С гласовете на ГЕРБ, „Обединени патриоти” и БСП през парламентарната правна комисия минаха на второ четене промените в Закона за задълженията и договорите, с които се въвежда 10-годишна абсолютна давност за дълговете на физическите лица. Предложението, внесено от управляващото мнозинство, предизвика остри критики от бизнеса, съдебната власт и дори от правосъдното и финансовото министерство.
Това обаче не е повлияло на депутатите. Законовата промяна е била одобрена на внезапно свикано заседание на правната комисия, продължило половин час, при това в отсъствието на нейния председател – Анна Александрова от ГЕРБ, която е в болница заради COVID-19, разказва специализираният сайт Lex. Разисквания не е имало, като подкрепа за предложението са дали и опозиционните депутати от БСП, което е позволило приемането му с пълно единодушие.
След предварителни обсъждания в работна група членовете на правната комисия се обединиха около следната формулировка: „С изтичането на десетгодишна давност се погасяват парични вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването ѝ, освен когато задължението е отсрочено или разсрочено“. Въвеждат се и следните изключения, при които това правило няма да се прилага: при задължения от търговската дейност на еднолични търговци или на физически лица – съдружници в дружество по чл. 357 от Закона за задълженията и договорите; за непозволено увреждане; за неоснователно обогатяване; за издръжка; за трудово възнаграждение; за обезщетения по Кодекса на труда.
Абсолютна давност няма да тече между близки роднини – родители и деца, съпрузи, настойници, попечители, за вземания на дружество срещу управителя и докато трае съдебният процес за вземането.
Промените ще влязат в сила 3 месеца след обнародването им в Държавен вестник, решиха още депутатите.
Очаква се законопроектът скоро да влезе на второ четене в пленарната зала.