Медия без
политическа реклама

ГИТ откри бащата на детето с паветата и още куп нарушения

Насред София работници се трудят без трудови договори

31 Авг. 2023Обновена

Бащата на малолетното дете, заснето как реди павета в София, е установен. След многократни проверки от началото на седмицата на място на столичния булевард "Цар Борис III" служителите на Главна инспекция по труда са успели вчера да установят бащата на детето. Не е ясно какви ще са последиците за него обаче, защото след като детето не е заварено да работи, поради което и инспекцията не може да налага санкции, обясниха оттам. На обекта са открити други нарушения на трудовото законодателство, за което ще бъде санкциониран работодателят и той ще загуби право да участва в обществени поръчки за срок от 3 г., съобщава ГИТ. Както писахме, изпълнител на обекта е фирма, свързана с известния предприемач Велико Желев.

От понеделник (28 август) контролните органи на инспекцията извършиха многократни изненадващи проверки до установяване на работниците, пряко ангажирани с полагането на паветата, обясняват от инспекцията. Разбира се, нито веднъж не са открили детето, което след надигналото се възмущение бе прибрано от обекта. Вчера при поредните проверки, извършени от четири екипа, на ремонта са установени работници, сред които се оказал и бащата на детето. Както се виждаше и от видеозаписа с детето, на ремонта, покрай който всеки ден минават хиляди столичани, не се спазват никакви мерки за безопасност - работниците са без лични предпазни средства. Трима от тях са били и без сключени трудови договори - удивително нарушение за столичен обект, който уж подлежи на непрекъснат контрол от общината и въпреки кампаниите по строителството, които се правят всяко лято именно за такива злоупотреби.

Проверката на работодателя е цялостна и продължава, санкцията за работник без трудов договор е от 1500 лв. до 15 000 лв. за всеки отделен случай, припомнят от ГИТ. Работодателят губи и право да участва в обществени поръчки за срок от три години от датата на влизане в сила на наказателното постановление.

Какво ще се случи с бащата и как ще се гарантира, че детето няма отново да бъде използвано за полагане на тежък физически труд обаче не е ясно. Неглижирането на родителските задължения от страна на бащата на детето е извън правомощията на ГИТ, изтъкват от инспекцията. Оттам уточниха, че установените по време на проверките факти и обстоятелства в тази насока са предоставени на органите за закрила на детето за предприемане на мерки по компетентност.

Припомняме, че в България детският труд е забранен до 16 години – възрастта, до която според Конституцията е задължително образованието. Ненавършилите 18 години могат да бъдат назначавани на работа само след разрешение от Агенцията. Наемането на непълнолетни без разрешение е квалифицирано като престъпление и се преследва по Наказателния кодекс, поради което при установяване на такива нарушения се уведомява прокуратурата.

При всяка проверка, независимо от нейната тематика, задължително се следи и за работа на непълнолетни. С приоритет се реагира и на подадени сигнали, които съдържат информация за използване на детски труд. Поради големия обем от фирми, извършващи строително-монтажни дейности на обекта, проверките продължават, посочват от инспекцията.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

дете, павета

Още по темата