Камерите си вършат работата – да излъчват пряко отчитането на вота, но остава въпросът доколко е полезен експериментът.
„Сега“ проследи какво се случи след края на изборния ден в секция №050100012, намираща се във Видин. От секционната комисия започнаха излъчването малко след 20 часа. Излъчването беше добро, не прекъсваше, беше на фокус. Гласовете се чуваха сравнително ясно. Трябваше обаче да се говори високо, защото иначе не се разбираше, независимо че камерата беше близо до комисията.
Членовете й работеха на една маса, непосредствено до която беше поставена камерата. Това ставаше в един ъгъл, като очевидно комисията беше в по-голямо помещение, от което обаче не се виждаше нищо и не се знаеше какво се прави там. За няколко минути изброиха действителните и недействителните гласове – секцията беше в село и нямаше много избиратели. По инструкция на председателя на комисията един от членовете й показваше бюлетините пред екрана. От самата бюлетина обаче нищо не се различаваше.
После комисията започна да изброява един по един гласовете за отделните участници в изборите. При смятането на резултатите не ползваха калкулатори, а си записваха на листче и изчисляваха на глас.
След това данните трябваше да се вкарат в черновата на протокола. От попълването й също не се видя нищо. Камерата вероятно беше на около метър от документа, но и това разстояние се оказа прекалено голямо за устройството. Не се разбра дали от комисията бяха съобразили това, но дори и да го бяха направили, не изглеждаше сякаш има какво да сторят по въпроса.
Цялата работа се свърши за горе-долу един час. Когато трябваше да се опише обстановката, в която протече вота, от комисията вече бяха в добро настроение, че краят на работата им наближава, и си подмятаха, че обстановката е била „приятелска, задушевна, без употреба на алкохол и наркотици“.
Веселието обаче секна, когато прочетоха в указанията, че протоколът трябва да се състави в три еднообразни екземпляра. „Къде се тези три екземпляра, не знам“, зачуди се човекът, който попълваше черновата. Настъпи леко чудене, после темата беше изоставена и не се разбра какво стана с трите екземпляра.
Накрая се стигна до кратка дискусия кой трябва да пренесе данните от черновата в протокола. Всички настояваха, че пишат твърде грозно и нечетливо. Накрая повериха задачата на най-възрастния член на комисията, който по-рано попълваше черновата и получи похвали за хубавия си почерк. Междувременно, другите се захванаха да опаковат книжата. Как го правеха, не се видя, защото камерата си стоеше на масата, на която се броеше и попълваше.
КЪДЕ СЕ ИЗЛЪЧВАШЕ
Видеонаблюдението в реално време е наблюдавано от над 46 000 потребители, отчетоха от държавната фирма "Информационно обслужване", която отговаряше за техническото осигуряване на процеса.
Общо 11 383 секции са изпратили сигнал и са идентифицирани от платформата след края на изборния ден, твърдят от "Информационно обслужване". Към полунощ след изборния ден платформата за видеоизлъчване evideo.bg е осъществила над 25300 записа от 8325 секционни избирателни комисии. Останалите са подавали с прекъсване, основно заради интернет покритието, но записът се запазва в устройството, уверяват от фирмата. В пиковите моменти системата за видеонаблюдение е отчела едновременно излъчване на 6500 секционни комисии.
Накрая от държавната фирма доволно констатират, че "платформата за видеонаблюдение е издържала на натоварването без проблеми".
Други не са особено впечатлени и представят собствени данни, които не изглеждат особено окуражителни. Наблюдателят Боян Юруков написа снощи във Фейсбук: "Към 23:30 само 380 секции излъчват видео. Това са 3.3% от всички с камери. Някои са привършили броенето. Други въобще не са включвали камерите."
Цветелина Пенева, председателят на Обществения съвет към ЦИК, смята, че няма място за притеснение. "Всичко, което се случи пред камерите, е записано на тяхната памет. След няколко дни всички тези записи ще бъдат достъпни на същия сайт, на който снощи се гледаше онлайн стрийминга. Имаше предупреждения, че не навсякъде ще има добър стрийм поради технически проблеми. Записите ще стоят на сайта 1 година", коментира Пенева пред БНР.