Работодателите да обмислят въвеждане на гъвкаво работно време и работа от дистанция като мярка срещу разпространението на коронавируса, препоръча в писмо до всички работодателски организации министерството на труда и социалната политика. Според социалното министерство може да се мисли и за допълнителни мерки като обособяване на нови работни места в налични свободни помещения и поставяне на вътрешни прегради между отделните работни станции. Служителите с болничен лист за карантина не следва да се допускат до работните им места, припомнят от МТСП.
По-рано през деня Националният оперативен щаб представи две категории мерки срещу разпространението на коронавируса - за областите с потвърден случаи на заразени и за областите без регистрирани случаи.
При всички случаи болничните заведения в страната няма да преустановяват дейността си, заяви началникът на щаба ген. Венцислав Мутафчийски. Мерките бяха детайлизирани допълнително в заповед на здравния министър Кирил Ананиев.
За областите с потвърдени случаи
Не се прекратяват учебните занятия, но при установени случаи на коронавирус у ученик, преподавател или персонал – учебното заведение се затваря за 14 дни. Не се допускат в учебни заведения ученици, преподаватели и персонал с грипни симптоми. Лечебните заведения, в които има изолирани и хоспитализирани пациенти с вируса, минават на карантинен режим и преустановяват достъпа на въшнин хора, детските и женски консултации, свижданията. Спира се и изписването на пациенти от отделенията с изолирани случаи в рамките на карантинния период, а болниците трябва да изготвят план за осигуряване на останалите лечебни дейности. В областите Габрово и Плевен до 15 март се преустановяват както учебните занятия в училищата, така и работата на университети и посещението на детска градина. Регионалните зрадвни дирекции ще могат да спират посещаването на градини и училища и на територията на други области, ако го преценят за нужно.
Забранява се провеждането на масови мероприятия, зелени училища и екскурзии за учениците.
Отменят се конгреси и конференции, спортни мероприятия. При невъзможност за отмяна на спортни мероприятия, те се провеждат без публика, като това важи за квалификации и международни срещи.
В областите без потвърдени случаи
На този етап смятаме, че може да се препоръчат и същите мерки, които са в незаразените области, заяви ген. Мутафчийски.
Учебните занятия в областите без потвърдени случаи на COVID-19 се провеждат при засилени хигиенни мерки - дезинфекция, проветряване, спазване на лична хигиена. В началото на всеки първи учебен час да се провежда 5-минутен инструктаж за спазване на хигиена съобразно препоръките на здравното министерство и Световната здравна организация. Учениците, учителите и персонала с грипна симптоматика трябва да бъдат освобождавани и да последва консултация с лекар.
За културни масови прояви на закрито важат същите мерки като в областите с потвърдени случаи. На други публични места на закрито да се осъществява проветряване и минимум 15-минутна дезинфекция три пъти на ден.
По повод предстоящи спортни събития, които са в програмата на предстоящата лятна олимпиада в Токио и има международни отбори, които трябва да пристигнат в у нас, а са от рискови страни. Те трябва да са преминали 14-дневния срок на карантина, каза той. Остава се възможността на местните здравни власти да взимат по-твърди или помеки решения, но да не бягат от основните препоръки.
До 250 души се ограничава присъствието по време на културни масови прояви на закрито, като трябва да се осигури минимално разстояние от 1 метър.
В кината и театрите присъстващите да бъдат поставени през едно свободно място и след всяка прожекция или постановка да се определи време за дезинфекция.
НАП призова гражданите да не посещават офисите й, а да използват онлайн услугите й. Вчера същото направи и НОИ.
ЗА ХРОНИЧНО БОЛНИТЕ
Протоколите и рецепти на хронично болни пациенти, които получават лекарства по НЗОК ще бъдат удължени. Целта е да се избегнат опашките в болниците за подновяването им, предвид коронавируса. Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК Жени Начева.
Решението е взето на неприсъствено заседание на Надзорния съвет на касата. По преценка на лекаря отсрочката може да е до 1 година, без да се налага пациентът да се явява лично, каза Жени Начева, цитирана от clinica.bg. Указанието ще бъде сведено до медиците, но не се знае дали с него ще се съобразят аптеките, ако целта е хората да не се разкарват излишно по болниците.
Лекарските комисии издаващи протоколи за хронично болни пациенти в момента не работят заради взетите мерки за ограничение на разпространението на коронавируса у нас. Това би създало затруднения за пациентите, които трябва да се явят за подновяване на протоколите.
Бойко Борисов: Мерките изглеждат разхлабени, но се взеха навреме
Мерките, които виждате, даже изглеждат малко разхлабени от това, което въвеждат другите държави, но първи ги въведохме. Защото се очаква един продължителен период, а в този продължителен период, ако си убием производството, възстановяването ще бъде невъзможно. Така че да се мобилизираме, да сме крепки българи. Какво ли не сме преживели, ще преживеем и това. Това коментира премиерът Бойко Борисов на провеждащото се днес извънредно заседание на Съвета по сигурността. „Храни има. В България и в Европа консерви, хляб и брашно, запаси огромни има. Веригите са запасени за 30-40 дена напред. Тези, които тръгват да се презапасяват, после ще ги хвърлят тези храни. Вода има. Очаквам до петък да има общоевропейско решение на Комисията - да проведат обществените поръчки и да могат всички държави членки по заявка да започнат да получават облекла, калцуни и подобни", коментира още Борисов. Той призова за спокойствие и да се даде възможност по места кметове и областни управители да преценяват най-подходящите решения.