Медия без
политическа реклама

ТЕЦ "Бобов дол" спря заради евтиния ток

Принудителните "профилактики" показват защо въглищните централи са обречени

Спасението за въглищните тецове е в бърз преход към "зелени" енергоизточници и технологии.
ТЕЦ Бобов дол
Спасението за въглищните тецове е в бърз преход към "зелени" енергоизточници и технологии.

ТЕЦ "Бобов дол" е излязъл в принудителна "профилактика" след Нова година. Истинската причина за спирането на мощностите е, че при ниски борсови цени на тока производството на въглищната централа е непродаваемо.

Централата спира работа няколко пъти и през миналата година - както заради планирани ремонтни работи, така и заради заради ниски цени на тока на свободния пазар.

"Нямаме някакъв проблем, поради който да не работи в момента централата, но сме спрели за профилактика - използваме ниските цени на тока ", обясни пред БНР директорът на ТЕЦ "Бобов дол" Любомир Спасов.

Стана ясно, че сега "почивката" е кратка, за броени дни, но спиранията заради заради ниски цени вероятно ще зачестяват и ще стават все по-продължителни, защото се очаква евтината енергия от възобновяеми източници все повече да доминира на пазара. В същото време тецовете, работещи на въглища, плащат все по-скъпо "данък мръсен въздух" -  под формата на въглеродни квоти и глоби за прахови частици и други замърсявания.

Горенето на въглища и отпадъци в ТЕЦ-"Бобов дол" е донесло поне пет пъти превишение на допустимите нива на фини прахови частици във въздуха в района и околностите в рамките на само три месеца.

Случва се това, за което енергийните експерти отдавна говорят - няма нужда от принудително затваряне, защото въглищните централи са обречени и сами ще отпаднат от пазара. Точно затова е добре усилията да се насочат в изпълнение на реформите, предвидени в Плана за възстановяване и устойчивост и в териториалните планове за справедлив преход в районите с въгледобив и въглищни централи - Перник, Стара Загора и Кюстендил.

Шефът на ТЕЦ "Бобов дол" все още вярва, че централата може да работи "минимум до 2038 г."  Според него е важно да има ясни срокове. "Да си работим и да има някаква прогноза. Иначе, ясно ни е, че е до време, но да се знае докога точно", коментира инж. Спасов пред БНР. 

 

ПОЗЕЛЕНЯВАНЕ

ТЕЦ "Бобов дол" може да избегне закриване с трансформация на горивото и технологията. Вече има и конкретни проекти. 

Една от мерките е изграждането на 100-мегаватов фотоволтаичен парк на площ от около 1000 декара на бившия сгуроотвал край с. Каменик.

Друг проект е използването на природен газ при разпалване на блоковете.

Тецът има и договор за изграждане на централа за биогаз с мощност 7 мегавата със „Зорг Биогаз“ – компания, която има изградени над 37 подобни инсталации в държави като Германия, Дания, Италия, Словакия, Латвия. 

Допълнително са закупени 5 газови инсталации с обща мощност 42 мегавата, които трява да заработят през лятото.

Централата има разработен и идеен проект за изграждане на инсталация с хибридни турбини, работещи на природен газ и водород, с обща мощност 240 MW,  и инсталиране на електролизери, които ще произвеждат водород за турбините от енергията от фотоволтаичния парк.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ТЕЦ Бобов дол