Нова постоянна камера за скорост в София е поставена на бул. „Черни връх“, съобщиха от направление „Транспорт и градска мобилност“ към Столична община. За такава камера се говореше от дълго време, включително и след тежката катастрофа на булеварда, при която преди две години загинаха две невинни момичета.
"Към съществуващите едва 3 камери за скорост в София добавяме още 12 съвместно с Министерство на вътрешните работи. Целта е това да стане до края на годината, защото е ефективен начин бързо да ограничим скоростта, както и шума в града", посочват сега от общината.
3 камери изчакват разрешение за строеж и ще бъдат поставени на булевардите "Цар Борис III", "Александър Малинов", както и на Околовръстен път.
Още 8 са в етап на проектиране и ще бъдат разположени по булевардите "България", "Сливница", "Царица Йоанна", "Никола Мушанов", "Тодор Александров", "Ботевградско шосе" и "Цариградско шосе".
В същото време МВР бе домакин на междуведомствена среща, на която бяха обсъдени въпроси, свързани с процеса по съвместяване на камерите на тол системата за отчитане на средна скорост, съобщиха от вътрешното министерство.
В разговорите са участвали зам.-министърът на вътрешните работи Стоян Темелакиев, зам.-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков, Кирил Габеров – началник на политическия кабинет на министъра на регионалното развитие и благоустройството, директорът на ГД „Национална полиция“ главен комисар Атанас Илков, началникът на отдел „Пътна полиция“ – ГДНП комисар Димитър Мичев, ръководствата на Агенция „Пътна инфраструктура“ и Националното тол управление и на компанията, която я поддържа.
Обсъдени са били общи въпроси, свързани с процеса по съвместяване на тол камерите и скорошното въвеждане на възможността да засичат средна скорост. „Приоритет в съвместната ни работа е бързото и адекватно реализиране на технологичните промени“, подчерта заместник-министър Темелакиев. По думите на Габеров е необходимо спешно да започне изработката на „пътна карта“ с ясно разписани дейностите и сроковете, което всяко едно ведомство трябва да предприеме и изпълни.
Институциите се обединиха около необходимостта проектът да бъде реализиран в оперативен порядък. Отчетено бе, че действията по надграждане на системите и изработване на софтуерните решения са в напреднала фаза, като следващият етап ще се съсредоточи върху провеждане на необходимите тестове. Идеята е цялостната система да обезпечи всички елементи по правоохранителната верига.