Медия без
политическа реклама

Лидерът на "Килърите" е починал в затвора в София

Той беше признат за виновен, че стои зад няколко поръчкови убийства

12 Яну. 2025
Маскирани полицаи водят Георги Вълев към съда
БГНЕС архив
Маскирани полицаи водят Георги Вълев към съда

Осъденият на доживотен затвор по знаковото дело „Килърите“ Георги Вълев е починал в София, докато изтърпява доживотната си присъда. Това се е случило само два дни след рождения му ден на 9 януари. Смъртта е настъпила след тежко боледуване, съобщава великотърновският вестник „Борба“ на сайта си. 

Георги Вълев бе осъден по делото „Килърите“, което се гледа от Окръжния съд в Шумен и получи присъда до живот. След това присъдата беше потвърдена и на още две инстанции, включително и от ВКС. Той се сдоби с най-тежкото наказание заради подбудителство за убийствата на адвоката Петър Лупов от Велико Търново и шуменския бизнесмен Румен Рачев през 2009 г. Преди да влезе зад решетките Георги Вълев развива успешен бизнес във Велико Търново, в ресторантьорския и хотелиерския бранш. След окончателната присъда Антикорупционната комисия поиска да му бъде конфискувано имущество в размер 3,6 млн. лв.

 Вълев не спираше да води дела от килията и заведе иск, заради това че в 95 съдебни заседания в Окръжния съд в Шумен е бил държан окован с белезници, припомня БНР. Претенцията за причинени неимуществени вреди беше в размер на 1,3 млн. лева. Шуменският окръжен съд реши казуса „Килърите“, произнасяйки три доживотни присъди за Петър Стоянов - Сумиста, Васил Костов-Кеца и Георги Вълев през декември 2012 г. след 155 заседания.

"СЕГА" припомня:

Едно от най-шумните дела, започнало при първото управление на ГЕРБ, станало известно като "Килърите" и взето под личен контрол оттогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов, приключи на първа инстанция с възможно най-тежки присъди в края на 2012 г. Подсъдимите Петър Стоянов - Сумиста, Васил Костов - Кеца и Георги Вълев получиха доживотни присъди без право на замяна от Шуменския окръжен съд. Те бяха признати за виновни за участие в различна роля в поръчване, организиране, подготовка на три поръчкови убийства - на Борислав Георгиев, Петър Лупов и Румен Рачев, за два палежа и един взрив. 

Георгиев, изпълнителен директор на свързаната с Христо Ковачки енергийна компания "Атоменергоремонт", бе застрелян в главата през април 2008 г. пред дома си в София. Шуменският бизнесмен Румен Рачев и великотърновският адвокат Петър Лупов бяха застигнати от куршуми през 2009 г. Според обвинението последните двама са убити покрай уреждане на финансови претенции на акционери на Тракия банк, свързани с нейната покупка през 1997 г. от тогавашния собственик на ДЗИ Емил Кюлев. Кюлев поел ангажименти към акционерите, които не изпълнил, твърди прокуратурата. Самият банкер пък бе застрелян през 2005 г. в София. След неговата смърт започнала операция с цел вдовицата му  да изпълни поетите ангажименти. Претенциите на акционерите трябвало да бъдат уредени от Рачев, който през 2009 г. е спонсор на ГЕРБ чрез предоставяне на помещения в Шумен. Според обвинението той бил нает от Вълев да уреди взаимоотношенията с вдовицата му. В същото време обаче Рачев участвал в този казус и като ангажиран от вдовицата. Неговото задължение е било да съдейства за постигане на споразумения с бившите акционери на Тракия банк - да ги издири и да ги убеди да подпишат декларации за отказ от правата им.

Търновският бизнесмен Вълев бил пълномощник на част от акционерите от Тракия банк и е спорил с други акционери от Пловдив. В един момент той изгубил широките си пълномощия, а пък пловдивските акционери се договорили с вдовица. Адвокатът Петър Лупов посъветвал Вълев и той да направи същото. Последният обаче поръчал убийствата на Рачев и на Лупов, организирани от Стоянов и неговата група, твърди обвинението.

Основна фигура в делото беше тогавашната шефка на Шуменската окръжна прокуратура Ася Петрова, която по-късно се издигна до зам.главен прокурор. По делото бяха разпитани близо 150 свидетели. То бе белязано от страхотни скандали между съда, прокуратурата и обвиняемите и техните адвокати. Това напрежение бе поддържано до последно и от изявления лично на тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов.  От негови думи стана ясно, че Сумиста, Туцо и Кеца са заподозрени и  за разстрела на бившия общински съветник от "Атака" в Самоков Юри Галев. Цветанов няколко пъти намекваше, че скоро може да бъде разкрито и убийството на Емил Кюлев, което не изключваше възможността и то да бъде сложено в "кошницата" на групата. Нещо, което обаче не се случи, и разстрела на банкера още е в рубриката "неразкрити".

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Килърите, Сумиста