Главният прокурор Иван Гешев е на среща с премиера Кирил Петков, потвърдиха за "Сега" от правителствената пресслужба. Пресцентърът на държавното обвинение също съобщи за срещата. Нито прокуратурата, нито кабинетът обаче уточниха по чия инициатива е била срещата.
Главният прокурор е апелирал да не бъдат закривани спецсъдът и спецпрокуратурата, съобщиха по-късно от МС. Петков обаче потвърдил решението на правителството това да се случи. Предни дни законопроектът, с който спецструктурите ще бъдат закрити, беше качен за обществено обсъждане. Спецструктурите ще бъдат премахнати заради слабите им резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, както и други системни недостатъци, припомня сега и пресслужбата на кабинета.
В съобщението на прокуратурата по повод срещата обаче тези детайли са пропуснати. В него пише, че главният прокурор е "акцентирал върху нуждата от конструктивен диалог между съдебната и изпълнителната власт и подобряване на взаимодействието между правоприлагащите институции в рамките на техните законови правомощия". "Иван Гешев изтъкна, че в интерес на българските граждани е държавните органи, чието правомощие е противодействието срещу престъпността и корупцията, да работят в синхрон и доверие, като това става при спазване на процесуалния ред", се казва в прокурорското съобщение. С това явно се има предвид враждата между Гешев и вътрешния министър Бойко Рашков и обвиненията на прокуратурата, че МВР заобикаля закона, за да прави самостоятелни проверки, както и че не докладва всичко на държавното обвинение.
Главният прокурор подчертал още водещата роля на българската прокуратура в неутрализирането и недопускането на зловредно чуждестранно влияние на територията на страната, засягащо и интересите на Европейския съюз и страните членки на НАТО. Освен това Гешев уверил министър-председателя в ангажираността си "да допринесе за продължаване на съдебната реформа", като в този процес участват прокурорите и следователите.
Срещата между Кирил Петков и Иван Гешев е изненадваща предвид напрежението между прокуратурата и изпълнителната и законодателната власт. От началото на мандата си премиерът много пъти заяви, че иска оставката на главния прокурор. Това беше повторено и от правосъдния министър Надежда Йорданова. Очаква се другата седмица, ако КС отговори утвърдително, че правосъдният министър може да иска уволнението на главния прокурор, Йорданова да внесе ново искане Висшият съдебен съвет да освободи предсрочно Гешев.
Главният прокурор пък изпрати писма до европейските институции с обвинение, че политиците нарушават принципа на разделение на властите. А преди дни се оплака на евродепутатите от комисията ЛИБЕ, че върховенството на закона в страната е застрашено и затова ЕК трябва да засили мониторинга върху България.