ТЕЦ "Бобов дол" е получил скандално разрешение да гори експериментално отпадъци, при което МОСВ е допуснало количеството отпадъци да надхвърли 10 000 пъти максималните прагове както по българското, така и по евровейското законодателство. Разрешението е дадено през 2018 година от зам.министър Красимир Живков, след като много пъти преди това МОСВ е отказвало на ТЕЦ с аргумента за недостатъчно добри обосновки и доказателства за евентуални вреди от процеса на изгаряне на отпадъците. В рамките на мандата на Нено Димов като министър обаче ТЕЦ-ът е пробил и е получил зелена светлина да гори експериментално 500 000 тона. Максималният праг в рамките на година за изгаряне на алтернативно гориво с експериментална цел е 50 тона, съобщиха от организациите "Грийнпийс" и "За земята". Двете организации успяха да получат кореспондецията между ТЕЦ-а и МОСВ, водена от 2016 година насам, след продължила лдве години съдебна битка и две съдебни решения за осигуряване на достъп до информацията.
От кореспонденцията става ясно, че няколко различни екипа на МОСВ отказват със сходни аргументи на ТЕЦ "Бобов дол" експерименталното горене на отпадъци съвместно с обичайната суровина на ТЕЦ-а - въглища. Отказите започват от 2016 година. От тогава ТЕЦ "Бобов дол" се опитва да убеди екоминистерството, че планираното експериментално горене на отпадъци се явява изследователска разработка и изпитване на нов вид процес. В случай на изследователски дейности законът за опазване на околната среда допуска изключение от задължителното изискване за издване на комплексно разрешително. Няколко екипа в МОСВ са отказали със сходни мотиви.
От получената от двете организации кореспонденция става ясно, че през 2018 г. МОСВ буквално е било залято от искания от страна на ТЕЦ-а. От март до юли в министерството са получени 4 писма по темата, които отразяват направени междувременно забележки от ведомството. След последното писмо от юли ТЕЦ "Бобов дол" се добира до заветното разрешение, дадено от зам.министър Красимир Живков. Живков бе обвинен по делото за внос на опасни отпадъци, по които са обвинени и бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови.
"По всичко личи, че собствениците на тецове като „Бобов дол" възнамеряват до последно да експлоатират остарелите съоръжения, преди да се предадат пред настъпването на новите технологии и да завещаят на обществото замърсени почви и води и огромни терени за рехабилитация. В крайна сметка общественият натиск накара ТЕЦ „Бобов дол" да се откажат от изгарянето.", пишат от "Грийнпийс" и "За земята". оттам припомнят, че през 2020 г. със съдействието на международната правозащитна организация ClientEarth, природозащитници са внесли жалба и в Европейската комисия срещу незаконната практика за горене на отпадъци в остарелите въглищни централи на България.