Медия без
политическа реклама

Кабинетът тихомълком изтегли скандалния проект за тайните

Документът предвиждаше възможност за вечно засекретяване и махане на кметове без допуск до секретна информация

06 Яну. 2025
Димитър Главчев с шефове на специални служби
МС
Димитър Главчев с шефове на специални служби

Кабинетът на Димитър Главчев тихомълком изтегли скандалния си проект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ). Както преди дни "Сега" разкри, той предвиждаше вечно засекретяване на информация и възможност за махане на кметове, ако не получат от специалните служби допуск до тайни.

Проектът е изчезнал от правителствения Портал за обществени консултации без никакво обяснение. Чрез търсачка в интернет може да бъде установен надпис: Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация (консултацията е преустановена).

В проектът бяха заложени норми, с които да се създаде "възможност за защита на класифицирана информация до отпадане на основанията за нейната защита". Сега се предвиждат различни срокове, след които се разсекретява всякаква информация, като най-дългият сред тях е 30 години. Чрез предлаганите разпоредби властта на практика можеше да засекретява завинаги информация под предлог, че не е отпаднало основанието за нейната защита. Към момента сроковете за защита на информацията е от датата на създаването й, както следва: за информация, маркирана с гриф за сигурност „Строго секретно“ - 30 години; за маркирана с гриф за сигурност „Секретно“ - 15 години; за „Поверително“ - 5 години; и за информация, класифицирана като служебна тайна - 6 месеца. 

С промените се предлагаше и да не се извършва проучване за надеждност по отношение на вицепрезидента. Мотивите са, че мястото на вицепрезидента в управлението на държавата и неговите функции обуславят правото му на достъп до класифицирана информация по силата на закона, без необходимост от проучване по реда на ЗЗКИ.

С проекта се искаше и скандална промяна в Закона за местното самоуправление и местната администрация. С нея пълномощията на кметовете можеха да се прекратяват при неподаване на документи за проучване за надеждност в двумесечен срок от встъпването в длъжност при отказ за издаване или отнемане на допуск до класифицирана информация. Нямаше никакво обяснение защо избирани пряко лица трябва да бъдат отстранявани само на основание, че специалните служби решат, че те няма да получат допуск до секретна информация, а в същото време например може да има ненадежни министри без допуск.

Последвайте ни и в google news бутон