Медия без
политическа реклама

Държавната машина крие какви езици знаят консулите

Делото срещу външния министър за отказ на информация заседна в съда

Министър Екатерина Захариева, която не си губи времето да отговаря по Закона за достъп до обществена информация.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Министър Екатерина Захариева, която не си губи времето да отговаря по Закона за достъп до обществена информация.

Министерството на външните работи крие какви езици и на какво ниво владеят консулите и генералните консули, какво е месечното им възнаграждение и дали са дипломати от кариерата, или са пратени в задграничните мисии "по изключение". Върховният административен съд (ВАС) се включи в протакането на казуса. Половин година трябваше на съдебния състав, за да определи, че делото срещу мълчаливия отказ на Екатерина Захариева да предостави информация, не е за него, а за Административния съд-София (АССГ). 

Поводът

Интересът към познанията и възнагражденията на консулите беше провокиран заради назначението във Валенсия на подалия оставка председател на антикорупционната комисия Пламен Георгиев. Той се оттегли от КПКОНПИ заради скандала "Апартаментгейт". След като престоя в прокуратурата броени дни, правителството му осигури работа като консул в испанския град, назначен без дипломатически опит и със съмнителни познания по испански. 

Изведнъж се появи сертификат от 2017 г., издаден от фирмата "Никанор", че Георгиев се е обучавал за ниво В1. Владеещи испански откриха куп грешки в сертификата. А според официалната биография на Георгиев, представена от него в парламента през 2018 г., когато беше номиниран от управляващите за председател на КПКОНПИ, той владее испански на ниво А2 - познания за елементарен разговор.

На ВАС са подсъдни само определена категория актове, издавани от Министерския съвет, премиера и министрите. Това са актовете по упражняване на конституционните им правомощия по ръководство и осъществяване на държавното управление, обясняват съдиите Здравка Шуменска, Донка Чакърова и Емил Димитров. Затова те прекратяват делото и го изпращат на колегите си в софийския административен съд. Няма данни папките вече да са стигнали в АССГ.

Факт е, че извънредното положение за кратко блокира обявяването на съдебните актове. То обаче беше въведено през март, а делото е образувано във ВАС на 21 ноември  м.г.

Сагата

"Сега" изпрати въпросите до Екатерина Захариева по Закона за достъп до обществена информация през август м.г. Точно в деня, в който изтичаше 14-дневният срок за отговор, от Външно се възползваха от възможността да го удължат с още две седмици. Обяснението бе, че трябва да попитат дипломатите дали са съгласни информацията, за тях да бъде огласена. И след новия срок обаче отговори не дойдоха.

Непроизнасянето в срок противоречи на закона, посочва в жалбата срещу мълчаливия отказ адвокат Александър Кашъмов от "Програма достъп до информация". Според него търсената информация е от висок обществен интерес и трябва да бъде публична, дори и дипломатите да не са дали съгласието си техните данни да бъдат разкрити. Още повече че става дума за информация, свързана със заеманата публична длъжност, а не за личния им живот. "Журналистите са обществен страж. Когато държавна институция не им предостави информация, особено свързана с актуален обществен дебат, това е недопустим информационен монопол", се казва още в жалбата. 

Министерството на правосъдието отказва да изпълни съдебното решение да предостави на "Сега" бележките от срещите на представителите на съдебната власт с евроекспертите, подготвящи докладите за България. Сега" поиска записките, правени от министерството от 1 януари 2007 г.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата