Управляващите от ГЕРБ се зарекоха, че няма да допуснат предсрочни парламентарни избори през 2020 г. Това стана чрез декларация, която водачът на парламентарната им група Даниела Дариткова изчете от трибуната на Народното събрание на първото му заседание за тази година.
"През отминалата 2019 г. на два избора българските граждани ясно показаха, че искат промяна, но не през радикализъм и революция, а през работа и почтеност. Затова през тази година няма да има предсрочни избори, а следващите ще са догодина", уверено предрече Дариткова. И заяви, че "този политически факт" давал възможност на депутатите от всички цветове да постигнат политическо съгласие по основните приоритети на българското общество.
ВОДАТА
От ГЕРБ се ангажираха да работят за „постигането на съгласие по отношение на изграждането на модерна водна и екологична инфраструктура“. „Политиките по отношение на най-важните природни ресурси, каквито са въздухът и водата, не могат да бъдат еднократен акт на едно или друго управление. Тези политики не изискват кампанийност, а непрестанни усилия, приемственост и баланс между нуждите на човека и възможностите на природата“, заяви Дариткова. И обнадеждено допусна, че „водната криза в Перник, ще се превърне във възможност за много по-ускорено развитие в тази посока“.
ПАРТИИТЕ И ИЗБОРИТЕ
Дариткова съобщи, че партията й ще внесе промени в Изборния кодекс и Закона за политическите партии още в началото на парламентарната сесия. Тя обаче запази мълчание по въпроса какви ще бъдат поправките. Само се ангажира, че ГЕРБ ще работи за приемането им до средата на годината, "за да покажем, че промените нямат нито конюнктурен, нито предизборен характер" - нещо, което депутатите на Бойко Борисов не са успявали да постигнат досега. „Наясно сме, че ниското доверие в изборния процес и партиите, като основни субекти на демокрацията, руши самата демокрация и пречи на нейното ефективно функциониране … От ГЕРБ се ангажираме да дадем максимални гаранции, че всеки глас на български гражданин има важно значение за развитието на демократичния процес в страната“, обеща Дариткова.
СУБСИДИИТЕ
Управляващите призоваха другите парламентарни политически сили да „имаме волята да си самоналожим достатъчно тежък контрол по отношение на харченето на парите от държавните субсидии“. „Само така ще можем да гарантираме пред българските данъкоплатци, че парите им не се пилеят за личните нужди на политически дейци, а се инвестират в развитието на българската демокрация през изграждане на партийни структури и създаване на ново поколение български политици“, обяви Дариткова. Без да обясни защо не се приемат законодателни промени в посока на „тежкия контрол“, а се разчита на неговото „самоналагане“.