Медия без
политическа реклама

МВР рязко свали критериите за частните охранители

Гардовете могат вече да са с основно образование и да не са на трудов договор

19 Окт. 2023
Pixabay

Законопроект на Министерството на вътрешните работи планира рязко занижаване на критериите за извършване на частна охранителна дейност. Промените в закона са публикувани за обществено обсъждане в портала на Министерския съвет.

Отпада изискването служителите на частните охранителни фирми да имат завършено поне средно образование. "Наличието на свободен трудов ресурс с определеното от закона образование – „средно“, е силно ограничен, поради което се променят изискванията към изпълнителите на частна охранителна дейност", пише в мотивите. 

Освен това се премахва изискването трудовото възнаграждение на частните охранители да е основно. "При охраната на заведения и дискотеки често заведенията работят само през определени дни и охранителите имат и други основни правоотношения, това им се явява като допълнително трудово правоотношение. Същото се отнася и за сезонните обекти или временни такива, както и при охраната на мероприятия. Там служителите работят временно и обикновено имат и друг трудов договор", твърдят авторите на законопроекта. 

Друга знакова промяна е, че възложителите по договор за лична охрана ще могат да бъдат не само физически, но и юридически лица. На практика, това ще даде възможност частна фирма да наеме и плати охраната на физическо лице, без това да бъде известно. От МВР мотивират промяната с това, че заплашеният човек може да няма финансовата възможност да плаща за гардове.

Промените дават право на частните охранителни фирми да използват подизпълнители при осъществяване на дейността си по договорите за охрана. Подобни изменения ГЕРБ опита да прокара още през 2021 г. "Сега" тогава писа, че вече има практика да се ползват подизпълнители, въпреки че това не е позволено от закона. Например преди близо 3 г. Националната здравноосигурителна каса избира компанията "ВИП Секюрити" за денонощна невъоръжена охрана на сградата на СЗОК и РЗОК в София, както и 10-часова  дневна охрана за останалите обекти на здравната каса в страната. Договорът е за 36 месеца и е на стойност 2 500 000 лв. без ДДС. Фирмата е декларирала, че за целта ще използва 6 подизпълнителя, като единият от тях - дружеството "Агенция за сигурност, охрана и проучване - ЩИТ" ЕООД, ще изпълнява 23% от всички дейности в обществената поръчка.

В края на 2019 г. пък фирмата "Боду" ООД печели договор с НЕК за денонощна въоръжена охрана на стените на язовирите "Розов кладенец", "Овчи кладенец", "Ковачево", "Скалица", както и на дюкер "Ковачево". Той е на стойност 4 678 524 лв. без ДДС и е за срок от 4 години. При тази обществена поръчка отново има деклариран подизпълнител за охранителните дейности - дружеството "Голдън секоюрити" ЕООД.  

Депутати от ГЕРБ предлагат промени в Закона за частната охранителна дейност, които ще позволят осъждани в миналото хора, но вече реабилитирани, да получат лиценз за охрана. Към момента това е забранено.

 

Последвайте ни и в google news бутон