Медия без
политическа реклама

И ДСБ преизбра стария си лидер

Атанас Атанасов отново оглави партията, въпреки изборния погром, който претърпя като участник в „Демократична България”

12 Февр. 2022Обновена
XVII Национално Събрание

XVII Национално Събрание - Демократи За Силна България 12 февруари 2022

Posted by Демократи за силна България on Saturday, February 12, 2022

Макар и претърпели огромен електорален срив на последните избори, десните партии държат да запазят досегашните си лидери. Първо Христо Иванов спечели отново председателския пост на „Да, България” (ДаБГ) – при това без дори да му се налага да се конкурира с някого. А днес Националното събрание на „Демократи за силна България” (ДСБ) преизбра досегашния си водач Атанас Атанасов.

Трите парламентарни избора през 2021 г. бързо изтласкаха нагоре нови политически играчи и също толкова бързо ги издърпаха рязко надолу.

Той спечели срещу единствения претендент за поста - слабоизвестната Цецка Бачкова, която е бивш депутат от „Демократична България” (ДБ). Атанасов получи 288 делегатски гласа срещу 199 за Бачкова.

Както Атанасов, така и Иванов, подадоха оставки след вота на 14 ноември, когато ДБ, в която участват партиите им, претърпя същински погром. Коалицията загуби над 50 процента от гласовете, които беше спечелила на предните избори, само няколко месеца по-рано на 11 юли, и падна от 345 хиляди до 166 хиляди избиратели.

ТЕЖКО ВЪТРЕШНО РАЗЦЕПЛЕНИЕ

Не толкова категоричният резултат в полза на Атанасов показа, че в ДСБ има много силни настроения за промяна. Това е проличало и в хода на самия форум, на който са били разменени много остри изказвания между двата лагера. Какво реално се е случило, остава неизвестно - тъмносините избраха да проведат събранието си почти изцяло при закрити врати, въпреки че непрекъснато акцентират върху своята демократичност. 

В посланието си към членовете на ДСБ Бачкова заложи на връщане към традициите. „През последните години за мен, за нас и за нашите съмишленици става все по-болезнено отдалечаването на ДСБ от идеологическите основи, поставени от Иван Костов и ярките политически авторитети, които създадоха тази партия. ДСБ е призвана да бъде не просто последовател, а съзидател и надежден пазител на демокрацията, пазарната икономика, десните политики и евроатлантическия път на България“, каза тя, когато обяви кандидатурата си. Изглежда Бачкова се обръща към носталгично настроените към някогашния основател на партията.

От събранието изтече информация, че тя е говорила пред делегатите за обезличаването на партията, която е бъркана в публичното пространство с ДаБГ; за нежеланието на досегашното партийно ръководство да излезе със собствени позиции пред коалиционните си партньори, за да не "счупи коалицията"; за загубата на избиратели в историческата крепост на ДСБ в центъра на София заради обвързването с БСП в рамките на новото правителство.

По време на форума посланията й са се посрещнали особено зле от поддръжниците на Атанас Атанасов. От откъслечните сведения, промъкнали се от събранието, се разбра, че към противниците на лидера в оставка са били хвърлени обвинения, че се опитват да узурпират партията, за да я вкарат в орбитата на ГЕРБ. В такъв дух се е изказал депутатът Стоян Михалев, чиято реч беше разпространена във Фейсбук.

Михалев настоява да бъде запазен Атанасов като лидер и обявява, че младите в ДСБ били готови да станат слуги на "сикаджийската мутра", подобно на Петър Николов и Даниел Митов - някогашни кадри на ДСБ, впоследствие потърсили нови възможности при Бойко Борисов. Намекът е ясен - че без Атанасов, тъмносините ще се превърнат в придатък на ГЕРБ, подобно на СДС, с който формацията на Борисов е в коалиция през последните две години. Самият Атанасов в доклада си заговори за ГЕРБ, като я обяви за партията на СИК и на чекмеджетата.

Видеото с речта на Стоян Михалев :

АТАНСОВ ЗА МОЩТА НА ДСБ, ЗАГУБАТА ОТ ПП И КОАЛИЦИЯТА С БСП

В откритата за медиите част от събранието Атанасов изнесе политически доклад. В него той категорично отрече да е съпричастен към изборната катастрофа, която ДБ претърпя миналата година. Според него огромната затуба на гласове се "реализира основно от нашата мека периферия". "Но гласоподавателите на ДСБ, както винаги, останаха последователни и не се подадоха на моментната еуфория. Без тяхната подкрепа ДБ щеше да бъде изложена на несъизмерно по-голям риск. По тази причина за ДСБ последните избори не могат да бъдат определени като провал", убеждаваше той своите съпартийци. В подкрепа на тезата си изтъкна с гордост, че тъмносинята партия разполага с 6 депутати, с областни управители и със зам.-министри в новото правителство.

Що се отнася до причините за погрома, Атанасов ги раздели на вътрешни и външни. За вътрешните заяви, че ще се обсъдят от Националното събрание. Както се спомена, тази дискусия, както и целият процес по избор на председател на партията, се оказаха закрити за публиката и медиите. За външните причини той открои появата на "Продължаваме промяната", която, по думите му, "бързо стъпи на електоралния терен, който бяхме отвоювали с много труд и с тежки жертви, и буквално изсмука съществуващата енергия и значителна част от гласовете на ДБ". Като основен фактор за успеха на ПП той посочи, че Кирил Петков и Асен Василев са успели в това, в което другите политици са се провалили - в разрешаването на политическата криза.

Атанасов усилено подчертаваше, че макар ДБ да се провали в електоралните си цели, формацията е постигнала успех чрез участието й в четворната коалиция, която държи ГЕРБ и ДПС извън управлението. Специално за тъмносините поддръжници, които са враждебно настроени срещу БСП, той изтъкна, че политическата конфигурация след изборите е направила невъзможно да се сформира правителство без левицата.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата