Депутатите Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от ДПС-ДПС няма да се разделят с депутатските си имунитети, реши парламентът. Това стана благодарение на гласовете на ГЕРБ-СДС и верните на Ахмед Доган депутати, както и с помощта на БСП и ИТН, които се въздържаха от гласуване.
Преди началото на дебата беше отхвърлено предложение заседанието да бъде закрито. Срещу това скочи Хамид Хамид от ДПС-Ново начало, който заподозря, че по този начин се прави опит "да се закрие всичко и хората да не разберат големия срам как коалицията, за да запази това престъпно управление, ще се опита да прикрие престъпници".
Случаят "Ибрямов"
Депутатът от ДПС-ДПС Джейхан Ибрямов бе задържан под стража повече от месец със съдебно решение по обвинение на прокуратурата за търговия с влияние за това, че е поискал и приел подкуп от Мирослав Тодоров. В замяна обещал да въздейства върху длъжностни лица от Министерството на отбраната във връзка с обществени поръчки. Според държавното обвинение Ибрямов е хванат със 100 000 белязани лева и срещу него имало събрани много данни със специални разузнавателни средства.
Пленарната зала се превърна в арена на сблъсък между верните на Ахмед Доган депутати и тези на страната на Делян Пеевски. Имаше и спорадични включвания от ПП-ДБ.
ДПС-ДПС и ДПС-Ново начало започнаха да си разменят обвинения в "организирана престъпна група" и "деребейство" и започнаха да се припират на тема морал и пазене на парламентаризма. Според Станислав Анастасов от ДПС-Ново начало Джейхан Ибрямов предлагал да продаде дизайна на хангарите за американски изтребители F-16, закупени от България. Той припомни, че Джейхан Ибрямов беше избран за заместник-председател на комисията по отбрана, което му дава достъп до секретна информация, свързана с НАТО. След това той прочете част от свалените записи, в които Джейхан Ибрямов заплашва Делян Пеевски с убийство.
Бившият премиер и настоящ депутат от ПП-ДБ Николай Денков заяви, че в знак на протест неговата парламентарна група няма да подкрепи свалянето на имунитетите на Ибрямов и Рангелов. Според него не е удачно някои казуси да бъдат пазени на трупчета и да бъдат вадени, когато е удобно. Той припомни факта, че Лена Бориславова и Кирил Петков вече са се отказали от имунитетите си, а срещу Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция по закона "Магнитски" от САЩ и Великобритания, не се води разследване.
В крайна сметка "за" свалянето на имунитета на Ибрямов гласуваха 17 души от ПП-ДБ, ДПС-НН и МЕЧ. "Против" гласуваха 62-ма от ГЕРБ-СДС, един от ПП-ДБ, ДПС-ДПС и 15 души от "Възраждане". От гласуване се въздържаха четирима от ГЕРБ-СДС, 11 от ПП-ДБ, 15 от "Възраждане", БСП и ИТН
Случаят "Рангелов"
Имунитетът на Марио Рангелов се иска по разследване на купуване на гласове. За него прокуратурата твърди, че е образувал и ръководил група, която си е поставила за цел извършване на престъпление против политическите права на гражданите. Било разкрито как в Плевен и Койнаре Рангелов организирал даването на по 15 000 лв., от които да бъдат дадени по 50 лв. на лица-гласоподаватели от населени места в областта, включващи членовете на семействата им, техни съседи и роднини, в полза на определена коалиция на изборите за 51-вото НС.
И за него парламентът не одобри сваляне на имунитета.
Нагласи
"Сега" припомня, че в края на миналата година бяха поискани общо осем депутатски имунитета. С изключение на двамата избраници от групата на Ахмед Доган, всички останали се отказаха доброволно. Това са Кирил Петков и Лена Бориславова от ПП-ДБ, Радостин Василев от МЕЧ, Веселин Вешев и Ангел Георгиев от "Възраждане" и Гюнай Далоолу от "ДПС-Ново начало".
Преди гласуването Лена Бориславова от ПП-ДБ написа във "Фейсбук", че ще гласува срещу свалянето на имунитетите, ''поискани от Сарафов, докато същият продължава да е начело на българската прокуратура (още няколко месеца)".
"Докато няма искане за сваляне на имунитета на Пеевски, докато Влади Горанов, също санкциониран по Магнитски за корупция в особено големи размери, обикаля телевизионните студиа, докато КТБ е просто “неприятна случка”, за която никой няма да понесе отговорност, няма как да имаме доверие, че България е правова държава, както пише в чл.4 на българката конституция", пише Бориславова.
Че ще гласува ''против'', зави и съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.
"ГЕРБ винаги е гласувал срещу подобни действия. Ще гласуваме "против". Парламентът е законодателен орган", подчерта Борисов. Той припомни, че когато е бил искан имунитетът на Асен Василев и Атанас Атанасов, тогава гербаджиите също гласували против. "Парламентът е законодателен орган и трябва да съсредоточим усилията да приемаме качествени закони, а не след една седмица да разбираме поредната глупост, която сме сътворили", добави още той.
Борисов бе попитан дали имунитетите са били причината партията на Доган да подкрепи кабинета "Желязков", но лидерът на ГЕРБ отрече тази тема да е била залог за подкрепа.
Изявлението на Борисов вбеси Делян Пеевски. Той заяви, че Борисов няма да подкрепи падането на имунитетите, защото "Джейхан Ибрямов е личен масажист на Мечо. Вие не знаете ли? Ибрямов не излиза от кабинета на Борисов. Г-н Борисов е спасителят на имунитети. Той събира всякакви престъпници да му крепят престъпния кабинет."
След гласуването Пеевски продължи в същия тон: "Какво ви казах още преди да стане коалицията на грабежа – че това е сделката. Просто днес си я подпечатаха и Борисов си изпълни ангажимента, и останалите му проксита от БСП и ИТН валидираха сделката с бандитите, с престъпниците, с деребеите, които треперещи подкрепят този срамен кабинет, за да си пазят имунитетите."