С наближаването на новите избори на дневен ред отново изскочиха пенсиите за изселниците ни в Турция. Днес комисията по правата на човека и вероизповеданията в НС гледа на първо четене два конкуриращи се законопроекта по въпроса на ДПС-Доган и на ГЕРБ-СДС. Те са известни от предишната сесия на Народното събрание, но не бяха приети и сега за пореден път ще са добре дошли за партиите в парламента преди 27 октомври.
Единият проект е внесен от Джевдет Чакъров и други верни на Доган депутати и предвижда репресираните лица по закона за политическа и гражданска реабилитация да получават не добавки, а пенсия за репресия, като сегашните суми се увеличат с 50%. Тази пенсия, предлагат депутатите, ще зависи само от възрастта и може да се получи и без нито един ден трудов стаж. Този проект днес беше отхвърлен от комисията по правата на човека и вероизповеданията с четири гласа "за", два "против" и четирима въздържали се.
Другият проект бе внесен от Румен Христов от СДС и депутати от ГЕРБ. Той не предлага добавките да се превърнат в пенсии, а само да се актуализират размерите им, като при тях някои проценти са малко по-високи от тези при Чакъров, но общият резултат също е 50%. Този проект беше подкрепен от осем депутати в комисията, като двама бяха против.
Любопитен детайл е, че Надежда Йорданова от ПП-ДБ, която е председател на комисията, подкрепи и двата законопроекта, въпреки че за първия - на Джевдет Чакъров, имаше отрицателни становища от експертите на НОИ и социалното министерство. Гласуването по законопроекта на привържениците на Доган бе заснето на видео от вносителя Севим Али.
Експертните коментари на заседанието бяха изключително интересни, особено на фона на безобразията в Кодекса за социално осигуряване, които парламентът целокупно допусна под давлението на Делян Пеевски и които вече влияят негативно на пенсионната система.
У нас няма пенсия на друго основание извън осигурените рискове за старост, смърт и инвалидност, каквито са и изискванията на конвенциите, по които България е страна, коментира Петя Малакова, началник на отдел "Обществено осигуряване" в социалното министерство по отношение на исканите от ДПС на Доган промени.
"Не може да се направи финансова обосновка на предложения законопроект, защото сегашната добавка се изплаща само на пенсионери. Широкият кръг от хора, които се очаква да започнат да получават новия вид пенсия е притеснителен, защото те ще придобиват това право само с навършване на възраст за пенсия, но не и с каквато и да е упражнявана трудова дейност, което коренно се разминава в в установения пенсионен модел в България", коментира Снежана Малакова от НОИ.
От НОИ директно определиха като привилегии прокараните от ДПС и ГЕРБ промени в Кодекса за социално осигуряване, засягащи само хората по закона за репресираните. Само преди година се прие промяна, според която времето в репресия се зачита за действителен стаж и тези хора могат привилегировано да получат пенсия по чл. 68, ал. 3 от КСО (с недостигащ стаж). Няма друга категория в България, която да получава пенсия с по-малко от 15 години стаж, коментира Малакова.
На заседанието бяха споменати и две крайно любопитни подробности от обхвата и вида на компенсациите за репресия. В тях, оказа се, влизат и децата, заченати, но неродени към момента на репресията, което съвсем разширява кръга на правоимащите. По малко известно постановление от 1992 г. пък част от периода на репресия се признава за първа категория труд, поради което той се превръща в стаж за пенсия с по-голяма стойност. Отделно законопроектът на Джевдет Чакъров предвижда да се отпуска пенсия и на лица с репресия дори до шест месеца, без никакъв стаж, а тези, които са работили, могат да получат пенсия само при доказване на 15 г. труд. В него се иска и преживелият съпруг да получава цялата пенсия за репресия на починалия, докато за всички останали българи наследствената пенсия е 50%.
100 човека е разликата между законопроекта на ГЕРБ-СДС и нашия, апелира за подкрепа Севим Али от ДПС на Доган. Данни на НОИ показват, че добавки получават 6000 души, от които 1000 са изселници в Турция. Привържениците на превръщането на добавките в пенсия смятат, че при тях става въпрос за 6100 души, но както казаха от НОИ, кръгът от лица всъщност не може да се определи и може да се окаже доста широк. Разходите за 2025 г., когато трябва да влезе в сила промяната, са 10 млн. лв., но на база 6000 души.
Сегашните добавки се изчисляват като процент от средната пенсия за осигурителен стаж и възраст. Процентите не са променяни от 2004 г., и макар че добавките растат със средната пенсия всяка година, всички бяха единодушни, че има нужда да бъдат повишени и процентите. Самите репресирани при разговори с Румен Христов са настоявали за 100% увеличение, но от финансовото министерство са казали, че към следващия бюджет вече има твърде много ангажименти, поради което Христов предлага 50%.