Медия без
политическа реклама

Големите умници вече се делиха и (под чертата) съгрешиха

Ако ПП и ДБ ще се развеждат, по-добре да погледнат историята

Много вожд, малко индианец, тоест малко изборни проценти - такава е ситуацията след разводи.
Илиана Димитрова
Много вожд, малко индианец, тоест малко изборни проценти - такава е ситуацията след разводи.

От 2 седмици залозите за официална раздяла на ПП и ДБ скочиха рязко. Едните изгониха от парламентарна група Даниел Лорер и Явор Божанков, другите не ги пуснаха. Вторите се готвят да преговорят с ГЕРБ за правителство, първите не щат. Уважават се взаимно, спорят умерено, спорът е между санитари за санитарния кордон. "ПП тайно преговаря с "Възраждане", твърди Божанков. Николай Денков го контрира в изпълнение на поръчки. "Да, България" вкара Делян Пеевски в конституционните реформи", държи да изясни старите конкретики Асен Василев. Като се добави, че вътре в ДБ "Да, България" и ДСБ имат стари противоречия, включително кой как да "играйка" с Бойко Борисов, лудницата става пълна.

Както да се погледне, тази работа няма как да приключи добре. В зависимост кога се случи разделението (ако се случи), то може да отпуши общия политически процес, помагайки за формиране на правителство. Но за самите участници в коалицията последствията вероятно ще са

 

не просто лоши, а катастрофални

 

Източник на прогнозата е не друг, а историята. Тъй като в България няма навик да се помни, а и се ширят мнения, че разделението го изискват "проличали несъвместими ценности, подходи", като браковете са оставени за след избори по сметка, е добре да разлистим страниците на миналото:

В началото на 2017 г. бе създадена партия - "Да, България". Лидер - Христо Иванов, до него знаковите за съответната общност Мануела Малеева, Кристиян Таков и др. Ползвайки енергията след оставката на Иванов от кабинета на Борисов, това не бе просто партия. Бе

 

надежда, порив за рестарт на държавата.

 

"Край с ГЕРБ, имаме принципи! Страната се нуждае от нов дух и дъх!", гласяха ценностите, подходите. Прокламирани бяха и в противовес на вътрешните съглашатели от Реформаторския блок (РБ) с Борисов. Медии надуваха платната на "Да, България", все още незабравилите протестите от 2013 г. агитки - вувузелите. Това бе и либерално-консервативно разделение. Прогресистите - с Иванов, по-назадничавите - с ДСБ (Радан Кънев). "Да, България " казваше, че оставя много приятели в РБ, ще преговоря с тях след изборите. Не се наложи.

 

Огромната галимация приключи с по под 3%

 

за "Да, България" и съюзът около ДСБ ("Нова република", приобщил фамозната Дани Каназирева). Единствено като резултат - 4 години парламент без прогресисти, "консерви" и други подобни умници.

Когато за следващите избори бе направено ДБ с дейното участие на Христо Иванов, това бе най-кристалният знак, че този човек къта в пазвата огромна политическа несъстоятелност. Защото единственото, което стори обединението, е отново да събере Иванов, хората му и ДСБ. 4 години бяха пропилени, това бе визитна картичка на едно пар екселанс безсмислие. Но да оставим ненужните вече оценки. Важното днес е, че в този политически сектор, към който се числи и ПП,

 

2 -1 понякога е равно на 0

 

След като се получи провал при порив, емоция, какво ли би станало днес, когато никой не свързва ПП-ДБ с порив и емоция? По-скоро грандиозен провал, отколкото не-провал. Това не значи, че при развод съставките от формацията непременно ще останат под чертата. Значи, че последствията ще бъдат опустошителни спрямо амбициите за "санитарен кордон", обетовани земи отвъд червени линии и т.н. 

Да се върнем още назад. При протестите срещу Пламен Орешарски през 2013 г. този политически сегмент отново не бе в парламента. Явил се бе на вота отделно (идентично по около 3% за ДСБ и формацията на Меглена Кунева). Тогава и през 2017 г. на свободното столче седнаха популисти, националисти, евразийци ("Атака", "Обединените патриоти", "Воля") - в кондиция бяха, за да се възползват от глупостта на тия, които (уж) се борят срещу тях. Няма да опитваме аналог с днес, да се чудим налични ли са в кондиция националисти, популисти, евразийци. Цялата тема е някак обидна за всеки интелигентен човек, нали?

Затова няма смисъл и от други исторически примери. Всеки знае за Кубратовите пръчки. Истинските умните хора са наясно, че това не е просто притча, а житейско правило - следва да бъде съобразявано, въпреки неудобствата на живота, сложността на неговите "ценности и подходи".

Историята след 1989 г. на целия този политически сектор - наричан заедно или поотделно десен, консервативен, либерален, прогресистки... - е историята на една

 

диалектика от разпади и съюзи -

 

огромно движение, което, погледнато от птичи поглед, е на място. Разпадите имат смисъл при полза. Но липсва наличен опит, показващ полза за когото и да е - освен за силите на мрака, срещу които се води също една перманентно епична борба.

ПП-ДБ и привържениците им следва да имат предвид всичко това. Също при развод ще излезе, че с Борисов (например) може да намират компромиси, между себе си - не.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ПП-ДБ, ДаБГ, ДСБ, Да, Да България

Още по темата