Медия без
политическа реклама

ГЕРБ остави кмета на Стамболийски на партийния му пост

Георги Мараджиев беше предложил оставката си като областен координатор заради имотен скандал

19 Февр. 2020Обновена
Георги Мараджиев
БГНЕС
Георги Мараджиев

Изпълнителната комисия на ГЕРБ - висшият ръководен орган на партията, отказа да приеме оставката на кмета на Стамболийски Георги Мараджиев като областен координатор за Пловдив. Това съобщиха от партийния пресцентър тази сутрин.

Мараджиев напусна поста след като разследване на bTV разкри, че той е придобил 5 апартамента на морето по време на мандата си.

От Изпълнителната комисия лаконично посочват, че са отказали да приемат оставката му след като се запознали с "всички факти и обстоятелства около имущественото състояние" на кмета. Без да обяснят в подробности какви конкретно са обстоятелствата, които в техните очи оневиняват Мараджиев.

Става ясно обаче, че заслугите на кмета към партията са причината да запази позицията на областен координатор: "Ръководството на ГЕРБ благодари на Георги Мараджиев за проявения висок морален стандарт с депозираната оставка при появата на най-малкото съмнение около репутацията му. ИК на ГЕРБ оценява високо работата на Георги Мараджиев като областен координатор, вследствие на която на последните местни избори в Пловдив област ГЕРБ спечели 6 нови общински кметове."

РАЗСЛЕДВАНЕТО

Имотите са в елитен комплекс в курорта Слънчев бряг, като три от тях са купени на името на съпругата му, един е на сина му и един - на малолетна внучка. Кметът, който управлява града втори мандат, също така е декларирал 2,5 млн. лв. лични приходи само за година.

Мараджиев е бивш бизнесмен, притежавал предприятията за полиетиленови чували, различни видове фолио и пластмасови изделия в Цалапица, край Стамболийски. Скандалните подробности за него изнася Илия Иванов, бизнесмен от Стамболийски. Според него, Мараджиев прехвърля собствеността и управлението на фирмите си към сина си през 2015 г. Тогава оставя неплатен кредит и овърдрафт на стойност 3.3 млн. лв.

"Той във встъпителната си декларация показва 3,3 млн. лв. задължения, около 600 000 лв. пари по сметка, с други думи той има 2,2 млн. лв. задължения грубо. Проблемът не е откъде са парите на Георги Мараджиев, а

откъде са парите на кмета Георги Мараджиев,

защото просто такива цени не съществуват, на които са придобити имотите му", обяснява Илия Иванов.

Два от апартаментите са купени през 2017 г., един през 2018 г. и два през 2019 г. Всичките са с площ малко над 50 кв. м., на цени, според имотния регистър, между 58 000 лв. и 131 000 лв. Има и друга подробност - Мараджиеви са купили в същия комплекс други 4 жилища преди кметския му мандат.

"В община Несебър данъчните оценки са между 900 и 1000 лв. на квадратен метър. Имотите придобити от кмета Мараджиев са

декларирани по данъчна оценка, а някои и под нея.

Реално данъчната оценка на това, което той е продал е някъде между 60 и 70 000 лв., това също е много странно", допълва Илия Иванов.

Кметът отказа коментар пред телевизията. Пред нея е посочил само, че в имотните му декларации ставало ясно, че има достатъчно пари за покупките. През 2016 г. Мараджиев и съпругата му са придобили 2,5 млн. лв. от продажба на близо 6 декара имоти (земи под халетата и производствените сгради) на бившата фирма на кмета край Цалапица. Интересното обаче е, че купувач е... синът им.

Обвиненията към Мараджиев реално

се появиха още през октомври

в сайта "Пловдив 24". Тогава те бяха част от предизборната кампания и не доведоха до последствия.

Днес по обед Мараджиев излезе със специална позиция в социалните мрежи. В нея той се защитава, припомня предизборните страсти и остро критикува телевизията. Ето основната част от нея:

"Тази сутрин се събудих приятно изненадан от новина по телевизия БТВ, че имам девет апартамента в Слънчев бряг. След като гледах репортажа и аз, и съпругата ми вече се чудим колко апартамента имаме – пет ли са, четири ли са, девет ли са. Докато подготвяше този репортаж, от който става ясно, че е по сигнал на двама граждани от Стамболийски – единият

осъден на втора инстанция на две години условно

с четири години изпитателен срок, а другият не плащал години наред данъци и даден на ЧСИ, който му отнема имота бившето Лятно кино, посъветвахме репортера да си провери източниците. Но той не го направи и с риск да пусне невярна информация, я пусна. А за лъжите, които говорят двамата граждани в репортажа, аз ще ги осъдя за клевета. Тези, които ме познават, знаят откъде съм тръгнал и какво съм постигнал през живота си. За тези, които знаят единствено, че съм кмет на Стамболийски, искам да кажа, че преди това от 1990 г. се занимавам с бизнес и първият кредит, който изтеглих е от 1992 година на стойност 100 000 лева с лихва 58 процента (публикувам снимки на документите за това). Бизнесът ми не е от сега и всеки може да си направи сметка откога е и колко години не съм работил друга работа освен тази, с която се занимавах преди да стана кмет.

Изградих една семейна фирма, една фабрика,

която осигурява препитание на семейството ми вече толкова години, както и осигурява препитание на 50 души работници. Въпросът, който най-много се повтаряше тази сутрин в репортажа, беше откъде са парите ми. А моят въпрос е: защо аз самият не разбрах колко апартамента имам? Аз ще ви кажа: имам четири апартамента в Слънчев бряг – по 50-60 кв. м. всеки. Показвам долу декларацията си от 2015 г., от която става ясно, че имам три апартамента в комплекса, закупени отпреди да стана кмет. Четвъртият е от 2019 г. и ще го декларирам тази година. По-важното е защо в репортажа не е показана декларацията ми от 2015 г., която отговаря на всички зададени въпроси. Това е встъпителната ми декларация, в която

пише колко пари и какви имоти имам преди а стана кмет.

Снимана е, всички могат да я видят под поста. Можете да видите и стойността на трите ми апартамента. Публикувам и линкове, от които става ясно колко струват в Слънчев бряг апартаментите. Другото, което искам да кажа е, че никога Георги Мараджиев като физическо лице не е имал кредити. Кредити има фирмата, която управлявах преди да стана кмет, а сега я управлява синът ми. Това е съвсем друго нещо, защото няма фирма в България, която да не работи с кредити. Другото, което искам да съобщя, и което отново не бе казано от репортера на БТВ е: декларирал съм средствата, които съм имал, когато встъпих в длъжност. Виждат се в декларацията - 665 000 лв., а съпругата ми е разполагала с 45 000 лв. Откъде са тези пари: от дивиденти на фирмата от 2013 г., така че сумите, с които аз съм разполагал преди да стана кмет са пределно ясни и точни. (...)  Аз съм може би единственият кмет,

който е ползвал личния си автомобил толкова време,

за да върши работата си в кметството. Имам декларирани 665 000 лв. в началото на мандата, с които ако искам мога да си купя не четири, а повече апартаменти. И произходът на парите е съвсем ясен и точен. Ако съм имал някакви притеснения, щях ли да подавам данъчна декларация. Другото, което искам да кажа е: цитирани сме аз и съпругата ми, че сме продали имот за 2 200 000 лв. Да това става ясно от декларацията ми за 2016 г. Декларирам като кмет на община Стамболийски една сума от 1 250 000 лв. и съпругата ми има 1 000 000 лв. декларирани. Искам да попитам аз

като кмет на община нямам право да продавам ли?

Като кмет нямам право да си купя апартамент ли? Нямам право да живея нормален живот ли? Откъде са тези 1 250 000 лв. – от продажбата на имот. Този имот е целият ми живот. Този имот е цялата фабрика и това не са 6 декара земя в землището на Цалапица, в декларацията точно и ясно е описано – това е парцел, офис и производствена база. Това е граденото от мен в продължение на 20 години. И тъй като тази собственост е на мое име и на съпругата ми, беше продадена на фирмата, която управлява синът ни и парите не са дадени от Рангел Мараджиев, а са дадени от фирмата, която той добре управлява. За да продадеш един имот на свързани лица, си длъжен да направиш пазарна оценка. Така че и този мит е разбит –

има пазарна оценка на имота, това не е нива,

това е производствена фабрика, а на каква цена ще продавам си е лично моя работа, дали ще го продам за 2 000 000 и да си гарантирам старините или за 3 000 000 – това си е моята фабрика, която съм изградил със собствените си ръце, и мога да я продавам на каквато цена искам, стига да не е под пазарната. И пак казвам, абсолютно не се притеснявам за доходите си. Искам да благодаря на избирателите си, че са с мен, а винаги ще има двама-трима, които няма да разбират какво е да си кмет и никога няма да го разберат, и те

винаги ще са в предизборна кампания

с мечтата си да седнат на кметския стол. Но, както винаги съм казвал за мен най-важният капитал са хората и когато изляза на улицата и видя безплатния транспорт и пълния безплатен детски център, новите асфалтирани улици – това което съм постигнал за четири години, за мен по-голяма радост от това няма".

Няколко часа по-късно Мараджиев свика пресконференция. Тя премина при твърде високи градуси на напрежение.

Най-напред кметът заяви, че хората, които го атакуват, са общинският съветник Атанас Мавродиев и бизнесменът Илия Иванов, който сутринта бе в bTV. Посе изреди дивидените от фирмата му "Полипласт", платени в годините назад на него, съпругата му и сина им - така обясни произхода на семейните средства. Мараджиев разказа и за придобиването на апартаментите, в които нямало нищо нередно.

В истински екшън обаче се превърна точката "земя, продадена на сина".

Кметът отрече да е продавана нива, както твърди телевизията. Ставало дума за парцел с производствената база на семейния бизнес - фирмата "Полипласт". Съпругът и съпругата Мараджиеви продават терена през 2016 г. на фирменото дружество, което пък се управлява от сина им Рангел. Всичко това било надлежно описано в документите. Сделката за 2.2 млн. лв. била малко над данъчната оценка. Продажбата била продиктувана от желанието на родителите имотът да остане в семейството им, тоест в сина, който отдавна работел във фирмата. Единият от враговете на Мараджиев обаче - Атанас Мавродиев, се оказа, че присъства на пресконференцията и размаха нотариалния акт на имота. В него пише - заяви Мавродиев - че е продадена именно нива, тъй като складовете и офисите били ипотекирани. Мараджиев отрече. Между тях избухна яростен спор, подплатен от многократни припомнания на кмета, че Мавродиев е осъден на две инстанции.

"Трябва или не да се платят данъци по сделката" -

това пък бе финалния акорд на кавгата. Според Мараджиев - не, затова не е плащал. Според опонента му обаче е трябвало да се внесат 250 000 лв. ДДС.

Но и това не бе всичко на скандалната пресконференция. В края й по желание на местен журналист бе обсъдено състоянието на общински преливник. Според журналиста съоръжението било лошо от 7 месеца насам. Мараджиев отрече, завихри се спор. В края кметът къде на шега, къде наистина, стрелна, че имал подхвърлени записи, в които събеседникът му иска пари от друг общинар за медиен комфорт. "Това ще бъде на друга пресконференция", заяви с полуусмивка Мараджиев.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата