 000 лв. При размер на данъка от 10%, вместо 2000 лв. ще платим към хазната 1800 лв., т.е. реализираме икономия от 200 лв.
В същото време обаче дължим окончателен данък, когато в края на срока на полицата получим уговореното застрахователно плащане. Размерът на окончателния данък при договори със срок до 15 години е 10%, а при тези със срок над 15 години - 7%. Доходите от премиите, за които не е ползвано данъчно облекчение, не се облагат с окончателен данък.
Вземанията по животозастраховките са защитени
Малко известен факт е, че по подобие на влоговете в банките вземанията по животозастраховките са гарантирани до 196 000 лв. в случай на фалит на застраховател.
Институцията, която подсигурява този механизъм, е Гаранционният фонд чрез управлявания от него "Обезпечителен фонд". Без защита обаче са застраховките, сключени от застрахователи от ЕС, извършващи дейност чрез клон в България.
Сами избираме дали и в какво да се инвестират парите
Застраховките "Живот" се индивидуализират според желанието и възможностите. Всеки избира за каква сума и за какъв срок да се застрахова, колко да спестява и колко да инвестира. Застрахователните компании все пак налагат някои условия и ограничения, като например минимална годишна вноска.
Ако сте се спрели на инвестиционния вариант, можете са изберете къде да се вложат парите ви - в консервативни или в по-агресивни фондове.
Трябва да знаете, че за управление на парите в инвестиционен фонд дължите такса, която може да "изяде" част от постигнатата доходност.