Медия без
политическа реклама

К. Петков: Защо не разследват и 150 млн. лв. кредит от ББР за "Булгартабак"

Бойко Борисов подкрепи съпредседателя на ПП-ДБ да се провери и подобен заем на Пеевски

15 Авг. 2024Обновена
Кирил Петков
Илияна Димитрова
Кирил Петков

Защо КПКОНПИ и нейният председател Антон Славчев не разследват и кредита от 150 млн. лв., който ББР е дала на "Булгартабак". Това попита на няколко пъти в студиото на Нова тв съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков. Според него той е подобен на този, който е даден от ББР на Румен Гайтански-Вълка и който от вторник е обект на разследване от страна на прокуратурата и антикорупционната комисия. 

„В „Булгартабак” има обезпечение единствено на хартия. 150 млн. лева са дадени на „Булгартабак” и този кредит в момента не се обслужва. Те са се съгласили да дадат обезпеченията, вместо да си платят кредита”, твърди Петков.

По-късно в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се съгласи с искането на Петков да се провери и кредитът на "Булгартабак".

Петков припомни, че още преди 3 години като икономически министър е осветил, че ББР е раздала 8 кредита за над 1 млрд.лв. „Преди три години, през третия ми ден като министър на икономиката, излязох и оповестих, че осем фирми са взели 1 млрд. лева. Следващият месец беше една битка, в която се опитвахме да сменим надзора на банката и управителния съвет и успяхме. Накрая на този период, още през 2021 г., цялата документация по този кредит отиде в прокуратурата. Тези 150 млн. лева са дадени на адвоката на Румен Гайтански, който купува фирмата на Гайтански”, заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната” Кирил Петков.

Той похвали КПКОНПИ, че най-после са започнали разследване за кредита от 150 млн.лв за Гайтански, макар че 2 години са си затваряли очите. Но отбеляза, че ПП-ДБ продължават да искат оставката на шефа на антикорупционната комисия Антон Славчев. Съпредседателят на ПП заяви и че Делян Пеевски и вътрешният министър Калин Стоянов се чуват почти всеки ден. На въпрос откъде знае за това, Петков обяви, че има достоверна информация, но няма да посочи нейния източник.

По-късно в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че е съгласен с Кирил Петков, че трябва и проверка и на кредита на Пеевски за "Булгартабак", който е подобен на кредита на Гайтански.  След което подхвана старата си "песен", че се е опълчил на Румен Гайтански, по времето, когато е бил кмет на София. "Няма да забравя как Сергей Станишев излезе да мие улиците с него (с Гайтански - бел. р.). Колкото аз съм се борил, никой не се е борил и успях", похвали се герберският водач, пренебрейгвайки факта, че при управлението на ГЕРБ по-късно фирмите на Гайтански се върнаха в почистването на столицата и то на многократно по-високи цени.

Попитан защо прокуратурата се задейства чак сега, след като сигналът по казуса "Гайтански" е от 2021 година, Борисов отговори: "Най-вероятно са тежки казуси. Аз когото е трябвало да уволня тогава, съм го уволнил". С това лидерът на ГЕРБ направи препратка към 2020 г., когато уволни Стоян Мавродиев от ББР заради друг кредит. След което изтъкна, че ''никога не се е занимавал с тази банка пряко", но тъй като тогава му е паднал случай, е "изпъдил'' Мавродиев веднага. Всъщност Мавродиев дължи голяма част от кариерата си на ГЕРБ - той е един от авторите на икономическата им програма, беше депутат от ГЕРБ, с подкрепата на ГЕРБ стана шеф на КФН, а по-късно - и на ББР.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?