Общински съветници от БСП, ГЕРБ, "Синя София", ИТН, ВМРО и напусналите "Възраждане" поискаха да спрат започналите дейности по реорганизацията на движението в центъра на София в карето между бул. "Патриарх Евтимий", ул. "Фритьоф Нансен" и бул. "Витоша". Както "Сега" вече писа, тяхната цел е по "Патриарха" да се изгради бус лента за ускоряване на градския транспорт, а също и велоалея, която да свърже 7 съществуващи велотрасета. Планът включва още велоалеята по бул. "Витоша" до градината на НДК да се свали от тротоара на пътното платно. Днес обаче шефът на транспортната комисия в Столичния общински съвет Иван Таков от БСП, колега му Ваня Григорова, Прошко Прошков от ГЕРБ, Пламен Данаилов от ИТН, Ивайло Йонков от "Синя София" и др. призоваха кмета Васил Терзиев да спре работата заради недоволството на живеещи в зоната. Още в първия ден, в който общината започна да изпълнява новия проект, живещи в района на два пъти блокираха кръстовището на "Патриарха" и "Фритьоф Нансен".
След това Таков поясни, че изброените групи внасят официално искане за спирането на преустройството. Така да защитава проекта остава само групата на общинските съветници зад Терзиев- ПП/ДБ/"Спаси София".
"Знаете, че от години има недоволство на хората от района. То не е само заради възможността да отпаднат паркоместа, които и без това са кът в тази зона, но и заради опасността с новата организация да се предизвика повече трафик и задръствания. Нека сме наясно, с въвеждането на новата организация ще бъдат отнети 140 паркоместа, а въвеждането на бус лента от дясната страна и на успоредно паркиране от лявата ще доведе до хаос в движението и паркирането. През 50 м. по "Патриарха" има пресечки, това значи конфликтни точки с тролейбусите, с велосипедистите, изчаквания. Успоредното паркиране понякога е сложно, отнема до минута, означава блокиране на двете ленти в определени моменти, носи още повече трафик. Преди седмица в транспортната комисия се разбрахме да се внесат още документи, за да се намери златната среда", коментира Таков. Той поиска да се извърши независим анализ какви промени в движението да се извършат, които ще бъдат приети от всички. Парадоксалното е, че проектът за промяна на движението по "Патриарха" е разработен и представен още през 2011 г. и че оттогава досега той само се обсъжда, но не се изпълнява.
"Никой от нас не е против велоалеи, бус ленти, разтоварване на трафика, сваляне на хората от автомобилите, увеличение на потреблението на градския транспорт. Стратегически действията по изграждането на бус лента и велоалея може и да се правилни, но това не може да се случва на гърба на живеещите в центъра на София", каза още Прошко Прошков от ГЕРБ. През 2020 г. бившият кмет на София Йорданка Фандъкова присъства на първия опит по бул. "Патриарх Евтимий" да се направи бус лента и да се разчертаят велоалеи. След като живущите в зоната заплашиха с протести, тя спря да защитава преустройството, но и не предложи друго решение за преминаване с велосипеди, а също и за ускоряване на скоростта на обществения превоз.
Както "Сега" писа, проектът за реорганизацията на движението предвижда по бул. "Патриарх Евтимий" да се изгради бус лента и две еднопосочни велоалеи, а платната за движение на автомобили да се намалят от 3 на 2. Целта на промените е да се увеличи скоростта на преминаване на 6 тролейбусни линии. Сегашните изчисления на общината показват, че от Нотариата до Петте кьошета тролеите се движат с 12 км.ч., като обещанията са, че лентата ще ускори придвижването им с 20 на сто. Промените включват още движението по "Фритьоф Нансен" да стане двупосочно, а велоалеята на тротоара на бул. "Витоша" да слезе на пътното платно, за да се избегнат конфликтните точки между колоездачи и пешеходци. Реорганизацията обаче ще доведе до съкращаване на паркоместата по "Патриарха", което управляващите в София обещават да компенсират с увеличаване на местата за паркиране по бул. "Витоша" при градината на НДК, където се планира успоредното паркиране да се замени с косо. Освен това ще бъде отворен за паркиране като синя зона и паркингът на ЦГМ на бул. "Витоша".
След брифинга на другите групи в СОС такъв дадоха и от "Спаси София", които най-активно защитават изграждането на бус лента и велоалея по "Патриарха". "Какво чухме от колегите преди нас? - риторично попита лидерът на партията Борис Бонев.- Искаме да има велоалеи, ама всъщност по-добре да ги няма. Сега не му е времето за бус ленти, то не беше и през 20-те години, в които ГЕРБ управлява и в които не бяха изпълнени нито един от стратегическите документи, които ГЕРБ са поръчали, платили, одобрили, приели и са заявили, че ще изпълняват. За мен е изключително странно, че проекти, които експертите са одобрили и трябваше да са изпълнени преди 10 г., изведнъж станаха тема в кампания за национални избори. Същите тези хора написаха в предизборната си програма, че ще увеличат с 20 на сто скоростта на градския транспорт чрез извеждане на трафика от центъра. И че ще изградят нови 10 км. бус ленти. Нас обаче не са ни избрали да мрънкаме, а да изпълняваме това, което вече е решено, че ще е в полза на всички жители на София", каза още Бонев.
Зам. кметът по транспорта Илиян Павлов добави, че никакъв траспортен хаос не се очаква да настъпи с намаляването на лентите за автомобили по "Патриарха". "Преди колите да стигнат до "Патриарх Евтимий", по съседния бул. "Васил Левски" те се движат в 2 ленти, т.е придвижването продължава по същия начин. Създавайки алтернатива до "Патриарха" да се стигне с по-бърз градски транспорт и с колело, това ще доведе до по-малко коли в района и до по-малко трафик за живущите в него. Ще имат и повече паркоместа за тях", добави Павлов.