Медия без
политическа реклама

Изборният кодекс на ГЕРБ остана на милостта на патриотите

Поправките бяха одобрени в правната комисия на НС благодарение на партньорите на Борисов, но това може да се окаже недостатъчно в пленарната зала

01 Септ. 2020
Шефът на правната комисия Анна Александрова от ГЕРБ остана облекчена след като получи гласовете на патриотите.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Шефът на правната комисия Анна Александрова от ГЕРБ остана облекчена след като получи гласовете на патриотите.

Поправките в Изборния кодекс, предложени от ГЕРБ, с които се въвежда машинно гласуване във всяка избирателна секция и се уреждат правилата за избор на Велико Народно събрание (ВНС) минаха на косъм през парламентарната правна комисия на първо четене. Единствената политическа сила, която ги подкрепи, беше "Обединени патриоти" - партньорите на Бойко Борисов в управлението. Това обаче може да се окаже недостатъчно при разглеждането им в пленарната зала на Народното събрание.

Срещу промените се обявиха от ДПС. От движението подчертаха, че винаги са подкрепяли замяната на хартиеното гласуване с машинно. Но предложенията на управляващите не решават основните проблеми на изборното законодателство и внасят правила за избор на ВНС, които са ненужни предвид липсата на политическа подкрепа за него, обясниха депутатите на Ахмед Доган. Те упрекнаха управляващите, че са закъснели с машинния вот и че се опитват да прехвърлят отговорностите на правителството по въпроса на Централната избирателна комисия (ЦИК). "Не е работа на ЦИК да има складове, нито да мисли логистиката на процеса", отсече депутатът от движението Йордан Цонев.

От БСП определиха проекта на ГЕРБ като "еманация на абсолютно безотговорно отношение към законодателния процес". Според соцдепутата Крум Зарков предложението на управляващите преследва три скрити цели: да затрудни машинното гласуване; да обърка протестиращите, че нещо е възможно да се промени от настоящото управление; да се прехвърли отговорността от правителството към изборната администрация.

Първоначално изглеждаше, че патриотите ще заковат последния пирон в ковчега на проекта. Зам.-председателят на комисията от ОП Христиан Митев обяви, че ще се въздържи с мотива, че според конституцията велик парламент се избира по общия ред, а не по специални правила, каквито предлагат колегите му от ГЕРБ - 200 депутати да бъдат избрани по пропорционалната и 200 по мажоритарната избирателна система. "Предложението не само не отговаря на конституционния текст, но и няма да постигне целите, които си поставя - максимална представителност на всички обществени групи, тъй като мажоритарната система дава бонуси на големите партии", аргументира се Митев. Когато обаче дойде време за гласуване, той застана зад депутатите на Борисов. След объркването, което породи смяната на позицията му, Митев обясни, че критичните му бележки били "лично мнение".

ОЧАКВАН ПРОВАЛ

Никой не се изненада, когато бяха отхвърлени предложенията на ДПС в Изборния кодекс. От партията на Доган отправиха обичайните си искания - да се отслаби тежестта на преференцията, да се разреши агитацията на майчин език, да отпадне уседналостта, както и да се отменят ограниченията при образуване на секции в чужбина. Не получиха други гласове в своя подкрепа обаче освен собствените си.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата