Медия без
политическа реклама

Неяснотите около плана за Перник остават

Общински съветник разпространи видео за състоянието на трасето, по което ще се пренася вода към града

27 Яну. 2020Обновена

💥 Една от преливащите шахти на “Софийска вода” по Рилския водопровод. ⁉️ Колко трябва да са некадърни и безнаказани, за да правят това с обществените пари и ресурси?! Безценната по качествата си рилска вода, докарана до София от нашите деди, е оставена да се лее безотговорно от сегашните “управленци”. А в съседство Перник бедства. ❗️Не, така няма да продължава!

Posted by Арх. Борислав Игнатов - обществен профил on Sunday, January 26, 2020

Неизяснените въпроси около плана на управляващите за справяне с водната криза в Перник стоят и не намаляват, въпреки че до неговото обсъждане и гласуване в Столичния общински съвет остава само ден. С пълно единодушие днес три комисии в СОС се съгласиха на общо заседание проектът на Министерски съвет да бъде допуснат до разглеждане на извънредната сесия на съвета, която ще се състои утре. Мотивите на опозицията в лицето на БСП и "Демократична България" да гласуват "за" бяха, че на бедстващия Перник трябва да се помогне. С отговорите си обаче ГЕРБ и концесионерът "Софийска вода" не убедиха никого, че този проект ще е успешен, че той ще облекчи кризата в миньорския град и че това е най-доброто предложение за справяне с бедствието. Както "Сега" писа, планът на правителството на Бойко Борисов предвижда София да даде преносната си мрежа за пренасочването на допълнителни количества вода в размер на 300 литра в секунда от водосборната мрежа на яз. "Белмекен" през яз. "Бели Искър" и през нея до изцяло нов 13,5 км. водопровод от Мало Бучино до Перник, който кабинетът е готов да финансира с до 25 млн. лв. За целта СОС трябва да даде съгласието си, което вероятно ще се случи утре.

По време на обсъжданията в трите комисии от "Софийска вода" заявиха, че вече са започнали изпитания на преносната система и че тестовете са показали, че тя може да издържи допълнителните натоварвания. "Това, което вече сме направили, е, че в четвъртък направихме тези тестове, като в продължение на 3 ч. подавахме около 400 л/с. до резервоара "Мало Бучино". Тестовете са успешни и ние сме убедени, че

можем да преведем тези водни количества.

Отделно от това още в понеделник съм възложил проверка на нашия отдел "Сигурност и охрана" да прегледат целото трасе от яз. "Бели Искър" до "Мало Бучино". Тази проверка тече, тъй като километрите са доста", поясни изпълнителният директор Васил Тренев.

Обратното мнение изрази общинският съветник от "Демократична България" и архитект Борислав Игнатов. Той поясни, че по сигнали на граждани и експерти вчера е обходил малка част от трасето на Рилския водопровод, по който ще вървят допълнителните количества и че резултатите от проверката не са добри. Игнатов показа и видеоматериал от обиколката си. "В района, който обходих, тръбите са оголени и се намират на повърхността на трасето, а по регламент над тях трябва да има обезопасителен пласт почва", показа той. От кадрите стана ясно и че шахтите са наводнени и не са заключени, като от тях се краде вода. "Виждате, че от тази шахта надолу изтича ручей с доста сериозен дебит, който е денонощен. Това е ценна рилска вода, докарана от толкова километри, и която е пусната да тече по баира надолу. Шахтата няма катинар и очевидно не е проверявана от много време.

Това е престъпно, тъй като става дума за питейна вода и тук могат да станат много сериозни проблеми",

коментира още Игнатов. Той се усъмни също така в качеството на проверките и изпитанията, които "Софийска вода" вече са направили. "Не виждам какъв тест сте направили с допълнителен напор, тъй като водопроводът тече и при нормални условия. Опасявам се, че при този план, който ни се представя, в действителност, ако тези тръби бъдат надути с допълнителни количества вода, те ще се пръснат точно на местата на сегашните течове", обобщи архитектът.

От "Софийска вода" благодариха на общинския съветник за проверката и сигнала. От дружеството отговориха, че ежедневно се борят с кражби и аварии и че през м.г. авариите са били средно 38 на ден. В същото време "Софийска вода" се похвали, че последните 5 г. е намалила загубите на вода в столицата с над 20 млн. м3.

Съмнение относно това дали планът на Министерски съвет за извънредното водоснабдяване на Перник е най-доброто решение на проблема изрази и инж. Иван Бухов, участвал в проектирането на водните цикли на София и Перник. Той поясни, че вместо държавата да плаща до 25 млн. лв за водопровод от Мало Бучино до съседния град,

кризата в Перник може да се преодолее по-лесно и по-бързо.

Бухов заяви, че вода трябва да се вземе от водохващането при вилна зона Ярема. "Ако се вземе вода от водохващането в зоната при алея "Иван Иванов" и се повдигне на 280 м. и са пусне към Ярема и оттам към реките, отиващи към Ярлово, те ще стигнат до Струма. Оттам могат да се вземат не 300, а и 500 л.с. А трасето, което ще трябва да се изгради, ще е 3 км., а не 13,5 км., колкото е на новия водопровод", коментира Бухов. Освен това той заяви, че проектът за изграждането на ново трасе през Мало Бучино е погрешен, тъй като резервоарът там се намира на голяма височина и че има само 20 метра свободен напор за подкарването на водата в друга посока. "Не е възможно с тия 20 метра напор да осигурява вода на Горна баня, на Суходол и сега на още места", категоричен бе Бухов.

Отрицателни оценки вече има и относно обещанието на правителството да отпусне пари за рехабилитацията на язовир "Огняново" и за свързването му с водопроводната система на София с цел използване за питейни нужди при ремонт и повреди на други източници. Изчисленията на кабинета са, че с неговото присъединяване София ще има възможност да получи още до 1500 л./с пречистена вода. За изпълнението на този проект все още няма заложени нито бюджет, нито срокове. Днес общинският съветник Грети Стефанова, която е единственият хидроинженер в състава на СОС, поясни, че

стената на язовир "Огняново" няма акт 16,

че водата му не е подходяща за пиене, защото е радиоактивна и че водоемът е строен за промишлените нужди на "Кремиковци" без вариант той някога да се свърже с мрежата на столицата. Както "Сега" писа, освен рехабилитация на "Огняново", обещанията на правителството спрямо София включват отпускането на над 20 млн. лв за ремонт на стената на язовир "Бели Искър", за която има предписания в тази посока още отпреди години, както и 8,5 млн.лв. за прокарването на "байпас" от "Бели Искър" до "Искър". 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата