Медия без
политическа реклама

Двама души са арестувани за пожара с 4 жертви във вагон

Група бездомници опитали да се стоплят в композиция на столичната гара

31 Дек. 2024Обновена
Работи се по всички възможни версии за възникването на пожара - както за умишлено деяние, така и за случаен инцидент, съобщи прокуратурата.
БГНЕС
Работи се по всички възможни версии за възникването на пожара - както за умишлено деяние, така и за случаен инцидент, съобщи прокуратурата.

Двама души са арестувани след трагедията, случила се през нощта срещу 31 декември на Централна жп гара - София. При инцидента - пожар, загинаха четирима души. Други двама са в болница заради тежка интоксикация с пушечни газове. Става дума за голяма група бездомници, влезли неправомерно във вагони да се стоплят. Единият пламва. Вагоните са били част от композиран около полунощ влак, подготвян да пътува до Петрич.

Двамата задържани не са правили опит да избягат, съобщи на брифинг днес по обед прокуратурата. Арестувани са на перона, успоредно при гасенето на пламналия вагон. Към момента не е уточнена със сигурност вина. Подозира се, че едното лице е съпричастно към деянието. Разследва се негов скандал с друг човек. Проверяват се всички възможни версии, включително случаен инцидент. Все пак преобладава за умишлен палеж на купето след скарване. "Това е първоначалната версия, по която се работи", уточни заместник градският прокурор Иво Илиев. Категорична яснота кой какво как е направил ще има след излизането на експертизите, но разследването е затруднено от заличаването на следите при гасенето. 

На 2 януари ще бъдат готови резултатите от аутопсиите на жертвите. Те още не са идентифицирани. Двамата натровени са на възраст около 35 и 65 години.

От БДЖ съобщиха, че запаленият вагон е бил заключен, проникнато е чрез "незаконно устройство". Всъщност, разследващите уточниха, че може да се проникне с най-обикновен ключ, или пък гаечен.

Сигналът за инцидента е подаден около 2:35 часа на телефон 112. Три пожарни са пратени да гасят. Около полунощ е направен обходът по регламент на гарата. Разследващите обясниха, че гарата се пази от частна фирма и от жандармерията. Въпреки че били сложени множество камери, огради и т.н., било трудно да се проследява огромният периметър на съоръженията.

"Предприети са незабавни действия за събиране и запазване на доказателства и за установяване на всички факти и обстоятелства по случая", гласи съобщение на прокуратурата от по-рано днес. Разпитани са свидетели, направен е оглед на местопроизшествие, иззети са веществени доказателства, назначени са експертизи, извършват се и други действия по разследването.

 

РЕАКЦИЯ

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков прехвърли топката изцяло в полето на железниците. "Ръководството на БДЖ да поеме тази отговорност да увеличи охраната на уязвимите места. Там да има по-засилено присъствие откъм охранители", заяви той. "Традиционно по коледните и новогодишните празници нашето присъствие на Централна гара е завишено, но охраняваме залите, подходите към гарата. Няма как ние да охраняваме цялото гарово пространство и вагоните", добави той. В конкретния район досега били документирани джебчийство, разпространение на наркотични вещества. Също така на гарата обикновено били оставяни сумите, придобити чрез телефонни измами.

 

ИСТОРИЯ

През лятото депутатът от ПП-ДБ Димитър Найденов задава въпроси по реда на парламентарния контрол във връзка с клошари във вагони на Централна гара в София. Във въпроса си той отбелязва, че в последните месеци са забелязани множество бездомни хора да нощуват в композираните вагони, което понякога е и опасно за служителите на БДЖ, които се опитват да ги изгонят преди потеглянето на влака. Освен това се влошава и хигиената във вагоните, пише Найденов и пита за мерките, които ще бъдат предприети за овладяване на ситуацията.

Транспортният министър Георги Гвоздейков го информира, че Централна гара в София е стратегически обект и в района ѝ има денонощно присъствие на служители на МВР, които охраняват и следят за реда и безопасността на пътниците. Министърът уверява, че са предприети мерки за отстраняване на самонастанили се бездомници от престояващи вагони. Създадена е организация при подаване на сигнали от страна на БДЖ до дежурните екипи от МВР да оказват съдействие при извеждането на лица от вагоните.

Вътрешният министър (по това време Калин Стоянов) обяснява на депутата, че пътните възли София, Пловдив, Варна, Русе и Горна Оряховица са стратегически обекти и се охраняват от МВР.

От 1 януари до 26 юли 2024 г. нарядите, охраняващи Централна жп гара, са проверени 6937 души, от които 54 са се оказали обявени за издирване. Стоянов обяснява, че от МВР са много активни в района, който попада в границите на 2. РУ на СДВР.

Имало заповед за специализирана полицейска операция за недопускане пребиваването на бездомни лица за периода на цялата 2024 г.

Когато се установят бездомници, се търси съдействие на Дирекция "Социални дейности" на столичната община. Ако бездомните хора са съгласни, се насочват към специализираните домове, пише още МВР шефът.

"От началото на 2024 г. до настоящия момент в МВР не са постъпвали сигнали от БДЖ за наличие на проблем със самонастанили се лица в композирани вагони на Централна жп гара", завършва писмото на Калин Стоянов  през август т.г.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

пожар, Централна гара