Медия без
политическа реклама

Тежки присъди за машинистите по делото "Хитрино"

Единият получи 15 години затвор, а другият – 10 заради взрива на цистерна, причинил смъртта на 7 души

22 Яну. 2020
БГНЕС

Осъдителни присъди по делото „Хитрино”. Главният машинист на влака Димитър Михнев получи 15 години затвор, а помощник-машинистът Радослав Петков – 10 г., предава "Нова тв".

Шуменският окръжен съд ги призна за виновни за смъртта на 7 души и нанасянето на телесни повреди на още 14. Двамата ще излежават наказанията си при първоначален общ режим. Присъдата не е влязла в сила и подлежи на обжалване.

 

СЕГА ПРИПОМНЯ

Влаковата композиция на фирмата "Булмаркет", превозваща цистерни с газ пропан-бутан дерайлира на гара Хитрино. Последва взрив, след който 7 души загинаха, 29 бяха ранени, а множество сгради бяха разрушени или повредени. В Хитрино беше обявено бедствено положение, а 12 декември бе ден на траур в цялата страна.

На 25 октомври 2017 г. окръжната прокуратура в Шумен внесе в съда обвинителен акт срещу двамата машинисти. Димитър Михнев и Радослав Петков бяха обвинени, че са управлявали влака в нарушение на правилата. Според прокуратурата причината за дерайлирането е несъобразена скорост, тъй като машинистите са прекарали влака през Хитрино със скорост от 78 км/ч, вместо с допустимите 40 км/час. 

Делото срещу тях започна на 15 януари 2018 г. по съкратената процедура. Двамата не се признаха за виновни.

На заседание по делото в Шумен на 15 ноември 2018 г. бе представена тезата, че причината за взрива е била печка на твърдо гориво. Друга версия, която възникна, беше че незаключена стрелка е предизвикала дерайлиране на композицията, след като локомотивът и първите пет вагона са преминали без проблеми през въпросната стрелка.

През март 2019 г. инж. Евгени Димов, който бе свидетел по делото, заяви пред съда, че стара цистерна, която трябвало да отиде за скрап, е причинила трагедията. Той добави, че дебелината на стените на цистерната не е била достатъчна. Той се позова на направено през 2017 г. ултразвуково обследване, което показало, че дъното и стените са с 6 мм по-тънки от изискванията на Международния правилник за превоз на опасни товари.

Нова съдебна експертиза пък потвърди последното становище - че цистерната не е отговаряла на международните изисквания за превоз на опасни товари и е трябвало да бъде бракувана.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Хитрино, присъди

Още по темата