Пътностроителните фирми продължават и днес протестните си действия. Тежка техника ще блокира Околовръстното шосе на София, "тапи" ще има и на над 20 възлови точки на шосета в цялата страна.
Недоволството в бранша е заради неразплатени средства. Фирмите твърдят, че държавата им дължи 720 млн. лева за поддръжка и ремонт на пътища. Пред Народното събрание е разпъната палатка - знак, че протестиращите ще останат тук до намиране на решение на проблемите.
Браншовата камара критикува посочва, че неплащането на вече извършени дейности поставя под въпрос и поддръжката на пътищата през зимата. Положението се усложни допълнително, след като стана ясно, че обявените през април обществени поръчки за пътна поддръжка са прекратени, тъй като Комисията за защита на конкуренцията е преценила, че заложените условия за участие са прекалено рестриктивни.
Сегашните договори за поддръжка на шосетата изтичат на 30 септември.
Според Иван Шишков, който бе заместник министър на регионалното развитие в служебния кабинет, държавата ще намери начин да осигури пътната поддръжка и след 30 септември - най-вероятно като сключи някакви споразумения със сегашните фирми, натоварени с тези дейности.
По въпроса за индексиране на договорите за строителство - тоест осъвременяване на цените заради поскъпването на материали, горива, консумативи, труд, нещата остават твърде неясни. Ресорната палламентарна комисия по регионално развитие на последното си заседание одобри съответни законови промени, които позволяват на Министерския съвет да одобри и прилага механозъм за индексация. Но след вчерашния провал на третия мандат за съставяне на правителство дните на Народното събрание са преборени и не е ясно дали депутатите ще успеят да гласуват окончателно в пленарната зала законовите промени.