България все повече се отдалечава от членство в еврозоната и датата 1 януари 2026 г. е трудно постижима. Ако през декември не се сформира правителство и не се приеме бюджет за догодина с не повече от 3% дефицит, влизането на страната в еврозоната се отлага за 2028 и дори 2029 г.
Това прогнозира бившият финансов министър от първото правителство на ГЕРБ Симеон Дянков пред БНТ.
Той изрази съмнения, че ще имаме до края на годината редовно правителство. По думите му нашата политическа класа е мързелива - предпочита да си взима заплатите и да тупа топката.
В същото време Дянков смята, че в предизборна ситуация е много опасно да се гласува бюджет в парламента, защото всички партии ще наддават, за да се харесат на електората. Точно заради такова наддаване при предишни избори сега се очертават големи дупки в бюджета, посочи бившият финансов министър.
„Трябва много сериозна фискална политика. Няма как да се направят допълнителни разходи за милиарди за вдигане на заплатите на полицаи, армия и други. Или отлагаме еврозоната, или отлагаме тези плащания", каза още Дянков.
Според него до 1 януари 2025 г. парламентът няма да приеме нов бюджет и ще трябва удължаване на стария. "Може би това ще бъде за добро, защото бюджета за 2024 г. е с дефицит под 3%. Но Еврокомисията и ЕЦБ не са толкова елементарни, че да приемат това за изпълнен критерий за членство в еврозоната", посочи Дянков. Той припомни, че има още един критерий, за който малко се говори - стабилността на 10-годишните държавни ценни книжа, а тя зависи именно от политическата стабилност.
Бившият финансов министър разкритикува и някои от предлаганите мерки за повече приходи в бюджета. За предложената амнистия за неплатени данъци и осигуровки, той смята, че очакваните 4 млрд. лв. постъпления в хазната са не възможни, защото никъде по света подобни амнистии не са сработили.
Не бива да се разчита и на допълнителни постъпления от данък свръхпечалби на банките, защото те като финансови институции знаели "как да си движат финансите".
Дянков се обяви за връщане на 20% ДДС за всички стоки, включително и за туристическите пакети, които от край време са с по-ниска 9% ставка, но никой в момента не коментира нейното повишение.
"Не само заради еврозоната, но и заради финансовата стабилност на страната е добре да се свие бюджетния дефицит. Защото неминуемо ще се стигне до вдигане на данъци. Новото правителство се нуждае от финансов министър камикадзе", посочи Дянков.