Медия без
политическа реклама

Фандъкова: ЧЕЗ е присъединила фаталната будка срещу хвърчаща бележка

Електроразпределителното дружество на свой ред обвини общината, че тя носи отговорността

17 Февр. 2021Обновена
Брифинг на СО

Столичната община с последна информация от разследването на инцидента, при който токов удар уби младеж

Posted by bTV Новините on Wednesday, February 17, 2021

Столичният кмет Йораднка Фандйкова и електроразпределителното дружество ЧЕЗ влязоха в открита война с прехвърляне на отговорност за нелепата смърт на 16-годишно момче след токов удар на тротоар в столицата. Днес Фандъкова обяви, че ЧЕЗ са присъединили фаталния обект, към който е водел необезопасен кабел, на базата на нищо незначеща хвърчаща служебна бележка, подписана със запетайка от незнайно кого. От ЧЕЗ обаче върнаха топката в двора на общината, като обявиха, че "хвърчащата бележка" е официален документ на район "Триадица", в който изрично е уточнено, че се издава, за да послужи пред ЧЕЗ. Документът има изходящ номер, печат и подпис. "ЧЕЗ Разпределение не е компетентен орган, който да извършва проверка на издадените от общината удостоверителни документи и законността на обектите", пишат от дружеството.

Столична община изнесе фактите от разпоредената от нея проверка след като няколко дни мълча по основен въпрос - чия е шахтата, под която е заложен кабелът, довел до инцидента. Днес Фандъкова, подкрепена от главния архитект Здравко Здравков и други експерти, прехвърли цялата вина върху ЧЕЗ - защото са присъединили незаконна будка, и върху районната администрация, която е издала нередовен документ и освен това не е завършила процедурата за премахване на незаконен обект.

"ЧЕЗ е присъединила злополучната будка за ядки и цветя в София, в близост до която от токов удар почина нелепо 16-годишно дете, към електроснабдителната мрежа на базата на хвърчаща бележка. В договора за присъединяване, сключен от ЧЕЗ още през 2011 г. с първата фирмата-нарушител, е изрично споменато, че за да се подаде електричество, трябва да има няколко документа – въвеждане в експлоатация на самите съоръжения, за въвеждане в експлоатация на обекта. Този обект е абсолютно незаконен и за него няма удостоверение за въвеждане в експлоатация. За него има издадена само една хвърчаща бележка от архитекта на район "Триадица". Така и аз ще се присъединя към хората, които задават въпроса как ЧЕЗ подава ток към незаконни обекти,” обяви Йорданка Фандъкова на извънреден брифинг за резултатите от проверката, разпоредена след инцидента. 

Главният архитект Здравко Здравков обясни, че служебната бележка, послужила на ЧЕЗ като основание за включване на павилиона, е издадена от главния архитект на район "Триадица", като е подписана със запетайка, тоест от заместник. На базата на тази нищо незначеща според законодателството хартия ЧЕЗ е позволила на павилиона да се присъедини към мрежата от другата страна на бул. "Акад. Иван Гешов", от страната на Хиподрума, пред блок 120. "Така собственикът е седнал и е опънал един дълъг кабел през тръбоканалната мрежа, собственост на "Улично осветление", през която минават слаботокови кабели. Още едно голямо нарушение", обясни Здравков.

Не е ясно кой е поставил запетайката на служебната бележка. Здравков каза, че тя е издадена през 2011 г. на фирма "Нетуно-Пламен Бочев". "Няма такова чудо като пускане на обект със служебна бележка. Служебната бележка е приравнена на билет за баня. Това е пълен абсурд", коментира Здравков. В последствие, през 2016 г., фирма "Нетуно-Пламен Бочев" е продала павилиона на "Дениа 2016", която има договор с болницата от 2016 г. И за "Дениа 2016" след тази продажба има документ от ЧЕЗ, като и тук се предоставя ток без налично удостоверение за въвеждане в експлоатация, твърди общината. 

Наред с ЧЕЗ, Фандъкова обвини и администрацията на район "Триадица" (ръководена от опозиционен районен кмет), защото не е приключила започната процедура за премахване на незаконен обект. Павилионът е установен като незаконен през 2018 г., но процедурата е върната от строителния контрол за отстраняване на пропуски. Тя в последствие така и не е помръднала, като район "Триадица" обясни това с поискана и неполучена информация от областната управа и болницата. Фандъкова обаче е категорична, че неполучаването на информация не е причина да не се придвижи преписката. Кметицата натърти, че общината се опитва да контролира преместваемите обекти, като от септември е пратила 6 места за получаване на информация до врайон "Триадица" , но такава така и не дошла. Никаква информация не подал и район "Панчарево".  

“Първият виновен е този, който е разрешил захранването на този незаконен обект. Вторият виновен е човекът, положил кабела на място в нарушение на всички нормативи, без необходима дълбочина и спазване на изискванията за безопасност,” бе категоричен Здравков. От общината обвиниха в липсата на контрол както районния архитект, така и районният инспектор, който не видял очевиден кабел по оградата. Фандъкова е разпоредила спешно отново да се стартира процедурата по премахване на незаконните павилиони. Ще се премахнат и петте преместваеми обекта в района на инцидента. 

По-късно в публична позиция от ЧЕЗ отхвърлиха всички обвинения, отправени им от Столична община. "Следва да се прави разлика между процедурата по присъединяване на преместваеми и на постоянни обекти.  В документа (б.р. на район "Триадица") е уточнено, че е издаден, за да послужи пред ЧЕЗ. Той удостоверява, че павилионът вече е бил поставен на посоченото местоположение и е съществувал преди датата на издаване на документа. Същото е декларирано от клиента при подаване на искането за присъединяване. ЧЕЗ Разпределение не е компетентен орган, който да извършва проверка на издадените от общината удостоверителни документи и законността на обектите. Наличието на този документ показва, че обектът следва да е поставен при спазване на всички изисквания, в противен случай общината не би трябвало да удостоверява неговото поставяне, а напротив – при сезирането за издаване на документа – да издаде заповед за премахването му", изтъкват от ЧЕЗ. Оттам добавят, че от 2011 г. насам при тях не е постъпвала заповед за премахване на павилиона и съответно за преустановяване на електрозахлранването, от което излизало, че обектът е законосъобразен. "ЧЕЗ Разпределение пита защо общината е издала документ за незаконен обект, който е подписан, с изходящ номер и печат, в който е упоменато, че е издаден специално, за да послужи пред ЧЕЗ? При наличието на какви документи и какво заявление, подадени от клиента, е издаден документът?", трупат въпрос след въпрос от дружеството. 

Според ЧЕЗ няма проблем и в документите около спазването на изискванията за безопасност и техническите норми. И през 2011 г., и през 2016 г. е имало декларации, че изградените съоръжения след електромера съответстват на изискванията. От дружеството намекват обаче, че няма гаранция какво точно се е случило при реконструкцията на булеварда. "ЧЕЗ Разпределение пита има ли промяна в начина на полагане на кабела, собственост на клиента,  при реконструкцията на бул. „Акад. Иван Евстатиев Гешов“ години след присъединяването и кой я е извършил?", пишат  от фирмата. Оттам декларират готовност да спрат захранването на всички обекти, приемани за незаконни от общината, независимо от документите, които самата община е издавала. 


ЧИЯ Е ШАХТАТА 

Общината най-сетне хвърли някаква светлина и по въпроса чия е шахтата. От "Московска" 29 твърдят, че тази шахта е отпреди 20 години, изградена заедно с булеварда. Тя се използва за кабелите на светофарната уредба, които са положени с одобрен проект съгласно нормативната уредба, напълно изправни. Има налични и кабели на опетатори – телекомуникационни. На същото място обаче през юли 2019 г. са били премахвани незаконни кабели и то такива, които захранват същите обекти. "Незаконният кабел е излизал от каналната мрежа към светофарен стълб и отива към павилиона. Премахването на светофарния стълб е довело и до премахването на всички незаконни кабели към момента", обясниха от общината. Не е ясно как и от кого е прокаран допълнително кабелът след това отстраняване. Последната проверка на шахтата е била в края на 2020 г., като резултати от нея не бяха обявени. "Разследването трябва да установи кои кабели са били налични при последната проверка. Обикновено тези проверки показват изправна ли е каналната мрежа, дали има чужда собственост и дали има установено незаконно преминаване", обясниха от Столична община. Шахтите се контролирали два пъти годишно. 

 

 

Столичната община с последна информация от разследването на инцидента, при който токов удар уби младеж

Posted by bTV Новините on Wednesday, February 17, 2021

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

ОЩЕ ОТ БЪЛГАРИЯ

ПП-ДБ се разцепи заради провала с председателя на НС

20 Ноем. 2024

Разкрита е мащабна схема за имотни измами в София, Варна, Враца

17 Ноем. 2024

ПП-ДБ подкрепиха Силви Кирилов от ИТН за шеф на парламента

18 Ноем. 2024

МВР си разрешава със закон да дебне с цивилни коли на пътя

20 Ноем. 2024

Дело за подкуп срещу прокурор е тихомълком прекратено

19 Ноем. 2024