Макар че социологическите проучвания засега й дават първото място на парламентарните избори, ГЕРБ не проявява особена склонност към рискове. Най-добрите позиции в кандидат-депутатските листи, от които най-лесно се влиза в Народното събрание, са запазени предимно за изпитаните партийни кадри. Новите лица са малцина. Същото направи впечатление и в списъка с водачите на листи, където преобладаваха ексминистри от кабинетите на Бойко Борисов.
Това лесно се забелязва от листите за трите изборни района в София, които партийният пресцентър разпространи днес. В 23-и район, където начело е водачът на СДС Румен Христов, второто място е заделено за проф. Асен Балтов. Той нашумя покрай участието си в Националния оперативен щаб, а след като беше уволнен като шеф на „Пирогов”, дори се понесоха слухове, че ще стане кандидат-президент на ГЕРБ. Изглежда бившите управляващи са решили, че все пак могат да се възползват от реномето му в битката за парламента. Следващите места са заети от познати лица – дългогодишният депутат Александър Ненков, син на бившия конституционен съдия Румен Ненков; Александър Иванов, когото ГЕРБ лансира като свой водещ икономист; Димитър Главчев – бившият председател на Народното събрание.
По същия начин е построена и листата в 25-и район. След водача Даниел Митов се нареждат ексдепутатите Евгения Алексиева и Георг Георгиев. Петото място е предоставено на Николай Алгафари – синът на пиарът и режисьор Нидал Алгафари. Любопитното тук е, че братът на Нидал Алгафари – журналистът и преводач Мажд Алагафари, е един от членовете на инициативния комитет на Румен Радев.
В 25-и район листата се оглавява от бившия премиер Бойко Борисов, който дърпа след себе си четирима ексдепутати – Христо Гаджев, Анна Александрова, Лъчезар Иванов и Петър Николов. Партийният вожд оглавява и листата в Пловив град, където втори е кметът Иван Тотев, а след него – Радомир Чолаков, който оглавява инициативния комитет, издигнал Анастас Герджиков за президент.
Едно от известните лица на ГЕРБ - Даниела Дариткова, обаче няма да участва на изборите. В 44-ото Народно събрание тя оглавяваше парламентарната група на партията. Обяснението, което даде във Фейсбук, беше свързано с лекарската й професия: "В сложната политическа ситуация и епидемична обстановка лекарските ми умения ще са по-полезни на хората."
А БСП отрязва част от бившите си депутати
Някои от по-младите "червени" лица отпадат от надпреварата за 47-ия парламент. Лидeрът нa пaртия "Нoрмaлнa Бългaрия" Гeoрги Кaдиeв, примерно, ocтaвa извън лиcтитe нa кoaлициятa "БCП зa Бългaрия", стана ясно от от негов пост във Фейсбук. В него той споделя лаконично, че не е е разбрал с червеното ръководство, но не конкретизира по кои въпроси са противоречията им.
Кандидати за депутати няма да са и досегашните народни представители Димитър Данчев и Петя Михалевска, дъщеря на бившия депутат и зам.-министър Димчо Михалевски. Данчев пък бе едно от новите попълнения в червените парламентарни редици и бе неотлъчно до Елена Йончева, когато тя бе депутат и разгласи случая "Ало, Банов съм".
Друг коалиционен партньор на Корнелия Нинова обаче остава в листите - на втора позиция в 25 МИР, след Нинова, е лидерът на "Екогласност" Емил Георгиев. Във Варна на второ място отново след Нинова е досегашният депутат Борислав Гуцанов, който пък допреди 2 г. бе един от основните й опоненти в партията. След Гуцанов се нареждат шефът на младежката организация във Варненско Павел Раличков и досегашният народен представител Филчо Филчев.
След Крум Зарков в Русе пък отново се нарежда актрисата Нона Йотова, която бе депутат от левицата от 2017 г. до 2021 г. На 11 юли БСП имаше само един мандат от района.
Водачът на левицата Корнелия Нинова отново води листите във Варна и в 25 МИР в София, където е т. нар. лидерска битка. Начело на другите два столични района отново остават досегашните депутати Христо Проданов - 23 район, и Георги Свиленски - 24 район.
В 23 МИР в столицата втори е досегашният депутат Благовест Кирилов, а трети - лидерът на "Българска пролет" и водещ в партийната телевизия БСТВ Велизар Енчев, който бе депутат от левицата в 45-ия парламент, но не успя да влезе в 46-ия. Четвърта е дъщерята на Румен Овчаров - Теодора Овчарова-Драганова.
В 24 МИР втора е ново лице за БСП - проф. Петранка Кънева-Троянова, която е началник на онкологичното отделение в болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". На седмо място е социалистът Борис Цветков, който винаги успява да размести листата с преференции и да влезе като депутат.
За първи път водач в Пловдив-град е зам.-председателят на БСП Кристиан Вигенин, който пак ще води и в Ямбол. След него са Иван Петков, депутат от 45-ия парламент, и Димитър Георгиев, представител в 44-ия. Проф. Иво Христов пък преди две седмици се отказа да е народен представител от района. В Пловдив-област първа е досегашният карловски депутат Веска Ненчева, а втори - досегашният първи Манол Генов.
„Има такъв народ” – без особени промени
Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов пък отново не е включен сред водачите на кандидат-депутатските листи на партията обявени днес, след като по-рано изрично заяви, че вижда своята роля извън парламента.
За лидерската битка в 25 МИР в София, където вече са издигнати лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и на БСП Корнелия Нинова, този път ИТН е изпратила Андрей Михайлов, който беше председател на правната комисия в 46-ия парламент. На предишните два избора за парламент водач там беше Филип Станев. Сега той е водач във Варна, където отново ще се изправи срещу Нинова, и в Добрич.
Докторът по философия Пламен Николов, когото "Има такъв народ" номинира през юли за премиерския пост е водач на листата в Шумен.
В 23-ти МИР в София водач отново е експертът по национална сигурност Николай Радулов, а в 24-ти - председателят на НС Ива Митева. Доскорошният председател на парламентарната група Тошко Йорданов води двете листи в Пловдив - за града и за областта. Мика Зайкова е водач на листата в Смолян, както на предишните избори.
Зам.-председателят на парламентарната група в 46-тото Народно събрание Виктория Василева е водач в Благоевград и Кюстендил. Ивайло Вълчев - в Сливен и Бургас, имунологът Андрей Чорбанов - в София област и във Велико Търново.
ИБГНИ - лидерите се нареждат в София
Най-разпознаваемите лица на ИБГНИ - Мая Манолова, Арман Бабикян и Николай Хаджигенов, са си запазили водаческите места в столичните листи на коалицията. Манолова и Хаджигенов са се подсигурили допълнително - те водят също в Пазарджик и Пловдив град.
Татяна Дончева - другата известна фигура на коалицията, ще оглави листите във Варна и Хасково. Прави впечатление, че сред водачите на листи отсъства Мария Капон от ЕНП - една от партиите в ИБГНИ.
Ново лице е адвокатът Минчо Спасов, някога политик от НДСВ, който активно се ангажира в протестите от миналата година. Той застава начело на листата на ИБГНИ в Ямбол.
Коалиционните партньори са получили водачески места - Димитър Делчев (ДБГ) в Добрич, Румен Йончев (ЗНС) в Пловдив област, а Минчо Христов (ДНК) - във Велико Търново.