Медия без
политическа реклама

Експертиза отложи делото "Иванчева" за юли

Спецсъдът склони да пусне 12 журналисти, за да гледа публично процеса

БГНЕС

Процесът срещу бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева, заместничката й Биляна Петрова и предшественика й Петко Дюлгеров продължава на втора инстанция на 3 юли. Апелативният спецсъд го отложи днес, тъй като назначи експертиза на част от записаните им разговори. Специалистите трябва да изяснят чии са гласовете от СРС-тата. Съдът днес не разреши на Иванчева да посети инвитро клиника. На Петрова не бе разрешено да отиде до банка, за да закрие сметка на дъщеря си. Двете имат право да излизат само с позволението на съда, тъй като под домашен арест.

Делото "Иванчева" беше на косъм да се гледа, без да бъде осигурената задължителната по конституция публичност. Апелативният спецсъд обаче склони да пусне журналисти.

Първоначално председателят на съда и на състава, който гледа делото, Георги Ушев обясни пред "Сега", че няма техническа възможност заседанието да бъде излъчено във Фейсбук или YouTube. Такава практика вече приложиха Софийският градски съд и Върховният касационен съд. Ушев каза още, че публичността ще бъде осигурена с чести прекъсвания на заседанието, по време на които пресаташето на съда ще резюмира станалото и ще го изпраща на репортерите.

Нова промяна в правилата за достъп до съдилищата

За тази опосредствена публичност Ушев се оправда с решението на Висшия съдебен съвет отпреди седмица да забрани достъпа до съдебните сгради на всички, които не са участници в процесите, в това число и журналистите. Това противоречи на конституцията, която казва, че делата се гледат публично. По-късно в понеделник съветът промени правилата за достъп до съдилищата, след като беше сезиран от 22 журналисти. Репортерите настояха за видео стримийнг на заседанията по обществено значими дела. Тази идея беше възприета от съвета, но той реши и да отвори съдебните сгради за журналисти, съобщи lex.bg. При обществено значимите дела и по решение на съдебния състав, в залите ще се допускат журналисти, по предварителна заявка, при стриктно спазване на указанията на здравните власти срещу разпространението на коронавируса и на правилата за работа при пандемия.

Публичното правораздаване е една от основните разлики между демократичните и другите държави. Причините са добре известни и са възприети като международен стандарт.

В случаите, когато присъствието на медиите е невъзможно при спазване на мерките, тогава трябва да се използват всички възможни технически средства - излъчване на заседания в реално време на монитор в коридора пред залата или друго помещение на съда, стрийминг в платформи за видеосподеляне и социални мрежи, създаване на аудио и/или видеозапис, който при поискване да се предоставя журналистите. Всеки съд трябва да обяви на сайта си как ще осигурява публичност по делата.

След решението на съвета апелативният спецсъд съобщи, че ще не повече от 12 журналисти ще бъдат пуснати на делото "Иванчева". Те ще бъдат настанени в отделна зала, където ще могат да гледат процеса чрез видеоконферентна връзка. Ограничението в броя на репортерите е, за да може да се спази социална дистанция.

Присъдата

На 17 април м.г., точно година след показната акция по задържането им, спецсъдът призна тримата подсъдими за виновни и им определи сурови наказания - 20 години затвор за Иванчева като извършител и 15 г. за Петрова и 12 г. за Дюлгеров като помагачи.

Нарушени права, незаконно присъствие на служители на КПКОНПИ по време на акцията, недокоснати от подсъдимите пари.

По-рано адвокат Николай Хаджигенов обяви във Фейсбук, че е поискал да бъде осигурена публичност по делото, но съдът му е отказал. След като апелативният спецсъд преразгледа решението си, Хаджигенов коментира, че са си дали сметка, че нарушаването на конституцията, която регламентира публичността, е самостоятелно основание за обжалване.

Апелативният спец съд, след като отказа изрично да осигури публичност по делото Десислава Иванчева /Dessislava...

Posted by Николай Хаджигенов on Tuesday, May 19, 2020

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

ОЩЕ ОТ БЪЛГАРИЯ

Арестуваният шеф в МВР вече е с повдигнати обвинения

21 Яну. 2025

Хванаха фирма да краде ток за десетки копачки за криптовалута

17 Яну. 2025

Съветът за съвместно управление единствено си избра председател

21 Яну. 2025

Уволнен за насилието под колоните на МС се връща като шеф в МВР

17 Яну. 2025

Кабинетът Главчев е отменил голямо плащане със задна дата

19 Яну. 2025