Градските пазари правят своя нов прощъпалник, след като преди два дни здравният министър Кирил Ананиев им разреши да работят в условията на извънредно положение. Засега стартът е твърде срамежлив – общинските управи се чудят как хем да възобновят търговията, хем тя да се осъществява при спазване на хигиенните мерки. Това води до причудливи решения. Общо взето, пазаруването става под строй – и при стриктно съблюдаване за нарушения.
В Ловеч днес бе първият работен ден на местните пазари. Нещо повече – ще работят само в сряда, и то до 2 часа следобед. Стока ще могат да излагат само местни производители. Покупката винаги се поставя в найолонов плик. Клиентите ще влизат и излизат през точно определени места, като не бива да се доближават на по-малко от 2 метра един от друг. Самите сергии също са на разстояние.
Отвори и пазарът в Благоевград, навестен лично от кмета Румен Томов. Всеки посетител бе предупреден да сложи маска. Специално към търговците имаше още едно нареждане – да не слагат стоката по земята (изключително трудно при товаро-разтоварната дейност). Общински инспектори останаха стриктно да следят за реда и след като кметът си замина.
На врачанския пазар пък бе въведено еднопосочно движение. Разбира се, и там всеки клиент трябва да сложи маска, а всеки продавач – и ръкавици.
Всичко изброено важи и за пазара в Харманли. Плюс още две иновации – поставени са метални прегради, за да не се тълпят хора, а има и персонал, който да следи всеки да минава откъдето трябва.
Пазарът в Кюстендил ще отвори в петък, но кметът Петър Паунов вече даде да се разбере, че „лабаво” няма да има и там – полицейски патрул ще следи търговията. Тържището ще стартира с 40 маси, а ако желаещите да продават са повече, ще се тегли жребий. Предимство ще ползват производителите на разсад.
Всъщност някои пазари работеха и при извънредното положение. В Карлово например бе затворен, но на 1 април отворен отново. Но и в подбалканския градец бе реализирана иновация – съботата, когато традиционно се събират хора, бе обявен за почивен ден.
Любопитно е, че почти навсякъде за съблюдаване на правилата са ангажирани не само хора, на които им се плаща за усилието според длъжностната характеристика, ами и доброволци – този факт пък показва афинитета на българина към „въдворяване на ред”, който се забелязва в много аспекти на извънредното положение. И още един интересен факт специално от пазарите – няма особена промяна на цените на плодовете и зеленчуците в сравнение с периода преди затварянето.
ЗА ПРИМЕР
Най-енергично на повелите на Ананиев отговори Стара Загора. Кметът Живко Тодоров не само отвори пазара, но същото направи с автогарата и върна автобусите до селата – за да могат хората да работят в ниви и градини. Отделно от това областният управител Гергана Микова отмени вечерния час.