Медия без
политическа реклама

МВР издирва зрителите на клиповете с мъчения над животни

И в чужбина, и у нас се търсят поръчителите и подбудителите

Разкритията за двойката, създала и продавала клипове с мъчения над животни предизвикаха повсеместни протести в цялата страна
Булфото
Разкритията за двойката, създала и продавала клипове с мъчения над животни предизвикаха повсеместни протести в цялата страна

МВР издирва поръчителите, подбудителите и потребителите на клиповете за мъчения над животни. Това става ясно от отговори на вътрешният министър Даниел Митов на поредица въпроси на депутатката от ПП-ДБ Кристина Петкова. Повод за нейните питания са разкритията на МВР, ГДБОП и прокуратурата покрай ареста на 26-годишна жена и 35-годишен мъж преди няколко дни. Двамата са обвинени за мъчения и убийства на животни, заснемани по поръчка и продавани онлайн. Оказа се, че те са имали ценоразпис и са взимали от 50 до 700 евро на клип, в зависимост от поръчката. 

Сега народният представител Петкова пита вътрешния министър Митов дали лицата, причинили жестоки мъчения на животни, са участвали в международни мрежи, кой и как е подал сигнал за тях, как са се сдобивали с животните, от кои държави са били техните клиенти.

"МВР работи и по установяване на поръчителите на двамата обвиняеми за насилие и умишлено умртвяване на животни, задържани при специализирана полицейска операция на ГДНП и ГДБОП. Ако се докаже, че те са подбуждали задържаните към извършване на престъпленията, ще бъдат повдигнати обвинения и срещу тях", посочва в отговорите си вътрешният министър.

По негови думи, предстои да се установят потребителите и ползвателите на тези услуги, както и откъде са минавали паричните потоци. Отправени са запитвания до всички интернет и платежни платформи за онлайн разплащания, включително и такива за криптовалути. Назначени са експертизи на всички иззети електронни устройства и са изготвени молби за правна помощ. 

Митов обяснява и че по случая е образувано досъдебно производство, като разследването е в активна фаза и се провежда под ръководството на Окръжна Прокуратура - Перник. Затова и той не можел да разгласява без разрешение на наблюдаващия прокурор конкретни неща. 

Затова пък вътрешният министър напоително обяснява, че в Главна дирекция „Национална полиция" (ГДНП) - МВР функционират не една, а цели две структури, отговорни за разследвания на престъпления, свързани с животни. Сектор "Престьпления против околната среда и дивата природа" в отдел „Икономическа полиция" извършва проверки по отношение защитени екземпляри от дивата природа, а специализираното звено - сектор "ЗОО полиция и кинология" към отдел „Охранителна полиция" има компетентност по случаите на проявено насилие към домашни гръбначни животни, разказва Митов.
Когато е налице сигнал от европейски полицейски служби и международни партньори за престъпно деяние с международно участие, същият се получава в ГДНП основно чрез дирекция „Международно оперативно сътрудничество" (ДМОС) - МВР.

 

НАДПРЕВАРА

Веднага след като станаха известни подробности по случая с клиповете с мъчения, започна надпреварата кой ще предложи промени за по-по-най-тежки наказания за убийство на животни. 

Първо БСП обяви, че внася промени в Наказателния кодекс срещу насилието над животни. Във внесения законопроект е предвидено двойно увеличение на присъдите при особено тежки случаи, подобни на този в Перник - от 5 на 10 г. затвор; увеличаване на глобите от 10 хил. на 25 хил. лв.; включване на случаи на записване, продажба и разпространение на подобни действия.

След това и министърът на правосъдието Георги Георгиев заяви, че предлага нови, по-тежко наказуеми състави за проявена особена жестокост към животни, когато деянието е заснето с цел разпространение или е извършено с цел имотна облага. Наказанието в тези случаи се предлага да е лишаване от свобода от 3 до 10 години и глоба от 5 до 20 хил. лв.

 

НАКАЗАНИЯ

Прокуратурата обяви официално, че от 262-ма осъдени за насилие над животни само 9 са на ефективен затвор. Общо 318 лица са предадени на съд за насилие срещу животни, неполагане на грижи, организиране и провеждане на боеве с животни за периода 2019-2024 г. Всички тези деяния са престъпления по Наказателния кодекс. Това показват данни на Върховната касационна прокуратура за тези видове престъпления, като за 2024 г. те не са окончателни.

Внесените в съда прокурорски актове за тези три вида престъпления са 309, осъдените и санкционираните с влязъл в сила съдебен акт са 262 лица.

Само за проявена жестокост към животни и за причиняване на тяхната смърт на ефективно лишаване от свобода са осъдени 9 души. Наложени са и други наказания като условно лишаване от свобода, пробация, глоби и др. – общо 274. Оправданите с влязъл в сила съдебен акт са между един и двама на година, през 2019 г. са трима, а през 2024 г. няма.

От внесените в съда прокурорски актове най-много са за причиняване на смърт и увреждания на гръбначни животни - 235, за неполагане на достатъчно грижи - 71. Три са случаите, касаещи организиране и провеждане на боеве с животни.

През годините гражданите са подавали множество сигнали за случаи за насилие срещу животни, но не всички се потвърждават или не са събрани достатъчно данни за образуване на досъдебно производство и ангажиране на наказателна отговорност на конкретни лица, твърди държавното обвинение. 

Една от особеностите при делата за насилие над животни е, че обект на престъплението най-често са безстопанствени и безпризорни животни, които трудно могат да бъдат установени, за да бъде изготвена съответната ветеринарно-медицинска експертиза и да се съберат други необходими доказателства. От съществено значение за разследването е и установяването на свидетели, които да предоставят конкретни сведения и точна информация относно обстоятелствата, свързани с упражненото насилие, мястото и времето на извършване на деянието, за да бъде идентифициран съответният извършител.

За престъпление по чл. 325б от НК законът предвижда наказание лишаване от свобода до 4 г. и глоба до 5000 лв., по чл. 325а от НК – до 6 г. затвор и глоба до 10 000 лв., а по чл. 325в от НК – лишаване от свобода до 3 години, пробация или глоба до 5000 лв, разказват още от държавното обвинение.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата