Медия без
политическа реклама

Новото разделение на силите в парламента блокира работата му

И за управляващите, и за опозицията става невъзможно да прокарат каквото и да било през пленарната зала

При гласуванията различните фракции в Народното събрание се елиминират взаимно.
БГНЕС
При гласуванията различните фракции в Народното събрание се елиминират взаимно.

Още на следващия ден, след като ИТН дезертира от управляващата коалиция, това започна да се отразява сериозно на работата на парламента.

Депутатите на Слави Трифонов обявиха, че преминават в опозиция. Така те сложиха край на и без това слабото численото превъзходство, с което се ползваха управляващите в Народното събрание. И сложиха прът в колелата на парламентарната дейност, тъй като нищо не може да премине през пленарната зала, ако поне една от политическите фракции не надделява поне с малко над другите.

Това пролича днес най-напред при избора на председател на новата анкетна комисия, която ще проучва българското участие в руските газови проекти на наша територия. Управляващите от ПП възнамеряваха да поставят свой човек начело на комисията. И тъй като бяха лишени от 25-те гласа на ИТН, това се оказа невъзможна задача.

Народното събрание продължава упорито да се заплита в спорове за енергетиката, въпреки очевидната си неспособност да ги разреши. Днес беше създадена поредна анкетна комисия, която да се занимава с такива въпроси.

По-сериозни започнаха да изглеждат нещата, когато се стигна до законодателната дейност. В пленарната зала днес разгледаха промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП), с които се предвиждаше да се индексира стойността на договори, сключени между държавата и строителни фирми. За това настояваше строителният бранш, като мярка срещу инфлацията. Нужните законови поправки бяха внесени от ПП, но в залата не успяха да съберат необходимото мнозинство, за да бъдат одобрени.

Управляващата коалиция е постигнала съгласие за индексиране заради инфлацията на вече сключени договори за строителство. Само по оперативните програми индексирането ще засегне вече действащи договори за над 6,7 млрд. лв.

Тази ситуация обаче не означава, че опозицията доминира парламента. Точно обратното пролича в цитираните по-горе случаи. Опозиционните формации също предложиха свои кандидати за председатели на новата анкетна комисия. Само две от тях обаче – ГЕРБ-СДС и ДПС, координират своите действия и си помагат. Другите две – ИТН и „Възраждане“, преценяват как да гласуват според ситуацията. В крайна сметка, нито един от опозиционните кандидати не успя да се наложи, тъй като противниците на управляващите също не са единни. А комисията за момента остава без ръководител.

Същото се случи и в законодателната работа. От ДПС бяха внесли собствени промени в ЗОП, засягащи прекратяването на т.нар. ин хаус процедури. И тяхното предложение не беше одобрено при гласуването, също като това на ПП.

Това поставя въпроса – ще може ли парламентът въобще да функционира от тук нататък. Отговорът, който ще дадат политиците, е особено важен, като се има предвид колко много е необходима например предстоящата бюджетна актуализация.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата