Медия без
политическа реклама

ГЕРБ издигна Росен Желязков за премиер

Ако кабинетът бъде избран с трик, ще има много кратък живот, обяви Бойко Борисов

01 Юли 2024Обновена
Желязков очаква от президента Радев да издаде указ още днес, за да бъде гласуван проектът за правителство тази сряда.
Илияна Димитрова
Желязков очаква от президента Радев да издаде указ още днес, за да бъде гласуван проектът за правителство тази сряда.

Бившият председател на Народното събрание Росен Желязков е кандидатът за министър-председател на ГЕРБ-СДС. Той прие проучвателния мандат за съставяне на правителство, който му беше връчен от президента Румен Радев тази сутрин. Придружаваха го партийният му лидер Бойко Борисов и зам.-шефът на формацията Томислав Дончев.

Само 2 часа по-късно прессекретариатът на държавния глава съобщи, че Радев е подписал указа, с който предлага на 50-ото Народно събрание да избере кандидата за министър-председател. Очаква се в сряда, когато е редовното заседание на парлеманта, проектокабинетът да бъде гласуван в пленарната зала. Засега ГЕРБ-СДС може да разчита единствено на твърдата подкрепа на ДПС. ПП-ДБ, "Възраждане", БСП и ИТН отказват да подкрепят кабинет с първия мандат. Позицията на "Величие" остава неясна.

Желязков предостави веднага на президента структура и състав на кабинета. Мнозинството от кандидатите му за министри са политици от ГЕРБ-СДС, принадлежащи към близкото обкръжение на Борисов. Прави впечатление обаче, че над една трета от номинираните са представители на настоящото служебно правителство на Димитър Главчев (също кадър на ГЕРБ - бел.а.) - Людмила Петкова, Калин Стоянов, Атанас Запрянов, Мария Павлова, Георги Тахов, Георги Гвоздейков и Евтим Милошев.

След срещата с президента, Борисов изтъкна пред медиите (за отбелязване е, че той говори преди кандидат-премиера си – бел.а.), че избраниците му за кабинета са победители в своите избирателни райони, и издигането им е "честно към избирателите", както и че подбраните служебни министри се справяли добре с работата си. От изявлението му се разбра, че управлението най-вероятно ще има кратък живот. "Ако правителството мине с някой трик (при гласуването му в пленарната зала - бел.а.) – дали някои не дойдат, дали някои ни подкрепят не като партии, не като мнозинство, което да изпълнява нашата програма, то тогава правителството ще има много кратък живот. Не че някой ще го събори. Просто ние ще излезем от него", обясни герберският водач замисъла си. Борисов повтори за пореден път, че правителство е възможно само с първия мандат.

Той изброи няколко неща, които да свърши един такъв кабинет с кратък мандат - приемане на новия държавен бюджет, подготовка за еврозоната, работа по Плана за възстановяване и устойчивост. "За да се гарантираме, че ако стане с трик – някоя група не влезе или с отцепници, че все едно ние сме го направили, правим тези три-четири неща и отиваме на избори", доуточни Борисов. Той предупредително се обърна към ПП-ДБ, че ако упорстват в отказа си да разговорят с герберите, в бъдеще ще им остане само "Възраждане". По думите му, разговори за промяна на кандидат-министри могат да се водят.

Самият кандидат-премиер обясни подбора на кандидат-министрите с това, че те са "водещите политици и експерти на ГЕРБ". "Това не жертвени овни, а хора, които веднага ще влезнат и ще решават проблемите", изтъкна Желязков. Като приоритети той открои "стабилността на публичните финанси и неотклонност на нашата евроатлантическа перспектива". От изявлението му се разбра, че няма да има дълги преговори за подкрепа с другите формации, каквито са се водили в миналото, тъй като те вече са изразили позициите си.

Желязков очерта три сценария за бъдещото на страната - политическа нормализация, политическа рецесия и политическа регресия. "Не можем да си позволим втория и третия сценарий ... Ако ние не положим старание за нашето политическо единение във важните за България приоритети, ние ще бъдем разединени и разколни", изтъкна той. По думите му, герберите са направили вече компромис като са оттеглили лидера си Борисов като потенциален премиер.

 

Ето и съставът на проектокабинета:

Росен Желязков - министър-председател

Томислав Дончев - вицепремиер и министър на иновациите и растежа

Людмила Петкова – министър на финансите

Даниел Митов – министър на външните работи

Калин Стоянов – министър на вътрешните работи

Николай Нанков – министър на регионалното развитие и благоустройството

Деница Сачева – министър на труда и социалната политика

Атанас Запрянов – министър на отбраната

Мария Павлова – министър на правосъдието

Красимир Вълчев – министър на образованието

Костадин Ангелов – министър на здравеопазването

Любен Дилов – министър на културата

Георги Тахов – министър на земеделието

Ивелина Василева – министър на околната среда и водите

Георги Гвоздейков – министър на транспорта и съобщенията

Теменужка Петкова – министър на икономиката

Делян Добрев – министър на енергетиката

Владимир Темелков – министър на електронното управление

Евтим Милошев – министър на туризма

Красен Кралев – министър на младежта и спорта

 

Желязков е дългогодишен кадър на партията. Той беше издигнат от герберите и подкрепен от ПП-ДБ и ДПС за председател на предния парламент. В самия край на мандата, когато управлявалата дотогава сглобка се разпадна, Желязков беше свален от поста от опозицията, към която се бяха присъединили и ПП-ДБ.

 

ОКОНЧАТЕЛЕН ОТКАЗ

Докато президентът връчваше мандата на Желязков, съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков потвърди позицията на десните, че "няма да подкрепим правителството на ГЕРБ-ДПС, за което си мечтае Пеевски, защото следващите реформи, нужни на България, са невъзможни с тях".

"Цялата сила на Пеевски идва от три места: алчност и страх на калинките в институциите; Борисов е дал партията си под наем заради собственото си спокойствие; ниската избирателна активност, иначе депутатите му могат да паднат наполовина още на следващите избори, ако вдигнем броя на гласуващите. Можем да откажем и отказваме правителство с първия мандат. Това е силата на свободата", обяви Петков във Фейсбук.

Същото обявиха и от "Възраждане". От партията на Костадин Костадинов написаха във Фейсбук, че позицията им остава непроменена и няма да застанат зад кабинет на ГЕРБ-СДС и ДПС.

 

НЕЯСНОТА

Днес в социалната мрежа X се появи съобщение от името на Ивелин Михайлов - един от създателите на "Величие", най-новата партия в Народното събрание. В него се призовават депутатите от формацията да подкрепят проектокабинета. Малко след появата на съобщението обаче Михайлов отрече пред БНР да е негов автор. След това той написа във Фейсбук същото, като добави: "Вярвам, че споразумение с дявола в този момент не може да има!" Кой е дяволът, това не уточнява.

Иначе "Величие" разполага с 13 депутати. Зад правителството със сигурност ще застанат 114 парламентаристи от ГЕРБ-СДС и ДПС. С колегите им от "Величие" биха се събрали достатъчно гласове за нужното мнозинство от 121 депутати.

Тепърва се очаква официална позиция на партията. Особено важно е мнението на другата водеща фигура на "Величие" - бившият служител на НСО и председател на парламетарната група Николай Марков. С Михайлов те напоследък изглежда имат разногласия. Наскоро Михайлов заяви, че групата може да се разцепи, тъй като 5-6 нейни членове може да бъдат изключени заради предателство. Интересното е, че тогава той определяше така гласуването заедно с ГЕРБ-СДС. Марков обаче отряза Михайлов, че като обикновен член не може да говори за изключвания.

Последвайте ни и в google news бутон