Установяваме ръст на получаваните сигнали от български граждани, загубили значителни суми след инвестиране в измамни онлайн платформи, претендиращи да са лицензирани посредници. Това предупреждава на страницата си във Фейсбук сектор Киберпрестъпност в ГДБОП.
На няколко пъти през последните дни се появиха и съобщения за успешни удари на бандити, именно чрез инвестиционни измами, довели до десетки и дори до стотици хиляди загуби за измамените.
Само преди седмица бе обявено, че мъж на 63-годишна възраст от разградското село Благоево е станал жертва на такава измама. За извършеното спрямо него престъпление той е сигнализирал в полицията на 1 март. Потърпевшият е видял в интернет реклама за печеливши инвестиции в Български енергиен холдинг и решил да инвестира, разказаха от Областната дирекция на МВР.
Чрез линк от рекламата се свързал през Viber и WhatsApp с два английски номера, провел разговори с лица, които говорели на български език с руски акцент и които го убедили да инвестира в холдинга. За управление на инвестицията го накарали да инсталира приложение на телефона си, за да го достъпват. Мъжът предоставил и паролата си за интернет банкиране. На 29 февруари от банковата му сметка без неговото знание и разрешение били изтеглени 15 750 лв.
По случая е започнато разследване от служители на сектор “Противодействие на икономическата престъпност”. Уведомени са банкови институции и Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), откъдето сигнализират, че този тип измами набират скорост през последните две години, посочиха от полицията.
През последните месеци изкуственият интелект и дийпфейк видеата се използват от организирани престъпни групи, които извършват инвестиционни измами, обяви наскоро пред БТА Владимир Димитров, директор на дирекция „Киберпрестъпност“ в Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП).
По думите на Димитров този тип престъпление набира сила и през последните месеци почти изпреварва тези, които са свързани с измама на фирми да изпратят средства по сменен IBAN на техен контрагент.
Toй посочи, че седмично се явяват един-двама граждани, които са станали жертва на дийпфейк видео, в което обществена фигура говори за това колко е добре да се инвестира чрез конкретна фирма. Като добави, че загубите са в порядъка от 10 хиляди лева до няколкостотин хиляди лева.
Затова и от сектор Киберсигурност излизат с разяснения и съвети как да се спаси човек от такива измами:
Стъпките, които следва престъпната схема
Пострадалите попадат на реклама в социална мрежа
Смятат, че инвестират в акции или криптовалути чрез легитимен посредник
Наблюдават как печалбата им нараства в своя профил в онлайн платформа
Мнимите агенти настояват за нови инвестиции в спешен порядък за максимална печалба
При опит за теглене на спечеленото, се искат още и още пари под различни предтексти
Рано или късно платформите изчезват или променят адреса си в онлайн пространството
Признаци, че сте жертва на измама
няма подписан договор с инвестиционния посредник, никога не са се срещали с негов представител
комуникацията е единствено през платформи за комуникация (Telegram, WhatsApp, Gmail/Google Chat) или по телефон
доходността е нереално висока
няма реално получена печалба
при отказ за нови инвестиции комуникацията спира
Съветът ни е: Бъдете мнителни към всякакви предложения за инвестиции, получени онлайн!