Медия без
политическа реклама

Градският транспорт в София ще се движи по-начесто

Не ползвам личен автомобил, когато нямам социален ангажимент, заяви кметът Йорданка Фандъкова

07 Яну. 2020Обновена
Кметът Фандъкова и новият й заместник по транспорта Кристиян Кръстев говорят с шофьора на нов електрически автобус. По оперативна програма "Околна среда" у нас идват пари за електрически транспорт, макар че по всеобщо мнение тези пари трябваше да бъдат насочени към по-полезни мерки.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Кметът Фандъкова и новият й заместник по транспорта Кристиян Кръстев говорят с шофьора на нов електрически автобус. По оперативна програма "Околна среда" у нас идват пари за електрически транспорт, макар че по всеобщо мнение тези пари трябваше да бъдат насочени към по-полезни мерки.

След като два мандата купува газови автобуси, кметът Йорданка Фандъкова обяви курс към замяната им с електрически превозни средства. До края на мандата ми в София ще има 10 електролинии, а до края на 2021 г. ще се движат около 20% електробуси от всички, автобуси по линиите, каза Фандъкова, след като представи новите електробуси, които ще се движат по линия 123. „От 17 януари се пускат допълнителни два нови електрически автобуса по линия 123. Досега тя се обслужваше от частен оператор, чийто договор изтече. В момента по нея се движи само един електробус. Маршрутът на линията се удължава и с още 6 нови спирки и ще свързва район „Слатина“ с „Цариградско шосе“, „Студентски град и „Симеоновския лифт“, уточни кметът.

Фандъкова се обяви за привърженик на електрическия транспорт. „Разходите за закупуване са доста по-високи от тези за взимане на газови автобуси, но експлоатационните разходи и тези за гориво са в пъти по-ниски“, обясни тя и добави, че освен това няма разходи за гориво и смазочни материали. На фона на тези приоритети, общината не прави нищо, за да ограничи влизането на замърсяващи камиони и тежка техника в града, а и голяма част от автопарка на общинските фирми е изключително стара.

Общината е прозряла и някои от недостатъците на градския транспорт в София, които го правят непривлекателен за гражданите. Затова за пръв път се отваря дума да се синхронизират разписанията на автобусите и да се намалят интервалите, на които минават. Част от линиите, които сега се припокриват, ще бъдат оптимизирани. Линия 123, която сега се движи на 50 минути, от 17 януари ще идва на всеки 25 минути. 

„В момента работим и по олекотяването на трафика на две столични кръстовища. На кръстовището на бул. "Тодор Каблешков и бул. "България" - ще увеличим лентите за изнасяне на трафика от "Тодор Каблешков", защото сега се образува ежедневна тапа. По същия начин на бул. "Царица Йоанна и бул. "Панчо Владигеров" - там ще направим регулиране на кръстовището по различен начиня, за да може да повишим пропускателната възможност", каза новият зам.-кмет по транспорта Кристиян Кръстев.

На въпрос на БГНЕС кога общината и съветниците ще дадат пример на гражданите, като оставят автомобилите и започнат да използват градския транспорт, Йорданка Фандъкова отговори, че вече голяма част от служителите на общината, както и самата тя се движат с градския транспорт, а други с колела. „Много от служителите на общината се движат с градския транспорт. Аз самата когато са дните с превишение и нямам някакъв специален ангажимент, ходя на работа с градски транспорт. Вярвам, че нашата задача и моят приоритет са правилни – да подобряваме и модернизираме градския транспорт“, заяви Фандъкова. В тежкия период с голямо замърсяване на въздуха в София преди месец, тя беше заснета да ползва служебен автомобил за кратко разстояние в центъра, докато призоваваше гражданите да слязат от колите си.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата