Медия без
политическа реклама

Фандъкова не дойде на среща със софиянци за бюджета

Хората от новите квартали и селата са най-недоволни от разпределението на парите

Жители на почти всички квартали поискаха Фандъкова да дойде при тях и да види проблемите им с очите си.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Жители на почти всички квартали поискаха Фандъкова да дойде при тях и да види проблемите им с очите си.

Кметът на София Йорданка Фандъкова не се появи на общественото обсъждане на проекта за бюджет на столицата за 2020 г., състояло се в сградата на Столичната община и преминало при огромен интерес и активност от страна на гражданите. Присъстваха само заместниците й, което накара гражданите да поискат втора дискусия, на която да дойде и тя и да отговаря на въпроси. Към Фандъкова и ресорните кметове бяха оправени искания от почти всички райони за организиране на местни дебати, на които администрацията да се запознае в детайли с проблемите на отделните части на столицата. Индиректно на Фандъкова бяха зададени множество въпроси, свързани със забавени от години проекти, дадени и неизпълнени обещания и др.

Най-активни бяха хората от комплексите с липсваща инфраструктура и канализация и от кварталите и селата в покрайнините на града. Оттам валяха и най-гневните реплики и коментари към градската управа. Най-много въпроси имаше за бул. "Тодор Каблешков", за който хората от "Манастирски ливади" многократно питаха кога най-после ще бъде завършен и разширен. "Това е булевард, който се обещава от 15 г.", припомни представителка на местния инициативен комитет. 

Човек от "Кръстова вада-Запад" поиска да научи кога в неговия квартал ще се изгради канализация и улици. "Без канализация сме и в цялата зона има само една част от регулирана улица - "Емилиян Станев", но пък тя не е изградена. Какво се предвижда за този квартал, който е в ужасяващо състояние и вечер по бул. "Хенрик Ибсен" мирише на канал?", попита Генчо Велев. Търси се начин районът да бъде включен за канализация по европрограма, отговориха от общината. "Обещания слушаме от 2001 г.", репликира Велев.

"Казвам се Григор Григоров и съм кмет на Казичене. Искам да съобщя на всички присъстващи, че зад Околовръстното шосе също има живот. Не може нашите села да се мъчат. Нямаме канализация, нямаме нито една площадка, нямаме стадион, нямаме нищо. Имаме градски транспорт на 50 минути. Хората са готови да дойдат на жълтите павета", съобщи местният кмет.

За втора поредна година идваме на тези обсъждания и за втора година район "Панчарево" не попада в инвестиционната програма, протестираха от Панчарево и Кокаляне. "Всичките ни проекти са подадени в срок, но не са взети под внимание. По разбитото Самоковско шосе вече не можем да се прибираме вкъщи, защото през лятото трафикът е към язовир "Искър", а зимата - към Боровец. Въпросът е докога нашият район ще е извън картата на София?, попита човек от Панчарево.      

Хора от Бусманци и Кремиковци попитаха зам.кмета по екологията Йоана Христова защо Столичната община не работи по-активно по програмата за безплатна подмяна на печки на въглища и дърва с по-екологични инсталации. От Кремиковци припомниха, че в квартала са подадени най-много заявки за смяна. "Това беше много добра кампания, която може да помогне за справяне с проблема с мръсния въздух в София. Лошото е, че май си остана само кампания. Какво стана с тази програма?", попита Даниела Гълъбова от Бусманци. Христова отговори, че София е спечелила европроект за 60 млн. лв. за смяната на старите уреди. "Следващата седмица ще отворим инициативата за първите квартали. Бусманци е сред тях, а Кремиковци ще е в следващата група", обеща тя. Въздухът в София е мръсен и защото в града има улици, които не са мити от години, допълни човек от "Хаджи Димитър", а думите му бяха съпроводени с бурни аплодисменти от залата.

Финансова децентрализация и повече независимост за районните кметове бе друго нещо, което жителите на София масово поискаха. За кметовете по места трябва да има повече пари, защото реално те знаят къде са проблемите, заявяваха хора от всички квартали. "От осем внесени от мен проекти е одобрен само един. Искам жителите на "Слатина" да получат възможност да попитат г-жа Фандъкова каква е причината", призова районният кмет Георги Илиев, който е от опозиционната коалиция "Демократична България". От район "Младост", който също избра конкурент на ГЕРБ за кмет, попитаха защо 120-хилядният комплекс ще получи  по-малко пари от столичния зоопарк- 1,05 млн срещу 1,22 млн. Каним ви на среща да обясните защо е тази дискриминация и защо "Младост" продължава да се презастроява, предложи човек от квартала. "По тази логика кметът на "Лозенец", където е зоопаркът, трябва да е щастлив, защото при него пък има много инвестиции (кметът на "Лозенец" Константин Павлов също е от "Демократична България - б.а.)", отговори зам.кметът Дончо Барбалов. Отговорът му бе посрещнат с иронични ръкопляснания. Направи впечатление, че в дискусията не се изказа нито един районен кмет от управляващата партия.     

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата