Медия без
политическа реклама

ГЕРБ, ПП-ДБ и БСП обещаха закон за доброволчеството

При неработещ парламент трите формации поеха ангажимента на кръгла маса с НПО сектора

05 Дек. 2024
Организатори на кръглата маса бяха Български дарителски форум, Български център за нестопанско право, Български червен кръст, Национален младежки форум, Герои на времето и др.
Организатори на кръглата маса бяха Български дарителски форум, Български център за нестопанско право, Български червен кръст, Национален младежки форум, Герои на времето и др.

Работещ парламент може и да няма, но политиците вече раздават обещания да приемат определени закони. Днес в Народното събрание се проведе кръгла маса, организирана от неправителствени организации (НПО), на която депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и БСП поеха ангажимент да работят бързо и да приемат Закон за насърчаване на доброволчеството. Форумът се проведе точно на 5 декември, защото тогава се отбелязва международният ден на доброволчеството.

От гражданския сектор подчертаха, че очакват в основата на закона да залегне финансов механизъм, който да подкрепя организациите, работещи с доброволците. На последните трябва да се отдели и време – поне един-два дни в годината хората трябва да разчитат на платен отпуск, който да им се полага, когато се ангажират за каузи. Според неправителствените организации трябва да се търсят начини и стимули за насърчаване на доброволчеството сред учениците и студентите. Те наблегнаха и върху това, че налагане на допълнителна административна тежест на доброволческите инициативи – като създаването на национален регистър на доброволците, само би утежнило работата им.

Славита Джамбазова от Български червен кръст (БЧК) подчерта, че добрият закон трябва да е адекватен на нуждите на доброволците и на НПО, които работят с доброволците, защото организациите са инфраструктурата, която осъществява дейността с тях. Тя настоя, че трябва да се избягват административните затруднения и даде като пример, че по време на пандемията от ковид държавата е поискала от БЧК списък на доброволците, с които работи, и после се оказало, че личните данни на хората са попаднали в общините. Джамбазова подчерта нуждата от финансиране. "Доброволчеството може да бъде безвъзмездно, но изобщо не е безплатно", посочи тя.

Надя Шабани от Български център за нестопанско право напомни на депутатите колко години гражданският сектор очаква закона за доброволчеството. "Написах първия си анализ по темата през 2004 г. Вече имам служители, които са по-млади от идеята за закон за доброволчеството", отбеляза тя. В сегашния парламент ПП-ДБ и БСП вече са внесли свои законопроекти по темата, очаква се такъв и на ГЕРБ-СДС, което според Шабани означава, че трябва да се работи по обединяването им.

Политиците бяха щедри на обещания, но малко мъгляви в конкретиката. От ГЕРБ-СДС казаха, че работели по темата от 41-ото Народно събрание насам – което на практика означава, че не са успели да я придвижат цели 15 години. Надяват се обаче сега да се стигне до благополучен край.

ПП-ДБ се похвалиха със законопроекта си, изработен по времето на кабинета "Денков-Габриел", който сега са внесли отново. От обединението посочиха, че с ГЕРБ-СДС и БСП имат общо 126 депутати – достатъчно мнозинство, за да може да се приеме общ законопроект до януари 2025 г.

А БСП наблегна, че без административни отговорности не може да се мине – социалистите искат, например, да се следи какви хора работят с доброволческите програми сред подрастващите и да се гарантира чистото им съдебно минало. Това звучи като отглас от постоянната тревога на "Позитано" 20, че някой посяга на българските деца. Социалистите обявиха, че е крайно време депутатите "да спрем да въртим законопроекта" и да го приемат.

За отбелязване беше коментарът на Деница Сачева от ГЕРБ-СДС, която е бивш социален министър. Тя охлади ентусиазма на присъстващите – напомни, че настоящото Народно събрание на практика още не е родено, така че не трябва да има големи очаквания към него. Посочи, че не може без административна тежест, когато се харчат публични пари, и отчете, че компенсацията чрез отпуск за доброволческа работа засега изглежда като най-смислено решение. Що се отнася до въпроса за регистъра на доброволците, Сачева пестеливо отбеляза, че трябва да се търси баланс между събирането на информация за доброволците и опазването на конфиденциалността на техния личен живот.

Накрая бившият министър подчерта, че постигането на политически консенсус означава законът да е написан възможно най-общо, защото тогава има най-голям шанс да премине в пленарната зала, а след това във времето да бъде допълван.

Последвайте ни и в google news бутон