В последния възможен момент правителството одобри чаканите от години промени в Кодекса за социално осигуряване, с които се регулира фазата на изплащане от втория пенсионен стълб. Те обаче тепърва ще се гласуват от Народното събрание, което означава, че годината ще започне без яснота при какви условия ще могат да получават две пенсии първите пенсионери на реформата. Очаква се това да са 17 000 жени, на които им предстои да се пенсионират през септември 2021 г.
В тристранката синдикатите и работодателите имаха куп забележки към предложения от правителството законопроект, но от справката за отразените в него искания се вижда, че нито едно от тях не е одобрено.
Универсалните фондове ще предлагат три вида пенсионни продукти, като само хората с най-големи спестявания могат да се надяват на истинска пенсия, за всички други плащането ще е по-скоро добавка към основната пенсия. Изборът остава почти невъзможен, тъй като зависи от натрупаното в индивидуалната партида. Наследяването при хората с най-големи партиди ще е ограничено.
Според публикувания от кабинета проект пенсионните продукти ще бъдат следните:
- Пожизнена пенсия за старост ще се изплаща, когато размерът на пенсионните спестявания позволяват отпускане на пенсия в размер, който е не по-малък от 15% от размера на минималната пенсия за стаж и възраст, т.е. 45 лв. за 2021 г. Този вид пенсия няма да може да се наследява. Пожизнената пенсия има още два варианта - пожизнена пенсия с гарантиран период на изплащане, при която ще има наследяване и разсрочено изплащане на част от средствата до определена възраст, след което се преминава към пожизнена пенсия.
- Разсрочено плащане на средствата от индивидуалната партида ще е възможно, когато тяхната стойност не е достатъчна за отпускане на пожизнена пенсия, но надвишава три пъти минималната пенсия за стаж и възраст, т.е. е над 900 лв. В този случай месечното плащане не може да бъде по-малко от 15% и по-голямо от минималната пенсия за стаж и възраст, с други думи ще бъде между 45 и 300 лв. през 2021 г. Този вид плащане ще може да се наследява;
- Еднократно изплащане на средствата в индивидуалната партида ще се извършва, ако средствата по индивидуалната партида на осигурения са по-малки от трикратния размер на минималната пенсия за стаж и възраст, т.е. са под 900 лв.
За фазата на изплащане към съществуващите такси и удръжки се въвежда нова такса. Тя ще се изчислява върху стойността на нетните активи на фонда за изплащане на пожизнени пенсии и на фонда за разсрочени плащания, в зависимост от периода, през който те са били управлявани от пенсионноосигурителното дружество, като ще бъде до 0,5 на сто годишно. В момента дружествата удържат 3,75% от всяка осигурителна вноска и събират инвестиционна такса, която се изчислява на база нетните активи на фонда и е до 0,75% годишно.
РЕДУКЦИЯ
При 20% сега, намалението на основната пенсия заради отчисленията към втория стълб трябва да падне на 9%, увери при приемането на бюджетните закони в парламента социалният министър Деница Сачева. По този въпрос обаче предстои да бъде оповестена инструкция на Националния осигурителен институт.
ПРАВО НА ИЗБОР
Хората, на които до 30 юни 2021 г. включително остават по-малко от 5 години до навършване на възраст за пенсиониране за трета категория труд и на които не е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст, могат еднократно, в срок до 30 юни 2021 г. да упражнят правото си на избор да се осигуряват само в НОИ.
ПРОГНОЗА
За 35% от първите пенсионери, които предстои да се пенсионират в следващите 5 години с осигуряване в универсалните фондове, втората пенсия ще бъде единствена за около 5 години, съобщи наскоро Даниела Петкова от управителния съвет на асоциацията на пенсионноосигурителните дружества. В тази хипотеза ще са хората, които имат до 2500 лв. в партидата си. Ниските суми показват, че тези хора нямат достатъчно стаж за пенсия по условията на трета категория труд, т.е. трябва да продължат да работят или до натрупване на стажа, или докато навършат почти 67 г. Щом навършат възраст за трета категория труд обаче, те ще могат да започнат да получават парите от партидата си в универсален фонд.
Това се получава от различните условия за получаване на пенсия от държавното и от допълнителното осигуряване - при първото са необходими възраст и стаж, а при второто само възраст за масовата трета категория труд. Разминаването бе коментирано в тристранката, но управляващите нямат намерение да го променят. В сектор "Сигурност" то води до обратната хипотеза - полицаи и военни се пенсионират предсрочно с намалена основна пенсия от НОИ, но тепърва ще получават парите от втория стълб.
За други 45% от първите българи, които трябва да получават две пенсии, натрупаното в партидата показва, че от НОИ ще може да разчитат само на минимална пенсия. С други думи тяхната основна пенсия не може да бъде редуцирана, тъй като размерът на минималната пенсия е гарантиран. За тях натрупаното в частен фонд ще е само в плюс, но ако го прехвърлят в НОИ, ще го загубят, тъй като е много вероятно то да не доведе до реално увеличение на основната пенсия. Това са хора, които имат достатъчно възраст и стаж да се пенсионират, но нямат достатъчно осигуровки, за да получават повече от минималната пенсия, която от следващата година ще е 300 лв.
Около 10% от хората имат в партидите си между 8000 и 13 000 лв. Тези хора ще трябва да преценят дали намаляването на основната пенсия ще се компенсира от това, което ще получават от втория стълб. Според пенсионните дружества може би за повечето от тях ще е изгодно да прехвърлят парите си в НОИ.
Около 5-10% от хората имат натрупани над 14 000 лв. във втория стълб. За тях при всички случаи втората пенсия не просто ще покрие намалението на основната, но и двете пенсии ще носят по-висок пенсионен доход, каза Даниела Петкова.