Първото заседание на новото 45-о Народно събрание, което се провежда в старата сграда на парламента, преминава с ярко изразен сблъсък между новите политически сили в него и бившите управляващи от ГЕРБ.
Заседанието беше открито от най-възрастния народен представител - Мика Зайкова от "Има такъв народ". Първата й работа беше да направи поименна проверка на депутатите, за да се изясни дали има кворум. Оказа се, че системата за електронна регистрация не работи.
Кратко веселие сред депутатските редици настъпи, когато Зайкова прочете погрешно едно от имената. "Какво се случва?", запита объркана Зайкова, за която това е първи ден в Народното събрание. Един от сътрудниците й се притече на помощ. "Моля за извинение, имаше печатна грешка", обясни смутено временният председател на парламента на колегите си. Резултатът от проверката - кворумът беше налице. "Моля за усмивки и за радост. Нека народът да види, че народните представители в 45-то Народно събрание са хора с добро настроение", призова Зайкова, последвана от аплодисментите на депутатите.
Оставката на Борисов
С бурни ръкопляскания пленарната зала посрещна съобщението на Зайкова, че правителството на Бойко Борисов е депозирало своята оставка.
Бившият премиер нанесе поредна обида на Народното събрание, което 4 години системно пренебрегваше, като не се появи дори и сега. Зайкова не се поколеба да изрази недоволството си от отсъствието му. "Това или е срам, че не идват тук да си подадат оставката, или е пренебрежение към тази институция. Това е парламент!", сърдито заяви временният председател. Думите й предизвикаха нов взрив от аплодисменти.
Самата оставка беше обявена пред депутатите по най-формалния начин - с писмо до парламентарното деловодство. " ... ръководеното от премиера Борисов правителство ще продължи да изпълнява функциите си до избирането на нов Министерски съвет и ще осъществи приемственост в управлението", пише в него.
"Срам и позор"
Честта да направи първото изявление се падна на Зайкова. "На 4 април нашият народ ни изпрати в тази зала с една, единствена поръка - промяна. Тази промяна, която ще извади България от всички последни места в ЕС. Защото аз и, надявам се вие, искаме да видим в очите на българите щастието от това да не сме най-бедни, да не сме най-нещастни и да не сме най-безпросветни", каза Зайкова.
Тя напомни, че страната ни се е свлякла в световната класация по качество на живота. "Това е срам и позор", тъжно констатира председателят. "Ние тук наистина можем да направим нещо много важно. Независимо от това, че сме различни, че имаме различни политически убеждения, мисля, че имаме една, единствена цел и това е просперитетът на България и нейното достойно място в ЕС. И аз съм сигурна, че всеки един от вас ще даде максимумът от своите знания и умения, за да постигнем тази цел. Мисля, че нашите предци са ни дали формулата за постигането на тази цел и тя е изписана на тази сграда - "Съединението прави силата"", допълни Зайкова.
След това народните представители положиха и клетвата: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се." Същото направиха дистанционно и група депутати, които отсъстваха заради ковид. Сред тях беше и Слави Трифонов.
Президентът - посрещнат с аплодисменти
Тогава дойде и редът на изявлението на президента Румен Радев. Той беше посрещнат на трибуната с мощни ръкопляскания - много по-различна обстановка в сравнение с последното му слово в Народното събрание, когато депутатите от ГЕРБ демонстративно напуснаха залата.
Държавният глава призова новите депутати да не се обезсърчават от липсата си на парламентарен опит. "В политиката някои наричат опит своите грехове и изкуството да остават безнаказани. Да търгуват с обществения, дори с националния интерес, в името на своето оцеляване. С вота си избирателите отхвърлиха това разбиране за политиката. Те поискаха нови хора. Избраха вас. Никой не е безгрешен, но онези, чието политическо битие започва сега, имат шанса да запишат тъкмо на общественото поприще една красива глава в своите биографии", каза Радев.
"Вие наследявате една институция в дълбока криза", обяви президентът. И изреди - липса на парламентарен контрол, избягване на обществените обсъждания, порочни законодателни техники, "политическото и юридическото недоразумение", както той определи опита за приемане на нова конституция. Ръкопляскания съпровождаха думите му. "На вас се пада мисията да възродите парламентаризма. Първият тест за вашия успех ще бъде възстановяването на реалния парламентарен контрол върху изпълнителната власт. Никой не може, вие го знаете добре като народни избраници, да ви разменя, продава или отдава под наем, нито да заглушава гласа ви. Вие носите свободната воля и доверието на хиляди избиратели и не може да бъдете крепостни на никой политически лидер. Никой няма правото да оскърбява вашето лично достойнство, освен ако вие самите не му позволите", посочи Радев.
Държавният глава предупреди срещу безпринципни коалиции: "Постигането на управляващо мнозинство, колкото и да е необходимо, не следва да бъде математически сбор от гласове, защото безпринципна коалиция може само да задълбочи кризата. Знаете максимата, че когато всички са в управлението, народът е в опозиция. Нужни са ясни приоритети, ясна ценностна рамка, ясни граници на възможните компромиси и най-вече ясна политическа отговорност, която не се крие зад фигурите на експерти." И апелира за "незабавни действия за реформа на изборния закон" и "неутрализиране на задкулисието".
ГЕРБ: Време е шоуто да приключи
Бившите управляващи от ГЕРБ, представени от новия лидер на парламентарната си група Десислава Атанасова, обявиха пред парламента като свои приоритети опорните точки, които ползват през последните десетина дни - че партията е първа политическа сила, не може да бъде заобиколена и изолирана.
"Време е шоуто да приключи. На политическата сцена няма скечове. Рядкост са аплодисментите и поздравленията. Политиката изисква смелост и решителност. А днес най-висшата форма на смелост, която можем да проявим всички заедно, е да си подадем ръка и да възстановим диалога между нас и да опазим девиза на нашите предици, който е изписан пред входа на тази зала – "Съединението прави силата"", обяви Десислава Атанасова.
Речта й се простря близо 20 минути, което отегчи колегите й в пленарната зала. "Благодаря ви, г-жо Атанасова, за програмната реч, която изнесохте", с едва прикрита ирония я изпрати Мика Зайкова. Това предизвика смях, аплодимсменти и обиди към депутата от ГЕРБ. Реакцията на залата принуди временният председател да се намеси: "Дами и господа, моля да се въздържате от обидни намеци. Злобата не е добър съветник."
"Има такъв народ": Първо Изборния кодекс
Тошко Йорданов от „Има такава държава” прогнозира, че парламентът няма да изкара пълния си мандат. „Ще работи толкова, колкото трябва. Но това поставя пред него една основна задача и това е промяна в Изборния кодекс”, посочи той. И изброи какво планират сподвижниците му: да се премахне таванът от 35 избирателни секции за страните извън ЕС, да се въведат гласуване по пощата за българите в чужбина, пълно машинно гласуване и видеонаблюдение. Съставът на Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да бъде сменен, смятат в партията на Трифонов. Те обещават и да съкратят държавната субсидия за партиите до 1 лев на глас.
Йорданов заобиколи въпроса за въвеждането на мажоритарни избори - един от основните приоритети на партията му - с думите: „Мажоритарните избори се правят с мнозинство. Партията, която ги предлага, няма мнозинство. Този парламент трябва да приеме първите най-важни неща, които ги изредих.” Той се ангажира, че поправките ще бъдат внесени още същия ден.
БСП: Без голяма коалиция
Водачът на БСП Корнелия Нинова заяви, че соцпартията няма да подкрепи правителство на ГЕРБ. Няма намерение и да се присъединява към голяма коалиция. Нинова обаче заяви готовност да застане зад кабинет, сформиран от „Има такъв народ”. Соцлидерът отказа да влезе в подробности какво планира да направи, ако Трифонов върне мандата и задачата за съставяне на правителство стигне до левицата. „Ние сме в здравна, икономическа и социална криза, и сме на прага на финансова и на политическа такава. Ето защо повече от всякога от нас се изисква разум и отговорност. Не мандатно мислене, а държавнически и визионерски решения”, обърна се Нинова към депутатите.
ДПС: По-близо сме до избори, отколкото до правителство
С обичайните призиви за „възстановяване на политическата нормалност“ и „рестарт на държавността“ се отчете лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Той напомни, че новите формации в парламента – „Има такъв народ”, „Демократична България” и „Изправи се! Мутри вън!”, разполагат с едва 92 мандата, което е недостатъчно за мнозинство, което да излъчи правителство. Затова страната е близо по-скоро до нови избори, отколкото за устойчиво управление. И предупреди, че движението ще подкрепи кабинет на посочените формации, ако следва програма за „ускорено икономическо развитие”.
Демократична България: Ще работим за отстраняването на Иван Гешев
Конституционни промени, чиято крайна цел е отстраняването на главния прокурор Иван Гешев и реформирането на Висшия съдебен съвет - това е основният приоритет на "Демократична България". Към това съпредседателят на дясната коалиция Христо Иванов добави въвеждането на индивидуална конституционна жалба и "създаването на конституционни основания за лустрация". "Да изчистим онази шлака, която се натрупа в началото на прехода и по-нататък", обяви Иванов. Ликвидация на специализирания съд и прокуратура, както и на държавната антикорупционна комисия (КПКОНПИ) са сред другите цели, които си набелязва "Демократична България". Заявиха готовност и да подкрепят същите промени в изборното законодателство като "Има такъв народ".
В политически план Иванов протегна ръка на Слави Трифонов: "Ако бъде поискана нашата подкрепа, ще влезем с уважение в разговор какво управление може да бъде излъчено от "Има такъв народ"". Той беше категоричен, че кабинет на ГЕРБ няма да подкрепят. А в случай, че Трифонов и хората му се провалят, са готови да обсъждат варианти за работа на парламента, които да му позволят да работи за очертаните приоритети.
"Изправи се! Мутри вън!": Да сме готови за предсрочни избори
Изборното законодателство постави като акцент и Мая Манолова от коалицията "Изправи се! Мутри вън!". По думите й промените в него трябва да се направят спешно, за да бъдат готови политиците за предсрочни избори. Бившият омбудсман обеща нова концепция за борба с корупцията, пакет от социално-икономически мерки срещу бедността, закон за колекторите и закон за частния фалит, нов ваксинационен план.
Манолова подхвана и задочна схватка с Борисов, като обяви, че той е превърнал парламентът в посмешище. "Къде ви е лидерът, уважаеми дами и господа от ГЕРБ? Къде се крие?", обърна се тя към към депутатите на бившия премиер, които реагираха с възмутени викове.
Реакциите на герберите по време на изказването на Манолова, особено когато тя засегна ниските доходи, провокираха отново Зайкова да ги упрекне: "Не можах да разбера вашето възмущение срещу това, което каза г-жа Манолова, че сме най-бедните. България е единствена с минимална работна заплата от 400 евро. Хайде да си говорим истината!"
Какво свършиха депутатите в първия си работен ден
Новите народни представители избраха председател на Народното събрание – Ива Митева от „Има такъв народ”. Бяха одобрени и шестима заместници на Митева, по един от всяка парламентарни група – Цвета Караянчева (ГЕРБ), Виктория Василева („Има такъв народ”), Кристиан Вигенин (БСП), Мукаддес Налбант (ДПС), Атанас Атанасов („Демократична България”) и Татяна Дончева („Изправи се! Мутри вън!”). Избрани бяха и парламентарни секретари, сформирани бяха и парламентарните групи.
Парламентът създаде и временна комисия, която да изработи новия правилник за организацията и дейността на НС. До 19 април включително ще се приемат предложения от депутатите. Самата комисия беше съставена на паритетен принцип – по трима души от всяка парламентарна група.
За председател беше избран Христо Дочев, доктор по конституционно право, издигнат от „Има такъв народ”. От ГЕРБ първоначално номинираха Димитър Главчев – първият председател на миналия парламент, впоследствие подал оставка след скандал. В следващия момент обаче Главчев излезе на трибуната, честити на новоизбрания председател на парламента Ива Митева, след което каза: „При положение, че вие сте предложена за председател на Народното събрание, аз си правя отвод.” Смутената Митева не намери какво да отговори.
Направи впечатление, че всички текстове на решения, с които се направи това, бяха изготвени от партията на Трифонов.
Кой ще бъде премиер
Темата кой ще бъде следващият министър-председател доминираше минутите преди откриването на заседанието. Стана ясно, че заявката на ГЕРБ да предложи бившия външен министър Даниел Митов не се приема сериозно от останалите политически сили. Иво Мирчев от „Демократична България” направо определи кандидатурата му като "нелепа".
От „Изправи се! Мутри вън!“ смятат, че формацията на Слави Трифонов "Има такъв народ" трябва да излъчи премиер. „След 12 години издевателства над парламентаризма политическа партия ГЕРБ няма да получи никаква подкрепа, освен своята собствена“, обяви депутатът от коалицията Татяна Дончева, която ще бъде предложена за зам.-председател на парламента.
На БСП се видя странно, че партията на Слави Трифонов не взима отношение по основните политически теми. "Засега „Има такъв народ“ е доста мълчалив. Ще дойде момент, която предложената от нас подкрепа ще бъде добре дошла за тях", заяви соцдепутатът Кристиан Вигенин.
Самият Митов обаче заяви пред медиите, че се чувства подготвен за поста. "Аз съм от 20 години в политиката", изтъкна като свой актив номинираният за премиер. От неговата партия ГЕРБ също не се чувстват разколебани. "Ще поканим на консултации политическите сили, които смятаме, че може да ни подкрепят. Предложили сме състав и структура на правителството, средносрочна и дългосрочна програма. Длъжни сме да положим всички усилия да поемем отговорност да бъдем първа политическа сила", коментира депутатът от партията Тома Биков, цитиран БГНЕС.