МВР предупреди близо 800 000 водачи да чакат електронни фишове за превишена скорост. Това се подразбра от официално съобщение на вътрешното министерство, с което се обявява, че до края на седмицата (5 – 11 август) на територията на цялата страна е в ход специализирана полицейска операция за контрол на скоростните режими. Тя е част от календара на Европейската мрежа на службите на пътна полиция – Родпол (ROADPOL), като аналогични проверки се извършват във всички страни-членки на европейската мрежа, твърдят от вътрешното ведомство.
МВР използва тези инициативи да обяви специализирана операция, защото така може да спира коли за проверка и без да са извършили някакво нарушение.
В съобщението за сегашната операция е натъртено, че за първите седем месеца на 2024 г. за нарушения на скоростните режими са издадени 788 892 електронни фиша. Именно те предстоят да се връчват в следващите месеци.
От ведомството съобщават, че от началото на годината до края на юли на територията на страната са настъпили 3993 тежки пътнотранспортни произшествия (ТПТП), при които са загинали 244 и са ранени 4948 участници в движението по пътищата. Спрямо същия период на миналата година ТПТП са повече с 236, но загиналите са по-малко с 43, а ранените са по-малко с 20.
От всички настъпили 3993 ТПТП 3765 произшествия са предизвикани поради допуснато от водача нарушение (94%). От тях поради несъобразяване на скоростта са настъпили 910 ТПТП, при които са загинали 57 и са ранени 1151 участници в движението по пътищата. Спрямо същия период на миналата година тази година тежките пътнотранспортни произшествия по тази причина са по-малко с 47, загиналите с 32, а ранените с 218.
Най-тежки са месеците юли и август. В жегите хората са в различно състояние от обичайното. Това води до допълнителни предпоставки за катастрофи, обяви в същото време пред bTV главен инспектор Мария Ботева от "Пътна полиция“.
"И през тази година трите основни причини за катастрофи са свързани с отнемане на предимството, несъобразяване на скоростта и неправилните маневри. Големият бич е отнемане на предимство – броят на катастрофите е най-голям. Най-много са жертвите след неправилни маневри“, добави тя.
Главният инспектор посъветва хората да правят план преди дълги пътувания, който да включва и почивки. "Да има вода в автомобила, да има вода и за автомобила, защото понякога се забравя доливането на охлаждаща течност“, коментира Ботева.
"Всички технически средства, с които разполагаме са изведени, за да извършват контрол на скоростта. Акцията се извършва и в тъмната част на денонощието. Нашите камери улавят нарушения и през нощта“, подчерта Мария Ботева.