Около 30 украински бежанци – предимно трудно подвижни възрастни хора над 65 години и майки с деца, бяха преместени днес от учебния център на НАП в Банкя в хотел в курорта "Свети Константин и Елена", съобщи БНР.
Базата на приходната агенция беше предоставена преди две години за подслоняване на украински бежанци по програмата за хуманитарна помощ за бягащите от войната.
Преди около седмица обаче обитателите й разбират, че са принудени да напуснат мястото за настаняване в Банкя. Проблемът е, че голяма част от тях са с тежки заболявания и претърпени операции, и преместването се оказва голямо изпитание.
В 6 сутринта днес пристига автобус, който има за задача единствено да закара хората до Варна. Няма кой да придружи бежанците по време на пътуването, нито кой да помогне на хората след операция и със затруднено придвижване, въпреки уверенията на групата към Националния оперативен щаб, че при необходимост от допълнителни грижи ще се търси компетентната намеса от страна на Агенцията за социално подпомагане, посочва БНР. Хора от Агенцията за социално подпомагане обаче няма. При пристигането си във Варна млада жена след операция на гръбначния стълб е поискала помощ за багажа, но такава ѝ е била отказана.
Интересно е какво е обяснението на НАП за принудителното преместване на украинските бежанци.
От 2 години и половина базата на НАП в Банкя се предоставя за подслон и храна на украински граждани с временна закрила и заради това често възниквала нужда от аварийни ремонти, сградата се амортизирала, наложило се да се направи и ремонт на покрива, обясняват от приходната агенция.
Освен това, откакто учебният център функционира като място за настаняване на бежанци от Украйна, той не можел да се използва пълноценно, обясняват от НАП. Заради предстоящото сливане на Агенция "Митници" и НАП до края на 2024 г. са планирани над 600 обучения и работни срещи, в които ще участват над 23 000 служители.