Медия без
политическа реклама

Нехайността на ГЕРБ препъна конституционния им проект

Създаването на временна комисия, която да го разгледа, беше възпрепятствано от недостатъчния брой депутати на заседанието на парламента

01 Окт. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Липсата на дисциплина в редиците на управляващото мнозинство в парламента се оказа поредната спънка пред новата им конституция. В четвъртък управляващите пробваха да прокарат решение през пленарната зала за създаването на временна комисия, която да разгледа проекта им. Накрая обаче излезе, че няма достатъчно депутати, за да се проведе гласуване по предложението и цялата работа трябваше да бъде отложена.

Случилото се изглежда още по-фрапиращо, ако се вземе предвид, че мнозинството поиска да се обсъди сформирането на комисията буквално един час преди края на заседанието. Вероятно от ГЕРБ са смятали, че така ще избегнат съпротивата на опозицията. Управляващите толкова бързаха, че на депутатите дори не беше раздадено предварително проекторешението за създаването на комисията. Тази стихийност обаче им изигра лоша шега.

СБЛЪСЪК НА МНЕНИЯ

На предложението остро се противоставиха от БСП. Хората на Корнелия Нинова категорично отказаха да участват в новата комисия. „Няма да легитимираме този абсурден, вреден и опасен политически ход, с който, за да се спечели малко време на едно изчерпано правителство и мнозинство, се атакуват самите устои на българската държава – нейната конституция”, заяви соцдепутатът Крум Зарков. Той прогнозира, че комисията няма да привлече към своята работа нито един уважаващ себе си юрист или общественик, нито ще получи подкрепата на протестиращите граждани. И повтори исканията на партията си за оставката на правителството и за предсрочни избори.

На същата позиция застанаха и отцепилите се от БСП шестима социалисти, според които проектът преследва единствено конюнктурни политически цели. „Отказваме да участваме в сценария за оцеляване на правителството на Борисов. Не можем да бъдем съучастници в отвличане на вниманието на цялото общество от проблемите, които се задълбочиха от мнозинството”, каза бившият депутат от столетницата Красимир Янков.

В отговор управляващите обвиниха лявата опозиция, че иска да не се прави нищо по проблемите, на които българското общество иска решение - най-вече по отношение на съдебната система. „Предложението да има такава комисия е в нейните рамки ние да потърсим диалог – не само на политическо ниво, но и на експертно, и на обществено ... Ние ви призоваваме да отговорите на исканията на протестиращите, не на нашите – те искат Велико Народно събрание. Европейската комисия, чийто доклад цитирахте, твърди, че има проблем в съдебната власт, проблем с прокуратурата. Могат ли да се решат тези проблеми без промени в конституцията? Ние с нашите гласове сме готови да ви осигурим терен, на който тези промени да се осъществят. Вие казвате: Не искаме”, укори социалистите депутатът от ГЕРБ Тома Биков.

Няма начин основните обществени проблеми да се решат от обикновен парламент, обявиха също от „Обединени патриоти”, които подкрепят свикването на Велико Народно събрание. И напомниха, че всеки път, когато гражданите се вдигат на протест, основното им искане е да се сменят правилата в държавата. „Системата, а не играчите, е важна. Ние трябва да сменим системата. Хората искаха това, а вие подменяте исканията им. Хората станаха по-малко на площадите, накрая съвсем ще спрат да излизат, защото е ясно, че едно политическо статукво иска да се възпроизведе”, нападна левите депутати Искрен Веселинов от ВМРО.

От ДПС не разкриха дали ще участват в комисията. Депутатите на Ахмед Доган обаче принципно отхвърлят предложението за приемане на нова конституция.

БЕЗСЛАВНИЯТ ЗАВЪРШЕК НА ДЕБАТА

Размяната на остроти продължи почти до 14 часа, когато от левицата забелязаха, че редиците на мнозинството са крайно оредели и поискаха проверка на кворума в залата. „Предстои ни гласуване, продължаваме с дебатите”, опъна се отначало председателят на парламента Цвета Караянчева. След това обаче се предаде и започна да чете имената на депутатите. Някои от управляващите се върнаха в залата, но социалистите междувременно напуснаха. Трикът им сполучи – накрая се оказа, че присъстват само 104 депутати, и Караянчева беше принудена да прекрати заседанието, времето за което така или иначе вече беше изтекло.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата