Агенция „Пътна инфраструктура“ обмисля да обяви международен конкурс, на който да се разгледат всички варианти за изграждане на Софийския околовръстен път (СОП) в участъка между кварталите „Бъкстон” и „Овча купел”, включително и последната идея на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за свързване на участъка с тунел. Това съобщи по БНТ председателят на УС на АПИ инж. Йордан Вълчев. "Необходимо е да бъдат анализирани всички икономически и транспортни аспекти, включително и изграждането на тунел", коментира той.
Идейният проект на Столична община има недостатъци, сред които са и около 1000 жалби на живеещи в района, поясни Вълчев. "Във времето назад са били обсъждани и варианти за тунел", припомни той, а също и че с цел облекчаване на преминаването през СОП е бил демонтиран светофарът при „Младост“. Сега се планира строителство на подлез при „Казичене“, за да се премахне и последният светофар на Околовръстния път.
С изявлението си шефът на АПИ напълно потвърди опасенията, че след намесата на Борисов агенцията ще започне да изпълнява исканията на лидера на ГЕРБ за изграждането на почти 3-километров тунел, който да започва при резиденция "Бояна" и да излиза на повърхността около Нов български университет. Както "Сега" писа, минала сряда Борисов изненадващо представи свое виждане как да се изгради липсващата част от СОП, решение за която той обещаваше още като кмет на София преди близо 20 г. Бившият премиер пусна видео в компанията на Йорданка Фандъкова и на ексрегионалния министър Николай Нанков. Борисов нарисува идеите си на бял лист и заповяда те да станат "кауза" на столичната организация на ГЕРБ. Той поясни, че тапата в този участък ще се отпуши с около 3-километров тунел, след който ще се направи мост с пилони, а съществуващото трасе ще се разшири.
Шефът на общинските съветници от групата на кмета Васил Терзиев - Борис Бонев от "Спаси София", нарече идеята на Борисов "опасна". "След години на проектиране, обществени обсъждания, процедиране на устройствени планове, всъщност най-сетне има светлина в тунела. Очаква се до месеци дългите административни процедури да приключат. Новите идеи на Борисов обаче сега ще предизвикат тотален хаос, ще дефокусират АПИ и администрацията и допълнително ще забавят всичко. Защото нямайте съмнение, че сега всички ще бъдат натиснати да работят по идеите на Борисов", коментира той.
Васил Терзиев нарече идеите на Борисов "предизборни". "Сега ще начертая и аз плановете на един космодрум и на писта за Формула 1. Тази идея е още от времето на Петър Диков, той я е лансирал, за тунел, но до момента никой не е остойностил - какво би струвало да има тунел. Може да си чертаем всякакви неща, но има обективна реалност и политическа и изборна реалност. Тези чертежи са по-скоро от второто. Обективната реалност е, че СОП ще бъде завършен в цялост, ако всички си вършим работата, до средата на 2028 г. за първата отсечка - между "Люлин" и "Овча купел" и 2028-2029 г. между "Бъкстон" и "Овча купел". Разговори за строителство за 18 месеца са малко в областта на научната фантастика", коментира Терзиев и иронично покани Борисов да се включи в предстоящия конкурс за главен архитект на София.
И.д. главен архитект на София Богдана Панайотова съобщи, че през последните две седмици по молба на регионалния министър Виолета Коритарова и Васил Терзиев са се провели повече от 4 работни срещи, които били успешни. "В момента общината е изпълнила всички задължения по тристранно споразумение, като е изготвила проектите след заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройство", каза Панайотова пред БНТ.
Тя подчерта, че засега не се коментира никакъв идеен проект, а се е работило последните три години по изпълнение на заповеди на министъра на регионалното развитие, с което се утвърждава трасе и се възлага на общината планът за регулация. Първият участък от него вече е приет от национален експертен съвет. Предстои да бъде направено отчуждаване, без него няма как да се издаде разрешение за строеж на участъка. Коментираният участък е на фаза "изработен проект" т.е. той е в момента разширение на сегашното трасе на Околовръстното", заяви Панайотова.
Проектът е изработен и обявен от Столичната община, каза още тя. "Изтекъл е срокът на възражения. Броят им е 950 и касаят най-вече плана за регулация. Те са предадени на АПИ. И чакаме може би до месец свикване на национален експертен съвет в МРРБ, за да се процедира планът. Именно те имат "пълната воля да го приемат или не", допълни Панайотова и посочи, че възраженията за разширяването на Околовръстното от страна на гражданите най-често са свързани с това, че ще бъде ограничено движението.
В края на май стана ясно, че окончателното е влязъл в сила подробният устройствен план (ПУП) за изграждането на недостроения участък на СОП. Срещу него се водиха съдебни дела. С влизането в сила на ПУП-а топката е в ръцете на АПИ, която трябва да отчужди имотите и до края на годината да обяви обществена поръчка за строителството. Прогнозната стойност на проекта бе обявена на около 550 млн. лв., а срокът за завършване на отсечката е 2030 г., като се предвиждат и връзки към кварталите, които Столичната община ще трябва да прави. Финансирането ще дойде от държавния бюджет.
Чий е мостът?
Столична община се противопостави на изказванията на шефа на АПИ, че не е направила необходимото за укрепване на моста на бул. "България" и Околовръстния път. Вчера инж. Вълчев заяви, че от Столична община са направили проект, което е отнело три месеца. "Ако те не вземат да го подпрат в близките дни, АПИ може да се наложи да влезе и до 15 септември да подпре моста, за да освободи движението", посочи той.
Изключително сме изненадани от направеното в ефира на БНТ внушение, че Столичната община не е извършила необходимите действия за укрепване на моста на бул. „България“, отговориха от "Московска" 33.
Те изброяват, че с решение на Министерския съвет мостът е собственост на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), като част от Републиканската пътна мрежа. "Столичната община има задължения, съгласно споразумение, само за текуща поддръжка на моста, като това не включва основни ремонти, касаещи възстановяване или изграждане на конструкции. Установеното разрушение на моста, на база инженерно обследване и анализ, извършени от специалисти от УАСГ, доказва, че необходимите действия не са обект на текуща поддръжка, а изискват основен ремонт, който Столична община няма законово основание да извърши поради факта, че обектът е собственост на АПИ. Столичната община многократно е информирала АПИ за проблема, докато търси решение за отстраняването му. През 2024 г. са изпратени алармиращи писма, в които Столична община информира АПИ за проблем със съоръжението и отправя покана за координационна среща, на която отговор не е получен. Столичната община е предала на АПИ цялата преписка и указания за укрепване.
- Към момента все още не са предприети реални мерки и действия по укрепването на моста от страна на АПИ, затова се наложи удължаване на временното затваряне за движение на опасното съоръжение с цел безопасността на гражданите", пише в становището.
Ние работим за намиране на решения за проблемните проекти в София и сме изключително изненадани от направеното внушение, коментират още от кметството. "За бездействие считаме липсата на реакция от страна на АПИ по множеството опити на Столичната община за координация и намиране на решение в полза на гражданите. Искрено се надяваме това да не е опит за участие в предизборна кампания от страна на институцията и призоваваме за възстановяване на професионалния междуинституционален диалог и работа в интерес на гражданите", се казва в становището.