Медия без
политическа реклама

Областният на София блокира по-високите глоби за незаконни будки

Промените бяха задействани, след като токов удар уби 16-годишен младеж

27 Юли 2022Обновена
Общината в София се зае да оправя неразбориите с преместваемите търговски обекти едва след трагичната смърт на 16-годишния Людмил.
Илияна Кирилова
Общината в София се зае да оправя неразбориите с преместваемите търговски обекти едва след трагичната смърт на 16-годишния Людмил.

Временният областен управител на София Вяра Тодева е върнала промените в Наредбата за преместваемите обекти и рекламната дейност в Столична община, личи от съобщение на сайта на градската управа. Те бяха гласувани от Столичния общински съвет в средата на юли и бяха предизвикани от смъртта на 16-годишния Людмил, убит през февруари м.г. от токов удар след стъпване върху шахта пред болница „Св. Иван Рилски“.

Мотивите към заповедта на Тодева са, че гласуваните от СОС нови и по-високи глоби за нарушаване на наредбата противоречат на санкциите, предвидени в Закона за устройство на територията, чийто подзаконов акт е столичната наредба. Преди дни общинският съвет в София реши, че използването на преместваем обект или рекламен елемент, който или не е въведен в експлоатация, или се ползва в нарушение на предписанията за въвеждането му, ще се наказва с от 2 000 лв. до 5 000 лв. за физически лица и с от 10 000 лв. до 50 000 лв. за фирми. Тодева акцентира, че съгласно ЗУТ глобата за юридическо лице или едноличен търговец, които са допуснали незаконно поставяне върху свой имот на такъв обект или елемент, е от 1 000 до 10 000 лв. „С оглед на изложеното следва, че Наредбата за преместваемите обекти е незаконна в частта, в която са определени по-високи размери на административните наказания“, заключава тя.

Председателят на СОС Георги Георгиев от ГЕРБ, който бе основен вносител на промените в наредбата, съобщи за „Сега“, че въпреки заповедта на Тодева няма да предложи намаляване на санкциите. „Определям  този акт на областния управител като по-скоро непознаване на материята и неразбиране на новите правила, които въвеждаме. Юридически няма нарушения на закона, защото г-жа Тодева се позовава на един текст, който касае поставяне на преместваеми обекти, а ние въвеждаме нов режим на контрол не само при поставянето им, но и при въвеждане в експлоатация – те ще могат да работят, когато електрическите и водопреносни връзки са поставени съгласно изискванията. Това се удостоверява с документ и едва тогава обектът има право да работи - в случай на нарушение се налага глоба от 50 000 лева. Именно това е новият ред, който въвеждаме чрез наредбата и от който ние няма да отстъпим и на йота“, коментира Георгиев.

Той съобщи още, че е свикал извънреден председателски съвет в четвъртък, на който ще се обсъди създалата се ситуация. „Ще вземем решение налага ли се провеждането на заседание на общинския съвет сега, при положение че правилата влизат в сила през зимата или това ще се обсъди на следващото редовно заседание на градския парламент през септември“, поясни шефът на СОС.  

Както „Сега“ писа, новите правила за преместваемите търговски обекти и за рекламните съоръжения в София станаха факт година и половина след трагичния инцидент с 16-годишния Людмил и основна роля в тях бе отредена на по-строгите наказания за функционирането на незаконни будки. Въведено бе също така задължение за предварително представяне на проектна документация за временните връзки за ток, вода и др. Решено бе още доставката на електрическа или топлинна енергия, вода или газ към обекта да се извършва от съответните дружества задължително след представяне на удостоверение за въвеждане в експлоатация. Решено бе още при  умишлено забавяне на поставянето – за повече от 6 месеца, разрешението за това да се прекратява. Новата наредба забранява също така преместваеми обекти да се преотдават, с изключение на рекламните площи. Въведе се и забрана за захранването на тези обекти с временни външни връзки за ток, вода и др. Вместо това захранването може да бъде с газ, слънчева енергия или батерия. В наредбата бе включено и изискване за задължителна проверка на всички преместваеми обекти поне веднъж месечно, която да се извършва от районните кметове. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата